Son Konu

Huawei, Kendi İşletim Sistemini Üretecek

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
huawei-den-beklenen-karsilik-kendi-isletim-sistemlerini-uretecekler-1558437397.jpg

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının acısı, menşei bu iki memleketten biri olan firmalardan çıkmaya devam ediyor. Son olarak Google da ABD Hükümeti ile birebir tarafta yer almış ve Huawei’ye bundan sonra Android desteği vermeyeceğini açıklamıştı.

Bu ticaret savaşında Huawei’ye karşı Google’ın hamlesi hayli dikkat cazip olsa da daha fazla dolaylı bir yoldan Çinli üreticiyi kendi topraklarına sıkıştırmayı amaçlıyor. Google’ın pek çok servisi Çin’de hali hazırda yasaklı, o yüzden Android sistemine entegre olan Google pratiklerini kullanamamanın bir Çinli’nin hayatı üzerindeki tesiri neredeyse sıfır.

d40dfbd643f75d963e7a576f91bcc071097f9286.jpeg

Öte yandan bu hamle ile birlikte Çin dışındaki Huawei kullanıcıları büyük kayıp yaşayacaklar ve Google servisleri olmayan telefonlara ne kadar sıcak bakacakları tartışma konusu. Yeniden de Huawei, riski en baştan ortadan kaldırma hedefiyle kendi işletim sistemini sunmaya hazırlanıyor.

Financial Times’ın haberine nazaran Huawei’nin Garp Avrupa lider yardımcısı Tim Watkins, Huawei’nin kendi mobil işletim sistemini yayınlamaya hazırlandığını söyledi. Bu kararın münasebeti olarak Google’ın Android servislerine Huawei erişimini kısıtlama kararını gösterdi. Watkins’e nazaran sistem, Çin’in ayan kesimlerinde test edildi ve olumlu geri dönüşler aldı.

Mart ayında da Huawei’nin tüketicilere yönelik çalışan departmanının başındaki isim Yu Chengdong, firmanın kendi işletim sistemini üreteceğini açıklamıştı. Görünüşe nazaran firma, Apple’ın müsaadeden giderek kendi sistemine nazaran ülkü bir işletim sistemi geliştirecek ve çiplerine odaklanacak. Firma, Google ve Microsoft desteğini kaybetmesi ihtimalini daha evvel değerlendirmeye almış gözüküyor.

ec5690dcd24839729bfa70fa730e7dcc55e5684c.jpeg

Huawei’nin kendi işletim sisteminin ismi “HongMeng OS” olacak deniliyor fakat sistem hakkında şu andaki malumatımız bundan ibaret. Öte yandan, yeni bir işletim sistemi yapmak işin en kolay kısmı. Bir işletim sisteminin başarılı olması için pratik desteği alması gerekiyor. Android için 3,5 milyon, iOS için 2,1 milyon tatbik var. Samsung’un Tizen OS işletim sistemi, yalnızca 5000 pratik bulundurduğu için başarısız olmuştu. O sistem artık akıllı televizyonlarda kullanılıyor.

Üst Alt