Son Konu

Samsung, Yonga Fiyatlarını %20 Oranında Arttırmayı Planlıyor

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Samsung-cip-yonga.jpg

Güney Koreli Samsung Group’un yarı iletken üretim kısmı Samsung Foundry, dünyanın en değerli yarı iletken şirketleri ortasında yer alıyor. The Elec’in yeni raporu ise Samsung’un çip fiyatlarında artış yapacağını öne sürüyor.

Samsung, dünya çapında 7nm ve 5nm üzere gelişmiş süreçlerde üretim yapan iki büyük yonga üreticisinden birisi. Öteki yarı iletken devi ise kestirim edebileceğiniz Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). TSMC, bu yılın dördüncü çeyreğinden itibaren çip fiyatlarını artıracağını açıklamıştı. Görünüşe nazaran misal bir atak Koreli devden gelecek.

The Elec’e nazaran Samsung ve bir öbür Koreli dökümhane olan Key Foundry, müşterilerini yaklaşan çip fiyatı artışı hakkında bilgilendirdi. Bu artışın %15 ila %20 ortasında değişmesi bekleniyor ve oran müşterilerin talep ettiği yonga üretim teknolojilerine, sipariş hacimlerine ve yonga üreticileriyle yaptıkları mukavelelerin müddetine bağlı olacak.

Samsung-Cip-Paketleme-640x301.jpg

Buna ek olarak, çeşitli kaynaklar fiyat artışının dört ila beş ay içinde geçerli olmaya başlayacağını ve artışın en erken Aralık ayında yaşanacağını söylüyor. Yonga üreticileri, önümüzdeki yıllarda dalda değerli sermaye harcamaları yapacaklarını belirtti.

TSMC, tesislerine önümüzdeki üç yıl içinde 100 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Samsung Group ise önümüzdeki üç yıl için yarı iletken, telekomünikasyon ve biyoinformatik dalı için 205 milyar dolarlık bir yatırım paketi açıkladı. ABD’li yonga üreticisi Intel Corporation, kontratlı çip üretme alanına girmeye hazırlanıyor. Ayrıyeten Intel’in Arizona, Ocotillo’daki yeni çip üretim tesislerine de milyarlarca dolar yatırım yapma planları var.

Üst Alt