Tek Yumurtalıkla Gebe Kalınır mı?

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
250,366
Puanları
1,075
Yaş
30
Konum
Türkiye
Günümüzde çoğu kadının yumurtalık kistleri vb gibi sağlık problemlerinden dolayı yumurtalıkların alınması söz konusu olabilir, fakat çoğu hekim artık tüplere ve yumurtalıklara herhangi bir zarar vermeden doğumsal niteliği bozmayacak tedaviyi tercih etmektedir.Sağlık problemlerinden dolayı tek yumurtalığını aldırmış olupta hamile kalmak isteyen kadınlar yazımız sizler için.
Bazı önemli sebepler, hastalıklar bir tüpün ya da bir yumurtalığın alınmasını gerekli kılabilir. Bu durumda özellikle henüz hiç çocuk sahibi olmamış ya da çocuk isteyen kadınların ilk sorduğu soru ben hamile kalabilir miyim sorusudur. Kadınlar yumurtalıklarının veya tüplerinin teki alındıklarında bir daha hamile kalamayacaklarından korkarlar ve kendilerini bu riskle karşı karşıya hissederler. Oysa kadınlar bilmelidir ki bir yumurtalıkla veya bir tüple hamile kalmakta mümkündür. Tek bir tüpün ya da tek bir yumurtalığın kalması hamileliği önleyen bir durum değildir. Çünkü sperm kalan yumurtayı dölleyecek ve yine hamilelik oluşabilecektir. Bu aşamada önemli olan tek bir tüpünüzün ya da tek bir yumurtanızın kalmış olmasıdır. Çünkü her ikisi de alındığında aynı şeyi söylemek mümkün olmamaktadır.
Tek yumurtalığın alınması hormonal hareketlerinde azalmasına ve hormon salgılamanın hem yavaşlamasına hem de azalmasına sebep olacaktır. Hormonların az salgılanıyor olması ise gebelik ihtimalini zorlaştıracaktır. Ancak bu durum gebeliğin önünde tam anlamıyla duran bir engel değildir. Tek yumurtayla gebelik oluşabilmesi için yaşta çok önemlidir. Genç yaştaki kadınlar yumurtaları alınmasına rağmen gebe kalma ihtimalleri daha fazlayken, yaşı ileri olan kadınlarda bu durum tam tersidir ve gebe kalma ihtimalleri düşmektedir.

Hormonların çok fazla azalması bazı durumlarda menopoza dahi sebep olabilir. Ancak bu durum ileri yaştaki kadınlarda ortaya çıkabilecek bir sonuçtur. Genç yaştaki kadınlar yumurtaları alındığında menopozla karşı karşıya kalmazlar.İki Yumurtalık veya İki Tüpün Alınmasından Sonra Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Bir yumurta veya bir tüp alındığında hamile kalmanın önünde bir engel olmadığını gördük. Ancak alınan bir yumurta ya da bir tüp değil de her iki yumurta ya da her iki tüp alınmışsa durum yine aynı mıdır? Yani kadın her iki yumurtalığının ve her iki tüpünün alınmasından sonra yine hamile kalma ihtimali var mıdır? Öncelikle doktorlar durum çok elzem olmadığı müddetçe her iki yumurtalığın ya da her iki tüpün alınması taraftarı değildir. Ancak her hangi bir sebepten dolayı tüpler veya yumurtalıklar alınmak zorunda kalındığında her ikisi de alındığı için hamile kalma ihtimaliniz yoktur. Bazı kadınlar burada tüp bebek yöntemiyle hamile kalabilir miyim sorusunu sormaktadır. Ancak iki yumurtalığınızın alınmasından sonra tüp bebek yöntemiyle de hamile kalma ihtimaliniz yoktur. Çünkü tüp bebek yönteminde de döllenme her ne kadar labarotuar ortamında gerçekleştiriliyor olsa da annenin yumurtalara ve babanın spermleri kullanılmaktadır. Eğer ki yumurtalıklarınız olmazsa yumurtada üretemezsiniz ve tüp bebek yöntemi için gerekli olan yumurtayı üretemediğinizden bebeğiniz de olmayacaktır. Bunun için kadınlar iki yumurtalıklarını aldırmadığı müddetçe gebe kalma ihtimalleri oldukça yüksektir.
 

Benzer konular


Üst