Son Konu

Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos Bugün Uzaya Fırlatılacak: 'Gergin Değilim ama Merak Ediyorum'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-96011ee0a2c7aee7700d8acfe458d2d12f5d2722.jpg

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, sahibi olduğu uzay araştırmaları şirketi Blue Origin roketi ile bugün uzaya fırlatılacak.

Tarihi seyahatte Bezos'a kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Wally Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen isimli öğrenci eşlik edecek.

Bu dört kişinin içinde olacağı kapsül, uzaya fırlatılan en büyük pencerelere sahip kapsül olması ile öne çıkıyor.

BBC Türkçe'nin haberine nazaran, New Shepard ismi verilen uzay aracı, giderek pahalanan uzay turizmi pazarına hizmet vermek üzere geliştirildi.

CBS kanalına uçuş ile ilgili konuşan Jeff Bezos, "Heyecanlıyım. Beşerler bana gergin olup olmadığımı soruyor. Gergin değilim lakin merak ediyorum. Neler öğreneceğimizi merak ediyorum" dedi.

Bezos röportajın devamında, "Eğitimleri aldık. Araç hazır, mürettebat hazır, grup inanılmaz. Herkes çok güzel hissediyor" şeklinde konuştu.

Fırlatma Türkiye saati ile 16 sıralarında gerçekleşecek

Birebir röportajda Wally Funk da, "Bu gerçekleşecek. Üst çıkmak için çok uzun vakit bekledim ve hayal ettim" dedi.

82 yaşındaki Funk, 1960'lı yıllarda kadınları uzaya götürmesi planlanan lakin gerçekleşmeyen bir projede yer alıyordu.

Türkiye saati ile 16 sıralarında gerçekleşmesi beklenen fırlatmanın adresi ise, Bezos'un Teksas'taki özel merkezi olacak.

Kapsül, 76 kilometre irtifada roketten ayrılacak

Yapılan planlamaya nazaran, dört mürettebatı taşıyan kapsül, 76 kilometre irtifada roketten ayrılacak.

Roket fırlatma platformuna geri dönerken kapsül, 106 kilometre yüksekliğe gerçek seyahate devam edecek.

Her şey yolunda giderse Jeff Bezos bundan sonrası için şu ön görüde bulunuyor:

"4 dakika boyunca sıfır yer çekiminde olacağız. Kemerlerimizi çözerek uçacağız ve Dünya'nın ince atmosferine bakacağız. Bu noktaya çıkanlar, astronotlar, bu görünüm karşısında Dünya'nın nasıl kırılgan olduğunu anladıklarını söylüyorlar."

Uzay turizminde bilet fiyatları ne olacak?

Bu fırlatma, milyarderlerin uzay yarışı olarak isimlendirilen gelişmelerin sonuncusu olarak da kayda geçiyor.

İngiliz milyarder işadamı Sir Richard Branson da 9 gün evvel, Virgin Galactic uzay uçağı ile benzer bir uçuş gerçekleştirdi.

Virgin Galactic'in uzayın eşiğine turist taşıyacağı uçuşlarda koltuk başına 250 bin dolar ödenecek.

Bezos'un New Shepard'ı ile yapılacak seyahatin fiyatı ise şimdi açıklanmadı.

200 milyar dolarlık ferdî serveti ile 57 yaşındaki Bezos dünyanın en varlıklı insanı.

Geçen yıl Blue Origin şirkletine daha fazla vakit ayırmak için Amazon'daki CEO'luk misyonunu bıraktı.

Üst Alt