• Bismillahirrahmânirrahîm.Kul hüvellâhü ehad Allâhüssamed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekün lehû küfüven ehad Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.De ki; O Allah bir tektir.Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na bir denk de olmadı.

SEO ve SEM Farkı Nedir?

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
13 Nis 2018
251,595
9
1,075
31
Türkiye
SEO ve SEM (Search Engine Optimization ve Search Engine Marketing) ikisi de Google tarafından sunulan bir pazarlama hizmetidir. Tabi ikisi içinde kitaplar yazılmışken bizim tek cümle ile bitirmemiz pek doğru olmaz. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) sitemizin aramalarda üst sıralarda yer alması için yapmamız gereken analizler sonucuna göre sitede yapacağımız düzenlemeler diyebiliriz. SEO hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

SEM ise emek gerektirmekten çok, aramalarda üst sıralarda ücretli olarak sitemizin direk yayınlanmasıdır bu yolla sitenin daha hızlı bir şekilde görünmesi sağlanır. Yayınlanan sitemizin bir ücreti oluyor ama bu ücret her arandığında ödenmiyor. Eğer kullanıcı bir aramada görüntülenen reklama tıklanırsa o zaman anlaşmalı şirket her tık başına anlaşılan ücreti Google a ödüyor. Bu yöntem maddi açıdan şirketi olumsuz etkileyeceği için bütün site sahipleri SEO’ yu tercih eder.

Neden SEM?
Tabi ki en temel sebebimiz burada devreye giriyor REKABET. Aynı sektördeki markalar aramalarda ne kadar birbirinin üzerinde görünürse o kadar tıklanma oranları artar. Bu yüzden üste geçmek için firmalar SEM tercih ediyor. Ayrıca en iyi arama optimizasyonu tasarımında bile yapılan çalışmanın ürünlerini almak yani üst sıralarda görünmeye başlamak zaman alır. Bu vakitte üst sıralara gelene kadar arama motoruna reklam vermek tercihler arasına giriyor. Bir diğer avantajı ise SEO da birkaç kelime aramasında çıkma şansınız varken, SEM ile yüzlerce kelime aramasında çıkabilme imkanınız vardır. Burada parayı veren düdüğü çalar desek doğru olur.

Ne Yapmalıyız?
Öncellikle yeni bir marka ismine sahipseniz yapılması gereken isminizi duyurmaktır. Bunun ise en kolay yolu Search Engine Marketing ile reklamınızı yaparak sağlayabilirsiniz. Ama sadece reklam yolunu kullanmak da yanlış bir yoldur. Çünkü araştırmalara göre aramalarda yapılan tıklamaların %20 si SEM kısmında iken kalan %80 oranını SEO korumaktadır. Böyle bir oran varken SEO önemsenmeden geçilecek bir nokta gözükmüyor. Kanıtlanmış başarılarda görüyoruz ki en etkili yöntem SEO ile SEM çalışmalarını aynı anda kullanmaktır.
 
Üst