Son Konu

Bu CEO Neden Bitcoin İçin KYC Normlarına Karşı Çıkıyor?

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
bitcoin-neden-artiyor-analistlerin-btc-fiyat-hedefi-neresi.jpg

Shapeshift’in CEO’su ve Kurucusu Erik Voorhees, piyasaların analog, fiat ve banka bazlı finanstan merkezi olmayan, dijital, kripto bazlı finansa “dönüşüm” sürecinde olduğunu düşünüyor.

KYC Gereklilikleri

Voorhees bu noktada şu ifadelere yer veriyor:

“Bu, KYC’nin var olması gerektiğini söylemekten farklı bir tür argüman. Çünkü saklayacak hiçbir şeyiniz olmamalı, bu yüzden insanların ne derece pragmatik olmak istediğini biliyorsunuz. İnsanlar kripto dünyasında kesinlikle bu alanın büyümesi ve popüler olmasıyla ilgileniyor. Ve böylece bu insanlar elbette her finans kuruluşunun hemen dahil olmasını isteyecek ve KYC [normlarına] tahammül etmeye daha meyilli olacaklar. “

Coinbase kripto borsasının iş modeline hayranı olduğunu belirten Voorhees, bu tür firmaların “banka gibi davrandığını” ve sıkı bir şekilde denetlendiğini söyledi. Finansal hizmet şirketlerinin bir destinasyon olarak değil, bir köprü olarak yer almasının önemli olduğunu düşünüyor ve şunları ekliyor:

“Onların hayranıyım. Çünkü aslında o köprünün bir kısmını inşa ediyorlar ve bence bu çok önemli, ancak hedefin herkesin mali gözetimi tamamlamaya boyun eğmek zorunda olduğu bir yer olması gerektiğini düşünmüyorum. Bunun inanılmaz derecede tehlikeli olduğunu düşünüyorum.”

Voorhees, “bireysel özgürlüğü önemseyen” ve hükümetin sınırlandırılmasına önem veren herkesin, “masum insanların gözetim altında tutulduğu” herhangi bir dünyaya “kesinlikle karşı çıkması” gerektiğini savundu.

“Bir kişinin bir suçla itham edilmesi veya bir suçtan şüphelenilmesi durumunda, bundan belirli haklarını kaybetmeye başlaması, ancak masum insanların gözetim ve tehlikeye atılmasını zorunlu kılmanın tamamen etik dışı göründüğü argümanını anlayabiliyorum.”

Kara Para Aklama

Voorhees ayrıca, Galaxy Digital’den Mike Novogratz’ınkine benzer bir görüş olarak, bu tür normların varlığının bankaların kara para aklamaya karışmasını engellemediğini söyledi.

Galaxy Digital’in kurucusu, Avrupa’daki birkaç büyük bankanın kara para aklama suçlarından nasıl para cezasına çarptırıldığını açıkladı. Raporlar, HSBC, Barclays, RBS ve Standard Chartered gibi İngiltere merkezli bankaların bu listenin bir parçası olduğunu gösteriyor.

Ulusal Suç Ajansı’ndan (NCA) bir yetkili, Birleşik Krallık’ta aklanan kara para miktarının her yıl 150 milyar £’a (204.789.750.000 $) yükseldiğini açıkladı. Yalnızca son on yılda, Avrupa’nın en büyük bankaları kara para aklama suçları için 10 milyar dolardan fazla para cezası ödedi. O zamanlar Novogratz, kripto yoluyla bu kadar “büyük ölçekli kara para aklamanın” kanıtını henüz göremediğini söyledi.

Üst Alt