Son Konu

Huawei HarmonyOS ve Android karşı karşıya! Hangisi daha iyi?

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
harmonyos-vs-android-DVAC_cover.jpg

Huawei, Amerika'nın yaptırımlarından sonra kolları sıvamış ve kendi taşınabilir işletim sistemi için çalışmalarına başlamıştı. HarmonyOS ismini verdiği işletim sisteminin beta testlerine başlayan Huawei, bu vakte kadar büyük yol katetti. Huawei P50 ailesi ile son sürümü ile karşımıza çıkacak olan HarmonyOS bugün Android tabanlı Huawei'nin EMUI 11 arayüzü ile karşılaştırıldı.

HarmonyOS Android'den yavaş çalışıyor!

Görüntülü karşılaştırmada yan yana görünen iki işletim sistemi tasarımsal açıdan birbirini andırsa da HarmonyOS'teki farklar açıkça görünüyor. Sürat konusunda ise Android hala bir tık daha süratli. HarmonyOS'in Beta sürecinde olmasından ötürü Android'in gerisinde kaldığı düşünülüyor. Muhtemelen kesin sürümde uygulama açılışlarındaki fark azalacak.

Aşağıdaki görüntüden HarmonyOS ile EMUI 11 (Android) karşılaştırmasını izleyebilirsiniz.

HarmonyOS'in tasarımı birinci bakışta iOS'i andırıyor. Hayli yalnızca animasyonlarda göze beğenilen gelen efektler kullanan Huawei, Android'e kısa müddette büyük bir rakip olacak üzere görünüyor. Bilhassa geliştiricilere verdiği takviye ve uygulama satımlarında geliştiriciye daha fazla hisse ödeyen Huawei, Android geliştiricilerini de bünyesine çekmeyi başaracak.

Yonga seti üretimi konusunda yaptırımlardan ötürü şu sıralara dara düştüğü söylenen Huawei'nin, bir tahlil yolu bulması bekleniyor. Qualcomm ile görüşmelerine başlayan Huawei, Snapdragon 888'i Huawei P50 ailesinde kullanabilir.

Huawei P50'ye kelam gelmişken, bu modelin Çin'de HarmonyOS ve Avrupa'da ise Android ile satışa sunulması bekleniyor. Türkiye'de de Android ile satılacak olan telefonda Huawei Taşınabilir Servisleri kullanılacak.

Üst Alt