Son Konu

Prof. Necmettin Ünal: 'Normalleşmeye Çok Hızlı Girdik; Haziran Başındaki Yolda İlerliyoruz'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-2590642654504fc99bf6353abf2c7473d5febd31.jpg

1 Mart'ta başlayan 'kontrollü normalleşme' devrini kıymetlendiren Prof. Dr. Necmettin Ünal, "Kontrolsüz normalleştiğimizi düşünüyorum. Çok süratli ve tehlikeli girdik. Haziran başındaki yolda gidiyoruz" dedi. 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ağır Bakım Bilim Kısmı öğretim üyesi Prof. Necmettin Ünal RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na konuştu. Prof. Dr. Ünal özetle şunları kaydetti:

"Kırmızıya dönen vilayet sayısı artacak"

“Okullar açıldı, restoranlar açıldı, seyahat hür, otobüslerdeki yüzde 50 kontenjanı düşürüldü, uçaklarda bu türlü bir kontenjan hiç olmadı yani denetimli olağanlaşmanın, ki ben bu tabiri hiç sevmiyorum biraz denetimsiz gittiği kanaatindeyim. Virüsün varlığında yaşama adapte olmamız gerekiyor. Haziran başındaki yolda gittiğimiz kanaatindeyim. 15 bin bandına çıkmış olan hadise sayılarıyla bu gevşeme önlemleri bir ortaya geldiği vakit muhtemelen olay sayıları çok daha fazla olacaktır ve kırmızıya dönen vilayet sayısında artış olacaktır. 

Olağanlaşmaya çok süratli ve tehlikeli girdik. Lokantaya gitmek istiyorum, tatil yapmak istiyorum ve vatandaşlarımızın hepsi de bunu istiyor lakin biz süratlice restoranları açtık ancak sanki yüzde 50 kapasitesine uyuluyor mu? Mutlaka uyulmuyor. Burada otokontrolün devreye girmesi lazım. Otokontrolü evvel meslek sahiplerinin yapması lazım. Zira yapmadıkları takdirde yine kapanma ile karşı karşıya kalmaktan ve ekonomik daha berbat koşullara gitmekten diğer dermanları kalmayacak.

"Otobüste maskeyle beş saat oturulacağını sanmıyorum"

Ayrıyeten bakınız

Üst Alt