Son Konu

Kayahan Hayatını kaybetti Kayahan acar kimdir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Unlu Pop Sanatcısı Kayaha'ı Kaybettik
Turk pop şarkıcısı, besteci ve soz yazarı Kayahan Acar, yumuşak doku kanseri tedavisi gorduğu Acıbadem Maslak Hastanesi'nde 3 Nisan 2019 de 66 yaşında hayatını kaybetti
Alınan bilgiye gore, bir suredir yoğun bakım unitesinde tedavisi devam eden Kayahan, saat 0700 sıralarında

İlk olarak 1990'da bacağında cıkan yağ bezesine baktırmak icin gittiği hastanede kansere yakalandığı fark edilen, altı ay omur bicilen ama pes etmeyen Kayahan, hastalık 11 yıl sonra aynı yerden nuksettiğinde de yılmamıştı Gecirdiği dort ameliyat ve radyoterapi tedavisi sonucu sağlığına kavuşan Kayahan, ucuncu kez aynı tatsız haberi aldı ve kemoterapiye başladı
Kayahan kimdir?

Kayahan Acar, 29 Mart 1949 da İzmir’de doğmuştur Turk pop şarkıcısı, besteci ve soz yazarıCocukluk ve genclik yıllarını Ankara’da gecirdi Daha sonra İstanbul’a yerleşti Şu anda da kızının eğitiminden dolayı İstanbul’da yaşamaktadır ama asıl oturduğu yer, butun cadde ve sokakların isimleri Kayahan’ın şarkılarının isimlerinden verilmiş olan Gomec’teki İnta sevgi Koyudur Yılın buyuk bolumunu gecirdiği Gomec’e olan bağını ise “Gomec adlı şarkısında notalara doktu

Onceleri Kayahan’ın adı Nilufer‘e verdiği şarkılarla anılırdı Nilufer’in yorumladığı “Geceler“, “Kar Taneleri“, “Esmer Gunler gibi parcalar Turk pop muziğinin en iyi besteleri arasına girdi Kariyeri boyunca kendi yazdıklarını soyleyen ve yaptığı her albumu bir sloganla birlikte sunan Kayahan, aynı zamanda besteci ve soz yazarının onemini gosteren ilk muzisyenlerden biri oldu

1991 tarihli “Yemin Ettim Kayahan’ın cok konuşulan ilk albumuydu 1993 yılında “Son Şarkılarım adını verdiği başka bir calışmasında soz ve muziği yine kendisine ait 10 şarkı yer aldı “Sarı Şekerim“, “Vazgecmem“, “Aman gibi herkes tarafından beğenilen parcaların bulunduğu album onemli sayıda dinleyiciye ulaştı

Kayahan‘ın, iki yıl sonra, 1995’te “Benim Penceremden adlı albumundeki “Ben Anadolu Cocuğuyum, “Allah’ım Neydi Gunahım gibi başarılı bestelerini yalnızca kendisi değil, pek cok muzisyen de soyledi

Sanatcı 1996 tarihli “Canımın Yaprakları isimli calışmasında ve ardından gelen “Emrin Olur albumde yine hit olan besteler uretti Ozellikle “Emrin Olur, “Atın Beni Denizlere, “Şampiyon gibi şarkılar donemin one cıkan parcaları oldu

2000 yılına girerken Kayahan’ın dokuzuncu albumu “Beni Azad Et cıktı Bu ve onceki album Kayahan’ın ustalığını gosterdiği ama eskisi gibi etkili olamadığı calışmalardı Ama 2000’in sonunda yayınlanan “Gonul Sayfam ve albumle aynı adı taşıyan parca bir anda piyasadaki herkesi unutturup dikkatleri yeniden Kayahan’ın ustune cekti

Albumlerinin dışında ayrıca 1989’da “Ve Melonkoli ve 1990’da “Gozlerinin Hapsindeyim ile iki kere Turkiye adına Eurovision Şarkı Yarışması’na katıldı Kayahan bir suredir şehirden uzakta eşi İpek Tuter ile Gomec’te yaşıyor

1986 yılında katıldığı uluslararası Akdeniz Muzik Yarışması’nda “Geceler adlı şarkısıyla ı “ALTIN Portakal odulunu kazandı

Yurticinde ve yurtdışına pek cok konser veren Kayahan, 1992 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara Kızılay Meydanı’nda yuz altmış bini aşkın izleyiciye verdiği konserle tarihe gecti Doğa ve cevre konusundaki duyarlılığı ile de tanınan Kayahan, insanların bu konulara olan ilgisini arttırmak amacıyla pek cok yardım konseri vermekte, gonullu olarak calışmalara katılmaktadır

imageskayahanhayatinikaybettikayahanacarkimdir5ae217958796f

Kayahan Evlilikleri:
1evliliği Nur Hanım’la evlendi, 24 yıl evlilikten sonra boşandı Birinci evliliğinden Beste (d1975)adında bir kızı var
2evliliği: 1999 yılında İpek Tuter(d1976) ile evlendi Ağustos 2000 doğumlu Aslı Gonul adında bir cocukları var

Kayahan Albumleri:
Canım Sıkılıyor Canım (1981) (Uzuncalar)
Merhaba Cocuklar (1987)
Benim Şarkılarım (1988)
Benim Şarkılarım 2 Siyah Işıklar (1989)
Yemin Ettim (1991)
Odalarda Işıksızım (1992)
Son Şarkılarım (1993)
Benim Penceremden (1995)
Canımın Yaprakları (1996)
Emrin Olur (1997)
Beni Azad Et (1999)
Gonul Sayfam (2000)
Ne Oldu Can? (2002)