Son Konu

Necmettin Erbakan Üniversitesi Profesörüne Tacizden Soruşturma, Şantajdan Dava

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fa979739226901bc710e7c1ce4b74231200c1570.jpg

Avukat N.S., 2006'da Konya'da avukatlık stajı sırasında tanıştığı, 2017'de ise babasının kuşkulu mevti nedeniyle isimli tıp süreçleri için tekrar görüşmeye başladığı, Necmettin Erbakan Üniversitesi İsimli Tıp Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Şerafettin D. hakkında taciz, tehdit, şantaj dahil 7 kabahatten 9 kabahat duyurusunda bulundu.

'Saplantılı aşık oldu, tehdit etmeye başladı'

Ankara Barosu avukatlarından 38 yaşındaki N.S., avukatı Nuran Özdemir aracılığıyla geçen yıl Aralık ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 53 yaşındaki Prof. Dr. Şerafettin D. hakkında 'cinsel taciz', 'hakaret', 'şantaj', 'nitelikli tehdit', 'özel hayatın kapalılığını ihlal', 'huzur ve sükunu bozma' ve 'görevi berbata kullanma' suçlarından suç duyurusunda bulundu.

N.S., cinsel taciz suçlamasıyla ilgili suç duyurusu dilekçesinde Prof. Dr. Şerafettin D. ile 2006'da Konya'da avukatlık stajını yaparken tanıştığını, staj bittikten sonra 11 yıl görüşmediğini, 2017'de Mersin'de ölümü şüpheli bulunan babasının otopsi süreçlerine yardım etmesi için aramasıyla tekrar görüşmeye başladığını belirtti.

N.S., dilekçesinde, şunları kaydetti:

"Babamın vefatı sonrasında, otopsi ve devam eden etaplarda, yardımlarından ötürü minnet duyduğum, bana ruhsal olarak dayanak olan Şerafettin D. ile vakit zaman görüşmeye başladım. Yaşça benden büyük olan şahıs, babamın vefatından ötürü öteki aile yakınlarım ile de tanışarak, bana ve aileme bir büyük olarak birçok hususta yardımcı oldu. Şerafettin D., Ankara'daki ve Antalya'daki isimli tıp kongrelerine gittiğinde, beni de bu kongrelerin mesleğime katkısı olacağı konusunda ikna etti, bu nedenle kongrelere kendisi ile birlikte katıldım. Görüşmelerimiz vakitle daha güçlü bir dostluğa ve düzeyli bir arkadaşlığa dönüştü, kendisi ile daha sık görüşmeye başladık, hatta 2019 yılı sonunda vefat eden annesinin cenazesine annem ile birlikte gittim.

Dilekçesinde, Şerafettin D.'nin vakit içinde kendisine saplantılı aşık olduğunu ileri süren N.S., şunları söyledi:"Bu mühlet içinde en az 20 sefer evlenme teklifinde bulundu. Evli olmasına ve uzun müddetten beri boşanma davası devam etmesine karşın evlilik düşünmediğimi söyledim; evlenme teklifini her seferinde reddettim. Beni ikna etmek için lüks otomobiller, konutlar alacağını söyledi; lakin ben tekrar de ikna olmayarak, evlenmek istemediğimi kendisine açıkça söyledim. Bunun üzerine çılgına dönmüşçesine bana karşı kin beslemeye başladı. 'Bu dünyada parayı elde ettim, şöhretim esasen var, sen nasıl beni reddedersin' diyerek tehdit etmeye başladı."

'Seni canlı diri yakacağım' tehdidi

Tehditlerin artması üzerine Şerafettin D.'yi telefonundan engellediğini belirten N.S., "Bana ulaşamayan kuşkulu bu defa yakın arkadaşlarımı arayarak rahatsız etmeye başladı. Bunun üzerine Haziran 2020'de telefon pürüzünü kaldırarak şüpheliyi imajlı aradım. Gayem; yakınlarımı rahatsız etmemesini söyleyip, kendisini son sefer uyarmaktı. Telefonda bana ağza alınmayacak kelamlar sarf edip, cinsel içerikli görüntülerini gösterdi. Ben durum karşısında şok oldum. Sinkaflı sözlerini tekrarlayarak, 'Senin beynini dağıtacağım, o da olmazsa diri canlı yakacağım' diyerek tehdit etti" dedi. 

Olayın akabinde şüphelinin telefonunu tekrar engellediğini; lakin koktuğu için çabucak şikayetçi olamadığını anlatan N.S., şunları kaydetti:

"Daha sonra akraba, arkadaş ve iş etrafımdan yakınlarımı arayarak, hakkımda iftiralarını sürdürdü. Ağabeyime ve teyzemin kızına, benim hayat bayanı olduğumu, evli erkeklerle ilgiye girdiğimi, beni herkese rezil edeceğini söylemiş. Avukat Hakları Merkezi'nde vazife aldığım Ankara Barosu’ndan bir yöneticiyi arayarak, 'Benim evlenme teklifimi reddetti. Ben ona savaş başlattım. Onun ne mal olduğunu göstereceğim. Benimle tıpkı masada oturacak. Karşı karşıya gelecek' demiş. Bu formda etrafımda bulunan 25 kişiyi arayarak misal şeyler söylemiş."

Suçlamaları kabul etmedi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile sözü alınan kuşkulu Şerafettin D., suçlamaları kabul etmedi. Avukat N.S. ile bağlantıları olduğunu sav eden Şerafettin D., "Ayrıldıktan sonra itibarımı zedelemek için hakkımda temelsiz savlarla hata duyurularında bulundu. Gayesi benden intikam almaktır" dedi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi İsimli Tıp Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Şerafettin D. hakkında başlatılan 9 soruşturmadan 'şantaj' kabahatinden yürütülen soruşturma, tamamlanarak, iddianame düzenlendi. Şerafettin D. hakkında avukat N.S.'ye yönelik şantaj eylemi nedeniyle 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası istemiyle Ankara 48. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Öbür suçlamalarla ilgili soruşturmalar ise sürüyor.

N.S. ayrıyeten Ankara 2. Aile Mahkemesi’ne başvurarak, koruma talebinde bulundu. Mahkemece Şerafettin D. hakkında N.S.'ye 6 ay boyunca yaklaşmama kararı verildi.'İdare mahkemesine başvurduk'

N.S.'nin avukatı Nuran Özdemir, kuşkulu hakkında Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'na da hata duyurusunda bulunduklarını belirtti:

"Suç duyurularımız sonrasında burada yürüttüğü İsimli Tıp Şube Müdürlüğü ve eksper vazifelerinden alındığını öğrendik. Öbür yandan Yüksek Öğretim Heyeti (YÖK) ve şüphelinin vazife yaptığı Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne müracaat ettik. YÖK ve rektörlüğe yaptığımız müracaat dilekçeleri birleştirilerek, misyon yaptığı dekanlığa gönderildi lakin dekanlıkta soruşturmaya yer olmadığı kararı çıktı. Bunun üzerine biz Konya Yönetim Mahkemesi’ne bu soruşturmaya yer olmadığı tarafındaki kararın iptali için dava açtık. Bu dava hala sonuçlanmadı. Müvekkilim bu dava ve soruşturmaları sonuçlandırma konusunda kararlıdır. Takipçisi olacağız. Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi, Bayan Hakları Merkezi, Gelincik Merkezi de soruşturmaların takipçisidir. Türkiye’de avukat bile olsanız bayan olmak çok güç."

Üst Alt