Son Konu

Onlar Mal Değil Can: Köpekleri Islatıp Kovalayan Kadına ‘Mala Zarar Verme’ Davası

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-7486de91070f04548fd396fd34c976c97be56098.jpg

Ankara'da üniversitede öğretim vazifelisi S.G.K. hakkında, oturduğu apartmanın otoparkına sığınan sokak köpeklerini, suyla ıslatıp, elinde çubukla kovaladığı gerekçesiyle 'mala ziyan verme' cürmünden dava açıldı. S.G.K.'nin, köpeklerin yattığı battaniyeyi suyla ıslatıp, mama kaplarını tekmelerken güvenlik kamerasına yansıyan imgesi de kanıt olarak belgede yer aldı. TBMM gündemine gelmesi beklenen yeni Hayvan Müdafaa Kanunu'nda hayvanlara bu tıp aksiyonları yapanlar cana ziyan vermeden yargılanacak.

Çankaya ilçesine bağlı Birlik Mahallesi'ndeki 3 katlı apartmanda oturan avukat hayvansever Neslihan Pınar Yumuşak, geçen yıl 22 Eylül'de, binanın otoparkına sığınmalarının akabinde beslemeye başladığı sokak köpeklerinin yattığı battaniye ve minderler ile kaplarda bulunan mamaların ıslak olduğunu fark etti.

Pınar Yumuşak, minder ve mamalardan çamaşır suyu kokusu da gelmesi üzerine Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) polis gruplarına haber verdi.

Polisin bina güvenlik kamerası manzaralarını incelemesi üzerine, apartmanda oturan öğretim vazifelisi S.G.K.'nin çamaşır suyu bidonuna su doldurarak köpeklerin yattığı yerdeki minderlere döktüğü görüldü. Görüntülerde ayrıyeten S.G.K.'nin mama ve su kaplarını tekmelediği, elindeki çubukla köpekleri kovalayarak, otoparktan çıkardığı yer aldı.

Yumuşak'ın şikayeti üzerine S.G.K. hakkında soruşturma başlatıldı.

Savcılık soruşturması sonunda öğretim vazifelisi bayan hakkında 'mala ziyan verme' hatasından 3 yıla kadar mahpus cezası istemiyle düzenlenen iddianame, Ankara 22'nci Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. S.G.K.'nın köpeklere yönelik hareketine ait güvenlik kamerasına yansıyan imajları de kanıt olarak yer aldı. Ayrıyeten S.G.K.'nın, köpeklerin yattığı yere sıvı döktüğüne ait eksper raporu da  dosyada yer aldı.

3 yavru köpek hayatını kaybetti

Avukat Neslihan Pınar Yumuşak, sokakta beslediği 2 gebe köpeğin soğuk ve yağışlı havalarda apartmanın alt katındaki otoparkına sığındığını belirterek, "Ben de bu köpekler betona yatmasınlar diye altlarına minder ve battaniye, yanlarına da kuru mama ve su bıraktım. Bir müddet sonra bu mamaların ve minderin ıslak olduğunu fark ettim ve ağır bir çamaşır suyu kokusu aldım. Güvenlik kamerası manzaralarından bunu bir komşumuzun yaptığını öğrendik. Olaydan sonra gebe köpeğin yavrularından biri doğumdan sonra, ikisi de anne karnında öldü" dedi.

'Bunu yapan kişi, saygın bir devlet üniversitesinde eğitmen'

Komşusunun 1,5 ay boyunca daima köpeklerin mamasını ve minderini ıslattığını öne süren Yumuşak, "Bunu yapan kişi, saygın bir devlet üniversitesinde eğitmen. Kendisiyle konuştum, 'Size ne yapıyor, ne rahatsızlık veriyor' dedim. Bana, 'O hayvanları görünce benim midem bulanıyor' yanıtını verdi. Ben şok oldum. Ben bir hukukçu olarak, cezaların caydırıcı olmasını istiyorum. Hukuk; mazlumun, güçsüzün hakkını arayabilmek için vardır. Bu hayvanların haklarını biz beşerler koruyacağız. Hazır Hayvan Hakları Yasasının da Meclis'e gideceği periyotta bu tıp olayların göz önünde tutulmasını istiyorum. Cezalar caydırıcı olmazsa beşerler bunları yapacak" diye konuştu.

'Bir anneydi, bir can taşıyordu'

Şu anda komşusu S.G.K.'nin 'mala ziyan vermek' hatasından yargılandığını hatırlatan Yumuşak, "Oysaki o bir can, mal değil. Bir anneydi, bir can taşıyordu. Onlar da doğum yapıyor, onlar da can çekişiyor. Bu canlının 'mal' statüsüne girmesi ve bu şahsın 'mala ziyan verme' hatasından yargılanması hangi vicdana, hangi hukuka sığar. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Ben kanun koyuculardan bilhassa istirham ediyorum, önümüzdeki hafta Meclis'e gidecekse bu kanun bu çeşit olayların da dikkate alınmasını istiyorum. Cezalar caydırıcı olmazsa bir sonraki hareketlerinin ne olacağını bilemeyiz" sözlerini kullandı.

Önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak olan öğretim vazifelisi S.G.K. ise köpeklerin apartman garajında bulunmasından rahatsız olduğunu ve muhakkak zehirlemediğini ileri sürerek, sadece bölgeden uzaklaştırmak için yattıkları yere su döktüğünü söyledi.

Üst Alt