Son Konu

Ata Bin Meysere El-Horasani Kimdir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ata Bin Meysere ElHorasani hayatı,
Ata Bin Meysere ElHorasani biyografisi,

Ata Bin Meysere ElHorasani Kimdir

Abdurrahman bin Yezid bin Cabir şoyle anlatır: Atai Horasani ile beraber gazaya, savaşa gitmiştik Gecelerini, namazla gecirirdi Gecenin ucte biri veya yarısı gecince, bize isimlerimizle seslenir, “Kalkınız, abdest alınız, namaz kılınız Cunku geceleri ibadet ve gunduzleri orucla gecirmek, Cehennemden irinler icip, ceşitli azaplara yakalanmaktan daha kolaydır der ve namaz kılmaya başlardı Seher vaktine kadar ibadet eder, sonra biraz uyurdu

Nasihat isteyenlere: “Dunyaya cok duşkun olduğunuzu goruyorum Size ahireti tavsiye ederim Dunya işleriyle uğraşırken ahiretinizi unutmayınız Bir kimsenin dunyada makam, mal ve mulk sahibi olması, herkesin yanında sozunun gecmesi, ahiretteCehenneme duşmesine, ateşte yanmasına mani olamaz Orada hukum, Allahu tealanındır Dilerse azab eder, dilerse Cennetine koyar Onun icin bu dunyada, Allahu tealanın rızasını kazanmaya, şu imtihan yurdunda, iman edip, salih ameller yapan, iyiliği emredip, kotulukten alıkoyan, bu uğurda gelen sıkıntılara katlananlardan olmaya calışmak lazımdır buyururdu

Bir defasında şoyle buyurdu: “Gunah işlendiği zaman, Allahummağfir li, Allahım! Beni bağışla demeli Boyle yapmak, Allahu tealaya teslimiyet ve boyun eğmenin ifadesidir

Şeytanın hilelerine aldanmamak, bu hususda cok dikkatli olmak gerektiğini şoyle anlatmıştır:

“Kim bir fenalık yapar veya nefsine zulmeder de Allahtan mağfiret dilerse, Allahı cok bağışlayıcı, cok merhametli bulur mealindeki Nisa sUresinin yuz onuncu ayeti kerimesi nazil olunca, şeytan korkunc bir sesle feryad etti Sesi oyle yuksek cıktı ki, yeryuzundeki butun askerleri işitip, yanına geldiler ve; “Nedir bu halin? Bu şiddetli feryadın sebebi nedir? diye sordular O da; “Benim hilelerim ile bu ummete işlettiğim gunahların af ve mağfireti hakkında Muhammede bir ayet nazil oldu dedi Askerleri bunun hangi ayet olduğunu sorunca, Nisa sUresi yuz onuncu ayetini onlara okudu Sonra şoyle dedi:

“Bu ayette Allahu teala istiğfar edenlere af ve mağfiretini vad etti Allahu tealanın vadinde donmek yoktur Şimdi duşunun Acaba buna bir hile yolu bulabilir misiniz? Onlar; “Hayır, biz boyle bir hile yolu bilmiyoruz dediler Bunun uzerine şeytan onlara; “Hele siz gidip biraz duşunun Belki bir hile yolu bulabilirsiniz Bu arada ben de duşuneyim dedi Şeytanın askerleri oradan ayrıldıktan bir sure sonra, şeytan yine bir nara attı Butun askerleri tekrar toplanıp geldi Şeytan onlara; “Bir yol bulabildiniz mi? diye sorunca, onlar; “Hayır! cevabını verdiler Şeytan; “Ben bir hile yolu buldum dedi Avanesi bunun ne olduğunu sorunca şoyle dedi:

“O buyuk Peygamber ahirete intikal ettikten sonra, ummetine guzel amel sUretinde ceşitli bidatler işletelim Bunları ne Peygamberler, ne halifeleri ne de eshabı yapmış olsun Boyle amelleri onlara guzel gostermek sUretiyle, onlar o bidatleri sunnet sanıp ısrarla uzerine duşup yaparlar O yaptıkları amelden de tovbe ve istigfar etmezler Bu işledikleri bidatlerle onların Cehenneme girmelerini sağlar, muradınıza erersiniz dedi Allahu teala cumlemizi şeytanın şerrinden muhafaza eylesin Amin!

Komşuluk ve komşu hakkının onemi husUsunda Hasanı Basriden (raleyh) naklen bildirmiştir ResUlullah efendimiz şoyle buyurdu:

“Komşular uc kısımdır Birinin bir hakkı vardır Bu, (hakkı) en az olan komşudur İkincisinin iki hakkı vardır Ucuncusunun uc hakkı vardır En fazla hakkı olan budur Bir hakkı olan muşrik komşudur Akraba da değildir Bunun sadece, komşuluk hakkı vardır İki hakkı olan, musluman komşudur Akrabalığı da yoktur Haklarından birisi, muslumanın, muslumana olan hakkı, diğeri komşuluk hakkıdır Uc hakkı olan, musluman komşudur ki, aynı zamanda, akrabalığı da vardır Haklarından biri, muslumanın, musluman uzerinde olan hakkı, komşuluk hakkı, diğeri akrabalık hakkıdır Komşuluk hakkının en aşağısı, et ve benzeri yiyeceklerden cıkan koku ile komşuya eziyet vermemektir Ancak tencerede pişenden bir mikdar verilirse, eziyet edilmemiş olur

imagesatabinmeysereelhorasanikimdir5b10b54df1b2e

Üst Alt