Son Konu

Talha Bora Öge: Erkeğin adamlığı kadına nasıl davrandığından belli olur

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
talha_bora_1574171959_5396.JPG

Türkiye'nin en çok dinlenen radyo kanalları arasında birinci üçte taraf alan Radyo 7'de, birbirinden kaliteli radyo programlarına imza atmış kurumsal armağanlı namı kıymet "Gölge" olarak bilinen radyocu Talha Bora Öge, hayatına dair bilinmeyenleri Yasemin.com editörlerinden Yasemin Merve Yıldızhan'a anlattı. Başarılı radyocu Öge, kariyeri ve hususî hayatına dair kıymetli ayrıntılara da değindi.

Yasemin.com / ŞAHSI

Radyo 7'de, kendine has anlattığı hikayelerle muvaffakiyete ulaşan, Youtube'da namı bedel "Gölge" olarak geniş bir kitleye hitap eden armağanlı radyocu Talha Bora Öge, Yasemin.com ile yaptığı şahsi röportajında; radyoculuk kariyerinin başlangıcından, yaptığı işlerde muvaffak oluşuna kadar geçen süreci anlattı. Radyoculuğunun yanı sıra turne ve dinletilerden oluşan etkinliklere de dahil olduğuna açıklık getiren başarılı oyuncu, "Eşler arası sevgi, değer ve sabrın devamı nasıl sağlanır?" sorusuna cevap veren Bora Öge, son devirlerde artan boşanmalar ile alakalı çarpıcı tahlillerde bulundu.

- Türkiye'de radyo programcılığı dendiğinde akla gelen birinci isimlerdensiniz. Velev radyoculuk ile alakalı iki kurumsal armağan tertibinde üst üste armağan alma başarısı gösterdiniz. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Öncelikle bizleri, Yasemin.com'da sizi seven kişilerle buluşturmanız çok hoş. Teşekkür ediyorum. Ben tam 25 yıldır radyo programcısıyım.1993'de liseyi bitirdim. Türkiye'de şahsi radyoların başladığı vakitti. Tatili kıymetlendirmek maksadıyla 1994 yılının sonu üzere başladım. Mükemmelliyetçi prodüksiyon işin içine girince radyoculuğu sevdim ve geliştirmeliyim diye düşündüm. Başladığım sıralarda ise bu işin tabiri caizse ekmek param olacağını bilmiyordum. Üzerine düştüm ve bunun büyük bir sorumluluk olduğunu fark ettikçe radyo programcılığı mikrofon ve dinleyicilerle aramızda sıkı bir bağ oldu. Bizim milletimiz çok basiret sahibi. Doğal ve samimi olanı çok net hissediyor ve bir bölgelere taşıyor. Rabbime sonsuz hamd olsun 25 yıl oldu lakin Radyo 7 ile 16. yılım olacak. Bu kadar uzun yıllar boyunca birebir şirkette birebir kitleye seslenebilmek bir gurur. İşimi çok seviyorum. Bu başarıyı tüm bu ödüllendirmeler, reytinglerdeki aşamalar, kişilerin çevre medyada gösterdiği teveccüh hepsini işimi çok seviyor olmama bağlıyorum.

"RADYOCULUK BU MEMLEKETTE TAM OLARAK PAHA GÖRMÜYOR!"

Bu memlekette ben hala radyoculuğun ehemmiyetinin ve bedelinin tam olarak hak ettiğince kavrandığını düşünmüyorum. Radyo topluluk üzerinde zannedildiğinden çok daha ziyade tesirli. Dinleyici, dinlerken ağlamak istiyorsa çekinmeden ağlıyor. Zira sen onu görmüyorsun ve o seni dinlerken saçına, gözüne, kaşına takılmıyor. Yalnızca sesin, anlattıkların, verdiğin ona verdiğin his; varlıklı yahut yoksul olsun ya da yolda yahut işte her nerede olursa olsun herkes bir biçimde ortak bir histe bulaşabiliyor. Radyo çok güçlü bir muhabere aracı. Vefa duygusu ile hareket ediyorum. Radyo, bana bir şeyler kazandırdığı kadar ben de radyoya bir şeyler kazandırmalıyım. Kişiler bana diyor ki; "Programın bir çığır açtı. Kişiler seni taklit ediyor." Ben de o taklitlerden rahatsız olmadığımı söylüyorum. Sorun yalnızca müzik dinletmek değil tamam kıymetli lakin ben hayatımı yalnızca kişilere müzik, türkü dinleterek geçirmiş bir adam olamam. Beşerler bir müzik yeni çıktığında bunu birinci radyoda duyuyorlardı. Bu nedenle müzik kıymetliydi kabul ediyorum fakat son 5 yılda teknoloji ve içtimaî medyanın gelişmesi ile kimi kişilerin ferdî müzik arşivi radyolardan çokça. O nedenle radyoda programcı kıymetli. Kişiler bana diyor ki, "Dinlettiğin müzikleri liste halinde otomobilimde çalıyorum lakin senin dinlettiğin kadar zevk alamıyorum." Ben nakış üzere işlemeye çalışıyorum. Dinleyici senin hangi tonu kullandığını bilmeyebilir, radyoda neden kaldığını bilmeyebilir ancak sizin sahih yapışınız onları kazanmanızda tesirli olur. Benim gayem zati gönüller kazanmak.

"HER PROGRAMIMA BU DUA İLE BAŞLIYORUM!"

İnsan hangi mesleği yaparsa yapsın severse önemserse, niyetini yarar vermek olarak alırsa Allah (c.c) ona yardım eder. Ben her programıma dua ile başlıyorum: "Allah'ım sadrımı genişlet, işimi bana kolaylaştır, dilimdeki düğümü çöz, laflarım anlaşılsın ve tesir etsin." Muvaffakiyetim varsa bundandır diye düşünüyorum.

73Oju_1574414386_1562.JPG

- Bu arada sizin konuşulan taraflarınızdan biri de; dinleti ve konserlerden oluşan turneleriniz, içeriğinden biraz bahseder misiniz?

Radyo programcılığında  devam ederken beşerlerle buluştuğumuzda, tehlikeli bir şeydir bilirsiniz ki benden daima boş kağıtlara imza isterlerdi. Sonra hengam içerisinde fikirlerimi not ettim ve bunlar kitap haline geldi. Kitaplaşmasına karşın ne şairim ne de müellifim diyebilirim. Gerçek muharrir ve şairlere saygısızlık olur. Etkinliklerde buluştuğumda kitaplarımı imzalamak istedim. Şiir, deneme, 3 roman bir de dua kitabım var. Fark edildikçe davetler almaya başladım. 2001 yılında birinci kitabım çıktı ve sahnede buluştum beşerlerle. Aslında başlarda gizemli olmak ismine kendimi göstermiyordum. Elhamdülillah sahne için reaksiyonlar olumlu olunca, sahneye çıkmayı devam etmeye karar verdim. Son 9 yıl ise bir orkestram var. Şiir, türkü konserleri yapıyoruz. İşin içerisinde biraz stand-up da var. Bir komedyen değilim ancak etkinliklerde gülüyor ve eğleniyoruz. 1.5 saate yakın sürüyor. Çok keyifli işler yapıyoruz. Bu vakte kadar bini aştı. En son şu an Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kredi Yurtlar Umumi Müdüriyeti tertibiyle üniversiteli gençlerle buluşuyorum. Bu 3. dönemimiz. Bursa, Ankara, Amasya'da yaptık. 28 Kasım'da Niğde, 2 Aralık'ta Bayburt, 3 Aralık'ta Gümüşhane ve turneler devam edecek. Yurt dışında ise Dortmund, Hollanda ,İsviçre'de turnemiz oldu. Yakın tarih yurt dışı turnemiz 21-22 Aralık'ta Düsseldorf'de olacak. 28-29 Aralık'ta ise Hollanda'ya gidiyorum. Radyoyla bir arada sahneyi de dinamik bir biçimde devam ettiriyorum. Sahneden kişilere ulaşmanın kendine has bir heyecanı var. Karşılıklı etkileşim yaşıyoruz. Onlar beni geliştiriyor ben de onlara bir şeyler katabiliyorsam ne keyifli.

pedWg_1574250993_4672.JPG

- Youtube kanalında geniş bir kitleye sahipsiniz. Yüklü kitle gençlerden mi oluşuyor?

Bunu istatistiklerden görebiliyoruz. Asıl etkin olduğum alan Instagram ve Youtube. Hepsi kurumsal, Talha Bora Öge diye yazdıklarında ulaşabiliyorlar. Milyonlara takip ediyor ve bu bir sorumluluk yüklüyor. Radyo programlarımı manzaralı kaydediyorum. Radyo 7 olarak bunu birinci yapan radyo kanalıyız. Hem Instagram'da hem de Youtube'da paylaşıyoruz ve istatistiklere bakıldığında %85'in genç olduğunu görüyoruz. 18- 45 yaş arası genç bir kitlesini oluşturuyor. Onlara ulaşabilmek çok değerli zira onlar bizim yarınlarımız. Bu devlette, huzur içinde kavgasız gürültüsüz yaşamak istiyorsak, gençler çok düzgün yetişmeli. Bu yalnızca kimya ve fizik formülleri, matematikle olmaz. Evet, her manada teknolojide gelişecekler, diploma, üniversite sıralarında geçen yıllar değerli lakin klasik deyimle 'hayat okulu' daha değerli. Hayat mektebindeki sıralarda insan biraz diz çürütürse, bunun üniversiteyi ve üniversite sonrasını çok olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Konutta aldığı terbiye, mektep dışındaki çalışması, kimlerle arkadaşlık yaptığı, hangi kitapları okuduğu, haberi nereden izlediği, hangi sinemaları izlediği, hangi müzikleri dinlediği... bunların hepsi insanın diplomasını destekleyecek ögeler. Bir taraf eksik kalırsa, yalnızca evraklı bir insan olmaktan öteye geçilmez.

- Son devirlerde boşanmaların arttığını görüyoruz. Sizce evlilik nasıl olmalı? Eşler arasında sevgi, değer ve sabır devamlılığını nasıl devam ettirmeli?

"BİR ERKEĞİN ADAMLIĞI HATUNA NASIL DAVRANDIĞINDAN BELIRLI OLUR!"

Bu çok şık bir soru. Bu sorunun bana sorulmasından ötürü da çok memnunum. Bu radyoda da çok soruluyor. Neden mi? Ben evliliğimi hiç gizlemedim. Medyada, "Evliliğini gizle, hayranların azalır, kitapların az satar, seni izlemeye gelecek kitle azalır" üzere saçma sapan bir görüş var. Evliliğini, evladını gizleyenler var. Çevre medya hesabıma baktığınız hengam, evlatlarımdan, hanımımdan bahsediyorum ve ben ona her devir Fatmam diyorum. Yalnızca Fatma dediğimi hatırlamıyorum. Fatmam... Sahipleniyorum fakat bu sahiplenme şöyle bir sahiplenme; karımın ve Rabbimin nasip ettiği evlatlarımın Allah'ın (c.c) bir emaneti olduğunu düşünüyorum. Bir kul evlendiği an yahut nişanlılık devrinden başlayarak, daha müsabakadan itibaren emanet olduğunu hissederse incitmekten korkar ve üzerine titrer. Ana peder gül üzere yetiştirdi, üzerine titredi ve sana  verdi. Allah'ın (c.c), ana pederin emanetini nasıl inciteceksin? Nasıl değer göstermez insan? Bir erkeğin adamlığı, bayana nasıl davrandığından belirli olur. Hem umumi olarak topluluktaki tüm bayanlara hem de kendi hatununa. Erkeklik daima güç gösterisi olarak algınlanmıştır: 'Ağlamaz erkek' , 'Erkek varlığını, yumruğunu ortaya koyacak gösterecek' Hayır! Erkeğin gücü nezaketinden gelir. Hitabındaki, davranışındaki nezaketinden gelir. Güçlü erkek bu türlü olur. Ben buna dikkat ediyor ve bu türlü yaşıyorum. Allah'ıma çok şükür ediyorum. Bu türlü olursa kayın valideniz yahut kayın pederiniz kızımızı verdik demiyor, oğul aldık diyor. Kulu Allah'ın (c.c) isteğine götüren bir şeydir bu; anayı babayı mesut etmek.

dEHf1_1574251060_8581.JPG

"BOŞANMALAR ÇOĞALIYORSA BUNUN YEGANE NEDENİ BENCİLLİKTİR!"

Boşanmalar çoğalıyorsa bunun yegane nedeni bencilliktir. Daima ben denen ortamda ne huzur ne memnunluk olur. Bu iki taraf için de makbuldür. Bunu kaybettiğinizde ailedeki huzuru kaybediyorsunuz ve bu beraberinde saygısızlıkları getiriyor bir mahalde de kopuyor. Ismine şiddetli geçimsizlik denilen, bu nedenle kopan dağılan yuvalar görüyorsunuz. Kişi kendine hürmet duyarsa, daima bayana hürmet duyar hem evlada hürmet duyar. hem de büyüğe değer duyar. O vakit topluluğu şekillendirecek olan çekirdek aileyi kurmuş oluruz.

l9Ckh_1574251099_1125.JPG

"TOPLUM AYAKTAYSA AİLE KAVRAMINI KORUDUĞU İÇİNDİR!"

Topluluğumuzun en hoş cephelerinden birisi, bir çok badireye karşın Türk topluluğu ayaktaysa aile kavramını koruduğu için ayaktadır. Radyoda lisana getirdiğim üzere, mümkünse hatun ve evlatlar konuta gelen adamı karşılayacaklar. Mümkünse o adam öfkesini kapının dışarısında bırakacak. Kendisini bekleyenlerin yüzü suyu hürmetine güler yüzünü onlardan esirgemeyecek. 

ytSYU_1574251142_8361.JPG

"AKILLI TELEFONLAR, AKLIMIZI ALDI!"

Akıllı telefonlar muhabere içn lakin aklımızı aldı. Muhabere için gelişen bir alet bizi uygunca iletişimsizliğe götürdü. Birbirlerini özleyen dostlar bir araya geliyor herkesin başı önde elinde telefon...Karısı akşama kadar meskende eşini bekliyor, adam meskene gidiyor ve karısı, evladıyla ilgilenmek konumuna telefonla ilgileniyor. Bencillikten kastettiğim bu. Hayat senin ekseninde dönemez. Bu aile kopmaya mahkumdur. Bana bencilliğin olduğu, huzurun olmadığı haneler küçük zindanlar üzere geliyor. Daha çok muhabereye muhtaçlığımız var. Aile üzerine düşeni yapacak karşılayıp uğurlamasını bilecek. Adam ise buna karşılık verecek. "Ben karıma rapor vermem" ne raporu? Onun ne yaptığını merak et, nezaketle sor. O sana sorduğunda ise bahtiyar ol karım beni merak etti diye. Bir adam, erkeğin hatuna rapor vermesi olarak gördüğü sürece, bir arpa uzunluğu yol alamaz. Bayan ise kocam bana kızar diye onu merak ettiğinde hissine ket vuruyorsa, diyalog büsbütün biter. Bu türlü bir hane zindandan farksız olur.

70A3K_1574251590_4892.JPG

"EVLER CENNET MİSALİ ORTAMLARIMIZ OLMALI!"

Halbuki konutlar bizim cennet misali ortamlarımız olmalı. Herkes bilir, ben çok evcimen biriyim. İşten meskene, meskenden işe yahut turneye turneden haneye... Her vakit söylüyorum: Erkek, kıyafetine, malına, mülküne paha veriyor, keşke telefonlar kırılmasın diye gösterdiğimiz itinası kişileri kırmamak için gösterebilseydik. İnsan kalbi bu kadar mı kıymetsiz, karın bu kadar mı kıymetsiz? Telefonun son modelini de alsan, meskenin lüks de olsa, işinde yeterli de olsan, tez ediyorum; bir adam meskeninin içinde bahtiyar değilse, hiçbiri kişisi mesrur etmeye yetmez. Fakat işleri yolunda gitmeyen, kalabalık halk otobüsleriyle meskenine gitmeye çalışan ve son model telefonu olmayan birinin konutunda huzur, muhabbet varsa, dışarıdaki zorluklara rağmen adama güç verir. Öncelikle hanedeki huzur değerli.

5V3sB_1574252390_2942.jpg

TALHA BORA ÖGE KİMDİR?

23 Nisan 1976 Ankara doğumlu olan kurumsal armağanlı başarılı radyocu Talha Bora Öge, Yüksek tahsili, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu idaresinde tamamladı. 1994 yılında başladı radyo deneyimine başlayan Talha Bora, 2002 yılında Akademetre Araştırma şirketinin yaptığı,Türkiye Umumisi en çok dinlenen radyocular listesinde birinci 10'a girdi. Tıpkı yıl içerisinde Ankara Umumisi araştırmasında," EN ÇOK DİNLENEN RADYO PROGRAMCISI" seçildi. 2001'de başladığı şiir, hikaye ve türkü ve konserleriyle şimdiye kadar 70'i aşan merkezde 500'e yakın sahneye aldı. Şiir, deneme, 3 roman ve 1 dua kitabının yanı sıra turne ve konserlere de hengam ayırmaktadır. Youtube'da bilhassa genç kesitin beğenisi kazanan başarılı radyocu kendine mahsus, tesirli konuşmaları ile içtimaî medyanın "Gölge" lakaplı radyo programcısı olarak gönülleri fethetti. 

Üst Alt