Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Duyuru;

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları;

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikle cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk;

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren "Bilgilihocam.Com" adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur! bunu unutmayınız.

  • Bilgilihocam.com kar amacı gütmeyen bilgi, paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir.Üyeler her türlü bilgiyi,dosyayı,video ve resimi önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir.Bu mesajlardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk mesajı yazan üyeye aittir.Şahısların yazmış oldukları mesajlardan ve göndermiş oldukları materyallerden Bilgiligocam.com ve yöneticileri sorumlu değildir. Bunlara rağmen sitemizde yasa dışı (illegal) içerik bulursanız admin@bilgilihocam.com email adresine bildiriniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır, Teşekkür Ederiz!

Tırnak yeme hastalığı nedir? Tırnak yeme hangi hastalıklara neden olur?

makaleci

Özel Üye
Mesajlar
43,889
Tepkime puanı
5
Puanları
0
Yaş
33

Tırnak yeme alışkanlığı toplulukta her 4 kişinin 3'ünde olan bir ruhsal temelli rahatsızlıktır. Uzuv kaybına kadar neden olan tırnak yeme alışkanlığı kimi kişilerde genetik yatkınlıktan dolayı de yaşanır. Gelgelelim temel olarak illetin yaşanma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Evet tırnak yeme illeti nedir? Tırnak yeme hangi marazlara neden olur? Ağır gerilim altına olan bireylerin daha yatkın olduğu tırnak yeme alışkanlığına dair merak ettiklerinizi haberin detayında bulabilirsiniz.

Gerilim, dert, yalnızlık, endişe, hüzün, hayal kırıklığı ve kişilik bozukluğu üzere durumlarda; ayak sallama, saçla oynama, saç yolma ve tırnak yeme alışkanlıklar ortaya çıkar. Bilimde onikofajya olarak bilinen tırnak yeme alışkanlığı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Ruhsal nedenlerden ötürü ortaya çıkan bu alışkanlık daha sonra vücutta önemli illetlere neden olabilir. Mahsusen ehil yıkanmayan tırnaklarda artan bakteriler ağız yolu ile sindirim organlarından mide ve bağırsaklara önemli hasarlar bırakır. Kimi vakalarda ise yenen tırnaklar yanlışlıkla yutulduğunda yemek borusunun yırtılmasına sebebiyet verir. Aşaması olan tırnak yeme bazılarında tırnak etini yiyerek kanamaya neden olurken kimisindeki alışkanlık tırnakların külliyen körelmesini sağlar. Erkeklere orantıyla hatunlarda daha ziyade görülür. Bu alışkanlık ruhsal temelli üzere görünse de altında birçok neden barındırır. Tırnak yem ortalama 4 yaşında ortaya çıkar. Lakin çocuklukta hiç bu türlü bir sorun yaşamayan şahıslarda ileri vakitlerde görülebilir. TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

- Ana, peder, karşı cins ve arkadaş ilgilerindeki bağı koparmadan korkma 

- Hudut sistemindeki ani hareketlenmeye bağlı dimağın komutlarındaki bozukluk 

- Ağır gerilim ve tempolu iş hayatı 

- Genetiksel ruhsal rahatsızlıkların hazırladığı zemin 

- Bebeklik periyodunda baş parmağı emme alışkanlığı üzere durumlar tırnak yeme alışkanlığına neden olur.


TIRNAK YEME HANGİ ILLETLERE NEDEN OLUR?

- Tırnak yeme alışkanlığı bağırsakta zararlı parazitlerin artmasına neden olur. Bu zararlı parazitler devirle bağırsakları ve dışkı torbasını hasara uğratır.

- Dişle koparılan tırnak tükürülmediğinde soluk borusuna kaçar. Midenin sindirmekte zorlandığı tırnak mide zarına zarar verir.

- Midenin dışkı torbasına gönderdiği tırnak vücuttan atılırken anüsün dış etrafındaki deriyi yırtar.


- Tıpkı devirde tırnak dişlere de zarar verebilir. Koparılmaya çalışılan tırnak iki dişin arasında kalır. Dişleri basınca uğratan tırnak devranla yerin enfeksiyon kapmasına ve ağız kokusuna neden olur.

- Yıllarca devam eden bu alışkanlık tırnakların sağlıklı büyümesini maniler. Tırnak yeme alışkanlığı, parmak ve tırnak altı etinin yapısının deforme olmasına sebep olur. Tıpkı vakitte bu alışkanlık elin estetik görünümü bozar.


TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI NASIL BIRAKILIR?

- Ruhsal bunalım altında gelişen bu alışkanlık için bilirkişiler mutlaka bir psikolog yardımı alınmasını tavsiye ediyor. Aksi halde kişi kendi kendine bunu bırakmakta zorlanır. Bu yüzden gerilim, tasa ve depresyon üzere durumlar esnasında bir ekspere görünmekte yarar var.

- Tırnakların uzatılmaması ve acı oje sürülerek bu istek önünde tiksindirici durumları artırmak gerekir.

- Tırnakları nizamlı yaptırmak ya da daima bant takarak alışkanlığı engellemeye çalışılmalı.


- Tırnak yeme esnasında derhal vazgeçerek farklı bir uğraş bulmak. Birtakım eksperler arilik, kitap okumak, yazı yazmak üzere aksiyonları önerir.

- Durumdan birden kurtulmak konumuna yavaş yavaş kurtulmayı denemek. Etrafınızdaki bireylerin bu esnada sizi uyarmasını istemekte alışanlığı bırakmada tesirli olur.

- Acı biber sürmek de işe yarar doğal formüllerden biridir. 

 

Yazar: makaleci
Makale Başlığı: Tırnak yeme hastalığı nedir? Tırnak yeme hangi hastalıklara neden olur?
Kaynak URL'si: Bilgilihocam Güncelden Bilimsele-https://bilgilihocam.com
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak gösterilmek kaydıyla makaleden kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarın izni olmadan makalenin tamamı başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Üst