Son Konu

Boğaziçi'ne Vekaleten Atanan Rektör Mehmet Naci İnci, Can Candan'ın Görevine Son Verdi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-e1b8bce4cd5db7a3c46a76ac5a09da65f3751146.jpg

Boğaziçi Üniversitesi'nde vazifeden alınan Melih Bulu'nun yerine vekaleten atanan Mehmet Naci İnci, öğretim vazifelisi Can Candan'ın işine son verdi.

Can Candan / YouTube

Boğaziçi'nde sinema ve belgesel alanlarında dersler veren öğretim üyesi Candan, Melih Bulu'ya yönelik protestoları toplumsal medyadan paylaşarak Boğaziçililerin seslerini duyurmalarına yardımcı oluyordu.

Candan, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Bugün bana 2007'den bu yana öğretim vazifelisi olarak çalıştığım Boğaziçi'ndeki misyonuma, ders verdiğim kısım ve fakültenin görüşü alınmadan "vekaleten" son verdiğine dair bir yazı göndermiş. Sizlerle paylaşıyor, yorumunu ve değerlendirmesini de sizlere bırakıyorum." dedi.

Candan, kendisine gönderilen yazıyı da paylaştı

Yazıda "2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun mülga 32. unsuru yeterince 16.07.2007 tarihinde Üniversitemize öğretim vazifelisi olarak atandığınız, daha sonraki yıllarda ise misyon sürenizini yenilenmediği anlaşılmıştır. Misyon sürenizin 15.07.2021 tarihi itibariyle sona ermiş olması, bu güne kadar Üniversitemize tekrar atanmanız konusunda rastgele bir müracatta bulunmamanız, ayrıyeten 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 36/3 hususunda Öğretim Vazifelileri için öngörülen on iki saat ders verme yükümlülüğünün sırf altı saatini yerine getirebilmeniz nedeniyle vazifenize devam etmenizde fayda bulunmadığı değerlendirilmiştir. " denildi.

Yükseköğretim Şurası (YÖK) Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Prof. Dr. Melih Bulu'yu vazifeden alması üzerine, vekaleten Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Naci İnci'yi atamıştı.

Candan'ın derslerine son verilmesi toplumsal medyada reaksiyon çekti

Ayrıyeten bakınız

Üst Alt