Son Konu

Çocuğunuzla her gün müzik dinleyin

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cumhuriyet Üniversitesi eğitim Fakültesi *Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr Tuncay Dilci, ebeveynlere *çocuklarıyla her gün bir vakit müzik dinlemelerini önererek, Ebeveynler bu *uygulamayı yaptıkları takdirde çocuklarıyla müzik dinlemenin, onların keza sosyal *gelişimine ayrıca duygusal bağlılığına keza de akademik başarısına olumlu yansıdığını *göreceklerdedi*

Dilci, *müzik ve ritmik davranışların *çocukların gelişimine ve akademik başarıya etkisi üstüne araştırma yaptıklarını *söyledi*
*
Bu kapsamda 1214 yaş arası çocuklarla ilgili 6 ay gözlem ve uygulama *yaptıklarını anlatan Dilci, çocuklara günün belirlenmiş bir saati müzik dinletmenin, *onların ritmik becerilerinin gelişmesini sağladığını, şehvetli gelişimine olumlu *etki ettiğini ve çocuğun sosyal harmoni becerilerinde önemli artışlar olduğunu *gözlemlediklerini belirtti*
*
Doç Dr Dilci, ailelerin, çocuğun müzik kulağına ve hangi nesil *müziklerden hoşlandığına uyarı ederek müzik dinletmeleri gerektiğini *vurgulayarak, Anne ve babalar çocuğuyla müzik etkinliği paylaşırlarsa onun *kişiliğine, sosyal uyumuna ve akademik başarısına katkı maddesi sunmuş olurifadesini *kullandı*
*
Ebeveynlerin gün içerisinde muhakkak saatleri çocuklarıyla müzik *dinlemeleri için ayırmaları gerektiğini dile getiren Dilci, şunları söyledi:*
Araştırmada ilköğretim 5 sınıf ve ortaokul 1 sınıf aralarında *yoğunlaştık Çalışmanın sonucunda çocukların yaşıt grubu içerisinde, sosyal harmoni *problemlerinin giderilmesinde ve öz güven artışına yan akademik başarının *artmasında müziğin olumlu etkide bulunduğunu gözlemledik Ailelere önerimiz, *çocuklarıyla her gün muhakkak bir saat teskin edici, eğlendirici içerikteki ve *onların sevdikleri müzikleri dinlemeleri Çocuklarının gelişim evrelerini de *dikkate alarak, özellikle ergenlik dönemlerinde onları şiddetten uzak tutacak *rahatlatıcı müzik dinletmeliler Türk hafif ya da Türk pop müziği, ney sesi, *çocuklarının sevdiği ve onların zevklerine uygun müzikleri dinletilebilir Klasik *müzik de bu anlamda bir dinlenme arabulucu olarak önerilebilir fakat bunların *sıraları da iyi ayarlanmalı*
*
Doç Dr Tuncay Dilci, ailelere, çocuklarına gün içinde hangi saat *diliminde, hangi müzik türünün dinletilmesi konusunda bilgi sahibi olmalarını *önerdiklerini belirterek, Bu anlamda aileler, veri edinmeli, araştırmalı, *tesadüfen türü muhakkak olmayan müzik türlerini çocuklarına dinletmemeli Ebeveynler, *bu uygulamayı yaptıkları takdirde çocuklarıyla müzik dinlemenin, onların ayrıca *sosyal gelişimine keza şehvetli bağlılığına hem de akademik başarısına olumlu *yansıdığını görecekdiye konuştu*
*
Müziğin yaşının olmadığını ve bilhassa çocuklara anne karnından *başlayarak müzik dinletilmesi gerektiğini vurgulayan Dilci, müzik dinlemenin ve *müziğin türünün de insanın karakteriyle ilişkili olduğunu söyledi*
*
Dilci, doğru türde dinletilmeyen müziğin çocuğun gelecek yaşamında *müzik tercihini, şahsiyet ve tavır özelliklerini etkileyebileceğini sözlerine *ekledi*
*
*

Üst Alt