Son Konu

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Şule Çet Davasında Verilen Cezayı Az Buldu

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-1c02156a2c1612ddd2e25f34b8fd1e14e7c629c1.jpg

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversite öğrencisi Şule Çet'in (23), plazanın 20'nci katından düşerek, ölmesiyle ilgili sanık Çağatay Aksu'ya (34) verilen müebbet ve 12 yıl 6 ay, sanık Berk Akand'a (33) verilen 18 yıl 9 ay mahpus cezasının bozulması talebiyle tebliğname düzenledi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 'yardım' hatasından cezalandırılan sanık Berk Akand'ın da asli fail olarak cezalandırılması, sanıklara uygulanan indirimin yersiz olduğu tarafında görüş bildirerek, kararın bozulmasını talep etti.

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in, 29 Mayıs 2018 tarihinde lüks plazanın 20'nci katından düşerek hayatını yitirmesiyle ilgili 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava geçen 4 Aralık'ta sonuçlandı. Mahkeme, sanık Aksu'ya 'bir cürmü gizlemek, kanıtlarını ortadan kaldırmak yahut işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak emeliyle cinayet' suçundan önce ağırlatılmış müebbet cezası verildi. Ceza, indirim kararları uygulanarak müebbet mahpusa çevirildi. Sanık Aksu'ya ayrıyeten 'nitelikli cinsel saldırı' ve 'kişiyi hürriyetinden mahrum kılma' hatalarından da 12 yıl 6 ay mahpus cezası verildi. Sanık Berk Akand'a ise 'cinayete yardım'dan 12 yıl 6 ay, 'cinsel taarruza yardım'dan 5 yıl, 'kişiyi hürriyetinden mahrum kılma' cürmünden 1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 18 yıl 9 ay mahpus cezası verildi.

İstinaf kararı hukuka uygun buldu

Lokal mahkemenin kararı, sanık avukatları, Şule Çet’in yakınları, Aile Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, İnsan Hakları Derneği, Bayan Dayanışma Vakfı, Ankara Baro Başkanlığı, Adana Baro Başkanlığı ve İstanbul Barosu Bayan Hakları Merkezi tarafından farklı münasebetlerle istinafa taşındı. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1'nci Ceza Dairesi, kararı kısmen hukuka uygun bulurken, sanık Berk Akand'a 'kasten öldürme hatasına yardım etmek'ten verilen cezanın itiraz yolunun açık olduğu, 'nitelikli cinsel saldırı', 'kişiyi hürriyetinden mahrum kılma' ve 'suç kanıtlarını yok etme suçlarına yardım'dan verilen cezalara itiraz yolunun kapalı olduğuna karar verdi. Sanık Çağatay Aksu istikametinden verilen kararların ise itiraz yolunun açık olduğu belirtildi.

Yargıtay'dan duruşmalı inceleme talebi

Tarafların itirazı sonucu Yargıtay'a taşınan evrakın, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı incelenmesi tamamlandı. Yargıtay 1'nci Ceza Dairesine belgenin duruşmalı yapılması talebiyle gönderilen tebliğnamede, sanık ve avukatları ile Şule Çet'in yakınlarının karara itiraz münasebetlerine yer verildi. Tebliğnamede, İsimli Tıp Kurumu ve hastane raporlarına da yer verilerek, Şule Çet’in intihara yatkın bir yapıda olduğu istikametindeki argümanların havada kaldığı belirtildi.

Tebliğnamede, iki sanığa verilen cezada indirim uygulanmasına ait, Yargıtay içtihadlarına atıf yapılarak, "Hak etmedikleri halde ve münasebette kanun hususundaki sözün tekrarı ile yetinilerek takdiri indirim uygulanmasına karar verilmek suretiyle sanıklara eksik cezaya hükmedilmesi hususları yasa ve hukuka ters olduğundan kararların bozulması talep ve bildiri olunur" denildi. Sanık Çağatay Aksu'nun, 'cinsel atak cürmünü gizlemek hedefiyle taammüden öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, sanık Berk Akand'ın da asli fail olarak bu suçlamayla cezalandırılması gerektiği belirtildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi, Yargıtay 1’nci Ceza Dairesince duruşmalı incelenecek.

Üst Alt