Son Konu

Oyuncu Monitörü Nasıl Seçilir? Webtekno Özel Detaylı Rehber

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
oyuncu-monitoru-nasil-secilir-1615660459.jpg

Monitör, bilgisayarın ruhuna açılan bir penceredir. Uygun bir ekran olmadan gerek oyun deneyiminiz gerek gündelik kullanımınız istediğiniz kalitede olmaz. Birçok profesyonel espor oyuncusu ve donanım uzmanı, farklı oyuncu monitörü özelliklerinin deneyimi çok fazla değiştirdiğini belirtiyor. Peki siz oyuncu monitörü seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Oyuncu monitörü seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç belli başlı unsur bulunuyor. Örneğin monitörünüzün çözünürlüğü, ekran yenileme hızı ve tepkime süresi gibi. Sizler için hazırladığımız bu detaylı adım adım rehberde oyuncu monitörü nasıl seçildiğinden bahsediyoruz. Ek olarak yazının sonunda editörün notu kısmında sizlere kendi oyuncu monitörü satın alma sürecimde edindiğim tecrübelerden bahsedeceğim. Lafı daha fazla dolandırmadan rehberimize geçelim.

Oyuncu monitörü nasıl seçilir? Seçerken nelere dikkat edilmeli?

• Adım #1: Monitörünüzün amacına hizmet ettiğinden emin olun
  • Adım #2: Yüksek çözünürlüklü bir monitör tercih edin
  • Adım #3: 24 inç’ten düşük boyutta bir monitör tercih etmeyin
  • Adım #4: Ekran yenileme hızı 144 Hz’den aşağı olmamalı
  • Adım #5: Tepkime süresi 1 ms bir monitör tercih edin
  • Adım #6: Curved monitöre bütçeniz uygunsa değerlendirin
  • Adım #7: Seçeceğiniz monitörün hangi ekran kartı markasının Sync teknolojisiyle uygun olduğuna dikkat edin
Adım #1: Monitörünüzün amacına hizmet ettiğinden emin olun

cee52b7872b54e09243fc5f949c3ec0248697087.jpeg

Monitör araştırırken özellikle seçeceğiniz monitörün bir oyuncu monitörü etiketine sahip olup olmadığını kontrol edin. Bir oyuncu monitörünün diğer gündelik işlerde kullanılan monitörlerden farkı tepkime hızı, ekran yenileme hızı ve çözünürlüğünde ortaya çıkar. Bu sebeple araştırmanızı yaparken bu detaylara dikkat edin.

Adım #2: Yüksek çözünürlüklü bir monitör tercih edin

da94d4de3828c7f5875f2c28c92ae923f37fff4b.jpeg

Yüksek çözünürlük yüksek bir görüntü kalitesi demek. Bir monitörün çözünürlüğü o monitörün yükseklik x genişlik formatında kaç piksel içerdiğini söyler. 1920 x 1080 (1080p, Full HD) çözünürlüğü, bir oyuncu monitörü için minimum çözünürlük olmalıdır. Tabii 2K veya 4K monitörlerle çok daha canlı bir deneyim yaşarsınız ancak 1920 x 1080 çözünürlükten daha düşük bir çözünürlük düşünmeyin.

Adım #3: 24 inç’ten düşük boyutta bir monitör tercih etmeyin

c73fdc977eb6d02878abd893e6ab9649aaa78aa0.jpeg

Piksel yoğunluğu bir monitörün kaliteli görüntü vermesine çok fazla etki ediyor. Bu konuda bir monitörün sahip olması gereken minimum piksel yoğunluğu 109 ppi. 27 veya 32 inç gibi büyük monitörlerde düşük piksel yoğunluğu kötü bir görüntü elde etmenize sebep olur. Oyuncu monitörü seçerken düşünebileceğiniz en düşük çözünürlük ise 24 inç olmalıdır.

Adım #4: Ekran yenileme hızı 144 Hz’den aşağı olmamalı

52356c569e0fc6df5ab608c8b0926c5b457d4682.jpeg

Ekran yenileme hızı, monitörün bir saniyede ekranı ne kadar güncellediğini belirtir ve bu Hz birimi ile ölçülür. Tabii ki de birçok konuda olduğu gibi bunda da ekran yenileme hızı ne kadar yüksekse monitördeki görüntü o kadar akıcı ve güzel olur. Bir oyuncu monitörü göz önünde bulundurulduğunda ekran yenileme hızı minimum 144 Hz olmalıdır. Oyun içerisinden FPS’i de 144’e sabitlediğiniz zaman oldukça akıcı bir görüntü elde edebiliyorsunuz.

Adım #5: Tepkime süresi 1 ms bir monitör tercih edin

89e053458dbb146066576be7eea940bac4c02894.jpeg

Özellikle FPS oyunlarında çeşitli profesyonel espor oyuncularının tepkime süresinin ne kadar önemli olduğundan bahsettiğini duymuşsunuzdur. Tepkime süresi, bir monitörün tek tek pikselleri siyahtan beyaza ne kadar sürede geçirdiğinin birimidir. Oyuncu monitörü konusunda kesinlikle 1 ms tepkime süresi tercih etmelisiniz, aksi takdirde oyunlarınızda buğulanma ve gecikme görebilirsiniz.

Adım #6: Curved monitöre bütçeniz uygunsa değerlendirin

d06d976faea313149115f1861f2f4862637d86ef.jpeg

Özellikle 27 inç ve üstü büyük boyutta olan monitörlerde ekranın curved (kavisli) olması kullanıcının oyuna daha fazla odaklanabilmesini sağlıyor. Büyük boyutta düz ekrana sahip bir monitör kullandığınız zaman en basit tabirle ekranın bir ucu öbür ucundan çok uzak oluyor ve bu sebeple odak kaybı yaşanabiliyor.

Adım #7: Seçeceğiniz monitörün hangi ekran kartı markasının Sync teknolojisiyle uygun olduğuna dikkat edin

154e6d59e62c8377deeada3d24933736464e2a64.jpeg

Ekran kartınız NVIDIA ise G-Sync destekli, AMD ise FreeSync destekli bir monitör satın almaya özen gösterin. Uygun monitörü seçtiğinizde ekran kartınızın panelinden gerekli ayarları yapıp son derece akıcı ve kaliteli bir görüntü elde edebilirsiniz. Ek olarak NVIDIA, yaptığı testler sonucunda bazı FreeSync monitörlerin G-Sync teknolojisiyle uyumlu olduğunu söylüyor, bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

Editörün notu:

Merhabalar, işin teknik kısmının yanı sıra editörün notu kısmında sizlere oyuncu monitörü alma serüvenimde edindiğim tecrübeleri ve çeşitli forumlarda araştırarak öğrendiğim bazı anekdotları birleştirerek naçizane tavsiyeler vereceğim. Ben de sistemimin son parçası olan monitörümü seçerken duruma dair hiçbir bilgisi olmayanlardandım, dolayısıyla tavsiyelerimin işinize yarayacağını düşünüyorum.

27 inç monitör almak istiyorsanız 2K’dan düşük bir çözünürlük düşünmeyin

81d58eba22c5dc3b68653250dd54872965914696.jpeg

Yakın zamanda araştırıp heyecanla aldığım 27 inç 144 Hz curved oyuncu monitörümün tek bir handikabı var, o da 1080p çözünürlükte olması. Büyük boyutlu ekranlarda bu durum ufak bir görüntü yırtılmasına, dalgalanmaya ve pikselleşmeye yol açıyor (gerçekten çok ufak, sadece çok dikkatli bakarsanız biraz rahatsız edici oluyor). Bu sebeple eğer 27 inç monitör alacaksanız 2K çözünürlük olmalı, 24 inç monitörlerde ise böyle bir sorun yaşamıyorsunuz.

144 Hz ile 75 Hz arasında çok fark var, bütçeniz uygunsa 144 Hz monitör tercih edin

c403291004b644131bf1cafad8c8f6217487273a.jpeg

Araştırma aşamamda gittiğim teknoloji mağazalarından birinde satıcı abimiz beni 75 Hz ile 144 Hz arasında çok bir fark olmadığına ve 75 Hz monitörü satın almama ikna etmeye çalışmıştı ve birkaç forumda araştırma yapıp birçok insanın bu durumu yaşadığını gördüm. Kesinlikle bu tongaya düşmeyin dostlar. Ayrıca ürünlerin mağaza fiyatları çoğu zaman internet sitesi fiyatlarından daha pahalı oluyor, aklınızda bulunsun.

İkinci el satın almaktan korkmayın, iyi bir araştırmayla temiz ürün bulabilirsiniz

af8490417e868a719efeca1255cbfeac8b9b6479.jpeg

Ülkemizde teknolojik ürünlerin ikinci el pazarına karşı büyük bir önyargı var ki bunun olması da hak verilebilir bir durum. Ancak gerçekten iyi bir araştırma ile gayet temiz durumda ve uygun fiyatlı olan bir ürün bulabilirsiniz. Ben monitörümü ikinci el satın aldım ve gerçekten neredeyse sıfır durumundaydı. Bu sebeple iyi bir araştırmayla çok fazla kâr elde edebilirsiniz.

Curved monitör ile düz monitör arasında kalırsanız ve bütçeniz varsa, kesinlikle curved monitörü tercih edin

df6363dd627f912862eb680164d1eb37dea5aa91.jpeg

27 inç gibi büyük veya 24 inç gibi nispeten büyük bir monitör alma hedefiniz varsa ve bütçeniz biraz fazlaysa kesinlikle curved monitör tercih edebilirsiniz. Kendi izlenimlerim doğrultusunda özellikle büyük monitörlerde oyun oynarken monitörün curved olması sizi oyunun içine daha çok çekiyor. Büyük ekranlı monitörlerin düz olması odağınızın kolayca kaymasına sebep olabiliyor.

Satın aldığım monitör: Gamepower GPR27C144

3d0a5f1d60f19ac9cc57d906909ffb66a6ce3f42.jpeg
  • Ekran Büyüklüğü (inç): 27 inç
  • Dahili Hoparlör: Yok
  • Kontrast Oranı (mnt): 2000:1
  • Sync Teknolojisi: FreeSync (AMD)
  • Yenileme Hızı (Hz): 144 Hz
  • Parlaklık (cd/m): 280 cd
  • Çözünürlük (max): 1920 x 1080
  • Tepki Süresi: 1 ms
  • Sıfır fiyatı: 2.200 TL
  • İkinci el aldığım fiyat: 1.400 TL
Böylelikle oyuncu monitörü nasıl seçilir, seçerken nelere dikkat edilmelidir konulu içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Düşüncelerinizi ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın. Ayrıca resmi Telegram kanalımıza buradan abone olabilirsiniz.

Üst Alt