Son Konu

Meclis, YouTube Fenomeni Enes Batur'u Dinleyecek

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-cd03880d58ac2d95c47e91b1c34975a986d7c1e3.jpg

Meclis Dijital Mecralar Komisyonu’nda toplumsal medyanın tesiri konuşulurken YouTube’da 15 milyon takipçisi olan fenomen Enes Batur da konuşuldu. Kurul üyeleri, Batur’un dinlenmesini önerirken, Facebook, Twitter, Instagram Türkiye temsilcilerinin Meclis’e çağrılması kararlaştırıldı.

TBMM Dijital Mecralar Kurulu, geçen perşembe düzenlediği toplantısında sosyal medya mecralarını masaya yatırdı.

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, toplantıda, Enes Batur'a işaret ederek, "Dünyanın bildiği bir kişi. Onu muhatap alıp buraya tahminen davet etmemiz gerektiğini düşünüyorum yani dinlememiz lazım. Yani nasıl bakıyor, nedir, ne düşünüyor? Zira milyonlarca genci etkiliyor, bizim çocuk, herkes oturup 5-6 yaşında çocuklarımız mecnun üzere onu izliyorlar" tabirlerini kullandı.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre komisyonda ortaya atılan fikirler ve alınan kararlar tutanaklarda özetle şöyle yer aldı:

Kurul Lideri Hüseyin Yayman:

"Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, TikTok, VKontakte, YouTube, Dailymotion, LinkedIn, Spotify, Netflix, Amazon Prime; Türkiye’de temsilciliklerini açtılar. Bu, hakikaten ülkemiz ismine çok sevindirici. Türkiye’de en çok kullanıcıya sahip olan toplumsal ağlardan başlayarak bu toplumsal ağların Türkiye’ye davet edilmesi ve burada Meclisimize çalışmalarıyla ilgili bilgi verilmesi konusunda komitemizin bir gündemi var. Toplumsal ağ temsilcileri ile işbirliği içerisinde faaliyetleriyle bir ortaklaşmanın içinde olunması konusu ve en azından kamuoyunda tartışılan hususlarla ilgili bir açıklama yapmalarını, yani bizim burada sormamız gerekiyor. Facebook kendisini bir ulus üstü, parlamentolar üstü bir pozisyonda mı görüyor? Ya da Twitter kendisini hangi hakla bir liderin ya da bir yöneticinin paylaşımlarını engelleme noktasında görüyor? Bizim bunları sormamız ve açıklık getirmemiz gerekiyor."

AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan:

Türkiye’nin dijital manzarasını, görünümünü alalım, tahminen dijital harita üzere bir şey. Hem altyapı açısından hem de kullanıcı memnuniyeti açısına kadar değişebilecek farklı alanlarda bir şey yapılabilir. 

"Bitcoin için yanlışsız bir düzenleme yapılsın"

CHP Genel Lider Yardımcısı Onursal Adıgüzel

"Bir de Bitcoin problemi var, zati arkadaşlarımız da bahsetti, tekrar üzerinden geçmek gerekir mi bilmiyorum. Doğal, bizim baştan beri daima söylediğimiz bir tavrımız var yani yasakçı bir bakış açısından çok dünyadaki standartları görüp yanlışsız bir düzenleme yapılsın."

AKP Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş:

"E-spor başta olmak üzere. Bu alanlarda meydana gelen uygulamalar, yayın hakları vesaire vesaire; tüm bunların bir demokratik kontrolünü yapacak, şahıslarla, uzmanlarla bu heyeti bir ortaya getirecek ve Meclis ismine da bunu her yıl bir rapor altına alacak bir çalışma, son periyotta yaşadıklarımızdan sonra bence çok mecburî."

"Dünya biliyor"

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay: __"Mesela YouTube’de bir Türk genci, Enes Batur, biliyorsunuz tahminen Liderim, bu kişinin 15 milyon takipçisi var."

Hüseyin Yayman: "Dünya biliyor ya."

Burak Erbay: "Evet, dünyanın bildiği bir kişi. Onu muhatap alıp buraya tahminen davet etmemiz gerektiğini düşünüyorum yani dinlememiz lazım. Yani nasıl bakıyor, nedir, ne düşünüyor? Zira milyonlarca genci etkiliyor, bizim çocuk, herkes oturup 5-6 yaşında çocuklarımız meczup üzere onu izliyorlar. Onu izlediğimizi, onun farkında olduğumuzu ona hissettirmemiz lazım tahminen de. Devlet tertibi diyorum ya yani çekinmememiz lazım zira bir realite. Onun bakış açısını yakalayabilmek açısından, işte bu gidişatı, hayatı yakalamaktan kastım bu.”

Üst Alt