Latest Thread

Sivas kangal beslemek yasak mı?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

Kangal gezdirmek yasak mı?​

Geçen temmuz yürürlüğe giren Hayvanları Koruma Kanunu'na göre 'tehlikeli' olarak nitelendirilen köpek türlerini kısırlaştırma ve çip taktırma için son tarih 14 Ocak 2022. Bu tarihten sonra bu türleri çipsiz, tasmasız, ağızlıksız ve pasaportsuz gezdirmek yasak olacak. Uymayanlara 11 bin TL ceza kesilecek.

Kangal hangi ülkelerde yasak?​

Yasaklanan köpekler arasında Sivas Kangalı da bulunuyor. Danimarka'da bazı köpek cinslerini yasaklama konusunda hazırlanan yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi. Yasaklanan 13 köpek cinsi arasında Sivas Kangalı da yer alıyor.

Kangal beslemek yasal mı?​

Sosyalist Halk Parti Milletvekili Özlem Sara Çekiç'in, yasaklanacak köpekler listesinden Kangal'ı çıkartma çabaları sonuç vermedi ve parlamentoda, çoğunluğun oyları ile kabul edilerek yasallaşan tasarıya göre Kangal köpeklerinin ülkeye sokulması, üretilmesi ve yetiştirilmesi 2015 yılından sonra yasak olacak.

Sivas Kangal tehlikeli mi?​

En güçlü köpeklerden biri olmanın yanı sıra, aynı zamanda en sağlıklı ırklardan biridir . Kalça displazisi , büyükten dev ırklara kadar yaygın olan bir Kangal köpeğinin sağlık sorunları arasında dikkat edilmesi gereken ilk sırada yer alır.

Hangi köpek beslemek yasak?​

Yasaklı türler olarak belirlenen Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin kısırlaştırılıp il ve ilçe tarım müdürlüklerinde dijital kimliklerinin oluşturulması için bugün son gün.

Köpek sahiplenmek yasak mı?​

Murat Arslan, 14 Ocak'tan sonra barınaktaki 'yasaklı ırk köpeklerin' sahiplenilemeyeceğini söyledi. Murat Arslan, "Kayıt altına alınıp, çip takılıp ve kısırlaştırılmış köpekleri sahiplenmek mümkün olmayacak" dedi. 'Yasaklı ırk' diye belirlenen köpekler için son kısırlaştırma tarihi 14 Ocak 2022 olarak belirlendi.

Kangal köpeği yurtdışına çıkarmak yasak mı?​

Karne, hayvanın kimliği, sahibinin adı, adresi ve hayvanın eşkali ile sağlık bilgilerini içerecek. Kangal, Akbaş çoban köpeği, Kars çoban köpeği, çatal burun av köpeği, zağar izci köpeği, Ankara kedisi ve Van kedisi gibi yurt dışına çıkışı yasaklı türler ise ancak ön izinle yurt dışına götürülebilecek.

Türkiyede hangi köpekler yasak?​

Yasaklı köpek ırklarının kayıt altına alınması için verilen süre doluyor. Yasaklı türler olarak belirlenen Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully köpek ırklarının kısırlaştırılarak 14 Ocak'a kadar kayıt altına alınması gerekiyor.
 

Yazar: moderatör
Article Title: Sivas kangal beslemek yasak mı?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst