Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Taş kaktüs nasıl bakılır?

moderatör

Yönetici
Mesajlar
1,973
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Yaş
33

Taş kaktüs kaç günde bir sulanır?​

Kaktüs yetiştirilirken ilkbahar, yaz ve güz mevsimlerinde haftada bir olarak düzenli sulama yapmak gerekir. Kış aylarında ise uzun güncel boyunca kaktüs suya gereksinim duymaz. Bu açıdan 3 ay boyunca susuz olarak canlı kalabilir.

Taş kaktüs güneş sever mi?​

Yeteri kadar güçlü ışık aldığında ve fazla sulama yapılmadığında hızlı gelişirler. Kışın serin yerlerde ve tamamen kuru toprakta olmaları gerekir ve yazları ise hafif nemli toprağa ihtiyaç duyarlar. Bazı Lithops'lar Temmuz'da bazıları ise Kasım ayında çiçek açar.

Kaktüsüm yumuşadı ne yapmalıyım?​

Fazla sulama ve nem kaktüslerde anından yumuşa başlatır. Bu durumda yapmanız gereken kaktüsleri hemen toprağından çıkarmak ve kuru bir zemin üzerinde 5-10 gün bekletmektir.

Beyin kaktüs nasıl bakılır?​

Beyin Kaktüsün Bakımı Kurak bölgelerden gelen bir bitki olarak, beyin kaktüs neme karşı aşırı hassastır. Az nemli, kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Aşırı nem, bitkiye çok fazla su kadar zarar verebilir.

Taş kaktüs nasıl sulanır?​

Taş kaktüslere su verirken bitkiye su gelmeyecek şekilde, sadece toprağı ıslatarak su vermelisiniz. Taş kaktüsler, hızlı nemlenen ve çabuk kuruyan toprakta yetişmektedir. Ayrıca ektiğiniz bu bitkinin toprağının üstünü doğal çakıl taşlarıyla kapatmalısınız.

Kaktüs radyasyonu engelliyor mu?​

Kaktüs bitkisi sadece kendi üzerine gelen çok az miktardaki radyasyonu absorbe edebilir, odadaki bütün radyasyonu çekemez."

Lithops bitkisi neden yavaş büyür?​

Lithopslar bulundukları coğrafi bölge özelliklerine bağlı olarak, yazın dinlenme süresince hiç su almazlar. Sıcak ve uzun gündüzlerin olduğu yaz mevsiminde, bitki istirahat dönemine geçer ve büyüme göstermez. Sonbaharda günlerin kısalması ve havanın biraz serinlemesi ile birlikte, bitki büyüme evresine geçer.

Saksı taşı ne işe yarar?​

Sürekli kuruyan toprağı daha uzun süre nemli kalmasını istiyorsanız toprağın üzerini örten taşlar çok işinize yarayacak. Kil çakıl taşları sıklıkla kullanılıyor ve öneriliyor. Bu taşlar suyun topraktan buharlaşmasını yavaşlatırken aynı zamanda toprak kurudukça emdiği suyu serbest bırakır.
 
Üst Alt
Reklam Engelleme Yasaktır

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler