Son Konu

Anavatanı Çin Olan "Katil Arılar" Kastamonu'da Görüldü

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-71756736c2a8946f9968e16a2f96ba4a3307724f.jpg

Kestane üreticileri ortasında 'katil arı' olarak bilinen ve kestane ağaçlarının büsbütün kurumasına neden olan 'gal arısı' Kastamonu ormanlarında görüldü. Geçimini arıcılıkla sağlayan vatandaşlar yetkililerden yardım istedi.

Anavatanı Çin olan ve Türkiye'de birinci kez Yalova ile Bursa bölgesinde görülen gal arısı, Kastamonu'nun Cide ilçesinde de tespit edildi. Kestane ağaçlarının tomurcuklarına yerleşerek, çiçek açmasını engelleyen ve arıcılar ortasında katil arı diye isimlendirilen gal arısı, vakitle kestane ağaçlarının kurumasına da neden oluyor.Bölgede görülen gal arısı sonrası Beltepe köyüne gelen Kastamonu Arıcılar Birliği üyesi ve Cide temsilcisi Bahri Kısa, kestane ormanlarını gezerek gal arısının ağaçlara verdiği ziyanları inceledi. Bahri Kısa, gal arısı nedeniyle yüzde 70'e varan randıman kayıplarının olacağını söz ederek, "Gal arısı dediğim illet Cide'ye de ulaştı. Arıcılarımızın ve kestane meyvesiyle geçinen ailelere, yüzde 70 oranında bal ve kestane meyvesi kaybı vereceğini düşünüyoruz. Daha evvel Zonguldak ve Bartın vilayetlerinde de görülen bu hastalık sonrası oralarda biyolojik bir çalışma başlatılmış. Yetkililerden en yakın vakitte Cide'de de tıpkı çalışmanın başlatılması, bal ve kestane meyvesiyle geçimini sağlayan köylülerin bu illetten kurtulmanı istiyoruz" diye konuştu.

"Biyolojik çabayı bekliyoruz"

Geçimini arıcılıkla sağlayan, gal arısını bölgede birinci tespit eden Ali Yalçın, "4 yıldan beri arıcılıkla uğraşıyorum. Kestane ağaçlarında gal arısını birinci tespit eden benim. İnternet üzerinden bu arıyı daha evvel görmüştüm, kendi kestane ağaçlarımızda var mı diye baktığımda gal arısını gördüm. Durumu birlik liderimize, Kastamonu Arıcılar Birliği'ne ve Orman Bölge Müdürlüğümüze bildirdik. Biyolojik çabayı bekliyoruz" dedi.400 kovan arısı bulunan Muharrem Gürçay ise gal arısı hakkında çok bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, "3 tane geçim kaynağımız, fındık, kestane ve arıcılık. Bunun içinde kestane iki kez geçiyor, balı ve meyvesiyle. Böcek hakkında çok bilgimiz yok fakat ülkemizde her geçen gün çoğalıyor. Ağaçlara larvalarını bırakıp meyve vermesini engelliyor ve sonunda ağacın eksiksiz kurumasına neden oluyor" tabirlerini kullandı.

"Çözüm istiyoruz"

Arıcılıkla geçimini sağlayan Erhan Aksoy da, "Birinci uğraşımız ve geçim kaynağımız arıcılık. Şu an arılarımızın mevcut durumları evvelki yıllara nazaran dertli. Memleketimizde görülen hastalık kestane ağaçlarımıza yayılmış durumda. Yetkililere sesleniyor ve tahlil istiyoruz" dedi.
Kestane meyvesi toplayarak geçimini sağlayan Kerem Yılmaz da şunları söyledi:
"Kendimi bildim bileli hem kestanenin meyvesini topluyorum hem de arıcılıkla geçiniyorum. Aslında 25 yıldır süren kısım kanseri denilen hastalıkla gayretimiz var. Maalesef bu yıl gal arısı denen böcek de musallat oldu kestaneye. Bunun biyolojik bir gayreti varmış. Torymus Sinensis isimli böcek salınıp bunun uğraşı yapılıyormuş. Yetkililerden Cide'ye laboratuvarının kurulup buraya salınmasını istiyoruz"

Üst Alt