Son Konu

Turkovac Aşısının İngiliz Varyantına Karşı 'Yüzde 100' Etkili Olduğu Açıklandı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-de50bff6d9cc1787bdd11bcbb655efbbeb6a43db.jpg

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezi Müdürü ve Turkovac Aşısı Proje Önderi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, Turkovac aşısının İngiliz varyantına karşı yüzde 100 tesirli olduğunu açıkladı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama Merkezi Müdürü ve Turkovac Aşısı Proje Önderi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, ERÜ Tanıtım Günleri etkinliğinde öğrencilerle bir ortaya geldi. 

Turkovac aşısıyla ilgili yapılan çalışmaya değinen Özdarendeli, “Pandeminin ikinci yılındayız. Dünyayı etkileyen bir pandemi. Erciyes Üniversitesi araştırma üniversitesi olarak daha evvelki yıllarda kurduğu birtakım araştırma merkezleri ile birlikte bilgi üretimini başlatmıştı ve bu pandemi süreci ile ilgili de bilhassa aşı araştırma ve geliştirme merkezinde daha evvelki yıllarda üretilen bilginin bu pandemi sürecinde artık pratiğe gerçek uygulanmasında önemli birtakım çalışmalarımız oldu. Şu anda da Turkovac aşısı ile ilgili de klinik öncesi çalışmaları bitirdik. Faz çalışmalarının devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu manada Erciyes Üniversitesi'nin bilhassa araştırma geliştirme noktasında kıymetli bir üniversite olduğunu söylemek lazım” diye konuştu.

"İngiliz varyantına karşı yüzde 100 etkili"

Prof. Dr. Özdarendeli, Turkovac aşısının tesirine değinerek, “İngiliz varyantı ile ilgili süratli bir proje yaptık. Turkovac aşısı İngiliz varyantına karşı tesirli mi? Zira son aylara kadar ülkemizde dominant olan artık İngiliz varyantıydı. O noktada yaptığımız çalışmalar İngiliz varyantına karşı yüzde 100 tesirli. Farelerde yaptığımız çalışmalarda yüzde 100 aktif olduğunu bulduk. Delta ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Onunla ilgili elimizde tam data olmadığı için bunu söyleyemiyorum lakin İngiliz varyantı ile ilgili tesirli olduğunu söyleyebilirim” dedi.

"Yıl sonuna kadar makul bir sonucun alınacağını düşünüyorum"

Turkovac’ın Faz-3 çalışması tamamlandıktan sonraki süreciyle ilgili bilgi veren Özdarendeli, “Faz-3 etabının sonuçları güzel çıktığı takdirde acil kullanım onayı veriliyor. Türkiye'de aşı üretme kapasitesi olan bir grup özel kuruluşlar var. Bunlardan birkaç tanesi muhtemelen Turkovac aşısını üretmeye başlayacaktır. Sıhhat Bakanlığı bunları koordine eden bir kurum. Kendi içerisinde de bu tıp çalışmaları olacaktır diye düşünüyorum fakat şu an o kapasitede ve kapasitesini geliştirebilecek olan birkaç tane özel kuruluş var. Muhtemelen üretim noktasında o özel kuruluşlardan Faz-3’ten sonra yararlanacaktır. Faz-3 evresinin aşikâr bir vakti yok. Faz-3 basamağında makul istatistiğe ulaşmamız lazım. Birebir vakitte pandeminin devam edip belli aşılanan ve aşılanmayan kümeler ortasındaki farkın belli bir oranda yakalanması lazım. Bu oran yakalanana kadar devam etmek zorunda. Tıpkı vakitte Faz-3 Turkovac’ın yalnız ülkemizde değil, yurtdışı merkezli yapılması da düşünülüyor. Ben yıl sonuna kadar tahminen daha öncesinde makul bir sonucun alınacağını düşünüyorum” dedi.

Üst Alt