Son Konu

Facebook’tan Android’e rakip işletim sistemi!

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
facebook-uygulama-1-3pQX_cover.jpg

Facebook, Google’ın Android işletim sistemine bağımlılığını ortadan kaldırmak için kendi işletim sistemini geliştiriyor.

Facebook’tan Android’e rakip işletim sistemi!

Windows NT işletim sistemini oluşturmaya yardımcı olan eski Microsoft mühendisi Mark Lucovsky, bu girişime liderlik edecek ve sıfırdan yeni bir Facebook işletim sistemi yaratacak. Bu vukuat aslında Facebook için bir birinci değil. Toplumsal medya devi de daha evvel Home için hususî bir işletim sisteminin prototiplerini geliştirmiş gelgelelim yeniden de yoluna Android ile devam etmişti.

Facebook’un AR ve VR lideri Andrew Bosworth, “Gelecek nesiller için bize mahal açıldığından emin olmak istiyoruz. Durumdan emin olmak için piyasaya yahut rakiplere güvenebileceğimizi düşünmüyoruz. Bu yüzden bu işi kendimiz yapacağız.” açıklamalarında bulundu. Facebook tarafından geliştirilecek yeni işletim sisteminin Apple üzere örtülü bir yapıda olacağı da yapılan açıklamalarda taraf aldı. 

Facebook neden kendi işletim sistemini yapmak istiyor?

Huawei’nin akabinde kendi işletim sistemini yapma hazırlıklarına başlayan Facebook’un neden bu türlü bir karar aldığı açıklanmazken akıllara Huawei’nin Android lisansının iptal edilmesi durumu geliyor. Sonuç olarak Google ile sorun yaşayacak şirketler sıra kendilerine geldiğinde Android lisanslarının iptal edilebilme durumunu göz önüne alarak kendilerine ilişkin bir işletim sistemleri olması gerektiğini düşünüyorlar.

Üst Alt