Son Konu

'Tosuncuk': 'Türk Yargısına Teslim Olacağım'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-5de7fdc7152c8c983901d55b1de97773b9102c31.jpg

Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın, "Kendi hür irademle Türk yargısına teslim olacağım" dedi.

2018 yılında binlerce kişiyi milyonlarca lira dolandıran Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın akşam saatlerinde avukatları Şehmus Uluç ve Fatih Kuş aracılığıyla Sözcü'ye bir görüntü gönderdi. Kısa müddette bulunduğu ülkedeki Türk elçiliğine teslim olacağını söyledi. Mehmet Aydın şu açıklamayı yaptı:

"Türk yargısına teslim olacağım"

"Ben Mehmet Aydın. Bilindiği üzere Çiftlik Bank'ın kurucusu ve mucidiyim. Bu projeye başlarken amacım oyun platformumuzu kullanan bireylerin hem oyun oynamaları, hem de şirketimizin reklam bütçesi için ayırdığı paradan faydalanmaları, ek bir gelir elde etmelerini sağlamaktı.

Hiçbir vakit kimseyi ziyana uğratmak yahut dolandırmak biçiminde fikrim ve teşebbüsüm olmadı. Kurmuş olduğumuz oyun platformu sizler tarafından sevildi ve benimsendi. Biz de sizden aldığımız güç ile Türkiye'nin 81 vilayetinde bayilikler, et, süt, bal ve yumurta tesisleri yatırımları yaptık. Ancak gelinen son süreçte şirketin çok fazla büyümesi, etrafındaki makus niyetli insanların haksız çıkarlar elde etmesi ve etmeye çalışmalarını, şirketin büyüklüğü nedeniyle geç fark ettiğimden sizler üzere ben de mağdur oldum.

Mağduriyetleri gidermek ismine yurt dışında bulunduğum müddet boyunca elimden geleni yaptım lakin hakkımda açılan soruşturma, kovuşturma ve yakalama kararları nedeniyle bir sonuç elde edemedim. Suçsuzluğumu ve mağduriyetimi kanıtlamak için kendi hür irademle Türk yargısına teslim olacağım. Bu noktada Türk yargısına vereceği kararda ve gerçeği bulacağımıza hiç kuşkum yoktur."

Kırmızı bültenle aranıyordu

91 Bursa doğumlu Çiftlikbank'ın kurucusunun beraberinde milyonlarca doları yurt dışına götürüldüğü tez ediliyor.

Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın Interpol'ün “Most Wanted” yani “en çok aranan” listesine girmişti.

Interpol’ün sayfasında yer alan bilgilere nazaran, Mehmet Aydın, elektronik ortamda ödeme sistemleri aracalığıyla hırsızlık yapma, kooperatif kurarak insanları aldatma, hatasını finans etmek için tertip kurmak, taahhüt vererek toplanan varlıkları aklamak ve vergi yasanın ihlali suçlamasıyla aranıyordu.

Yüzbinlerce mağdur

Birinci kuruluşunda oyun olarak hizmet veren Çiftlik Bank daha sonra yüzbinlerce kullanıcısı olan bir yatırım haline dönüştü. Yatırdıkları paralar ile çeşitli hayvanlar satın alan ve tertipli ziyaretler ile gerçek para kazandırmayı vaad eden Çiftlik Bank, kullanıcılar tarafından tanınan hale geldi.

Yatırdıklarını paranın daha fazlasını alma umuduyla para yatıran 77 bin 843 kişi yatırdıklarını parayı bile geri alamayınca dolandırıldığını anladı. Sermaye Piyasası Konseyi'nin raporuna nazaran 77 bin 843 şahıstan 511 milyon TL toplandı. 62 bin 877 şahsa 393 .3 milyon TL ödeme yapıldı. Kalan para ise Kıbrıs'a ve Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın ile eşinin hesabına aktarıldı.

Üst Alt