Neler yeni

Bilgilihocam ,Forum Sitesi ,Bilgi Sitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

Tofaş Diferansiyel Sesi Nasıl Kesilir

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,596
Tepkime puanı
8
Puanları
1,075
Yaş
31
Konum
Türkiye
Zamanla artan kilometreye bağlı olarak difransiyel sesi, bilindik ve sıkça karşılaşılan bir problem. Arkadan çekişli araçlarda (Bmw serisi ve Tofaş Serisi Başta Olmak üzere) Arazi tipi 4 WD araçlarda sıklıkla yaşanmaktadır.

Bu yazımızda Difransiyel Sesi Nasıl Kesilir konusunda tüm detayları bulabilirsiniz.

Diferansiyel Sesi Nasıl Kesilir
Araçlarda Diferansiyel sesi var ise öncelikle kontrol edilebilecek noktalar sıralanmıştır. Sıralamada ilk önce en pratik olanları alt kısımlara doğru daha masraflı ve uzun zaman alan arızaları aldık.

1 – Diferansiyel Yağını Kontrol Edin
Difransiyel sesi, bazı durumlarda diferansiyel yağının azalması yada tamamen bitmesi gibi nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir. Eğer bir ses hissediyor iseniz söz konusu sesi kesmek için ilk bakılması gereken nokta yağ seviyesidir. Yağ tam ise özelliğini kaybetmiş de olabilir. Yağın tamamen yenilenmesi yolu denenebilir.

2 – Diferansiyel Boşluğu Nasıl Anlaşılır
Difransiyel aksamında oluşan boşluklar ses sorunlarına neden olabilir. Araç lifte kaldırarak yada kanala alınarak difransiyel aksamında boşluk olup olmadığı kontrol edilmeli, bir boşluk var ise düzeltilerek sesin kesilip kesilmediği kontrol edilmelidir.

3 – Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır
Difransiyel iç disli aksamında (altta en belirgin ses sorunlarına neden olan dişli ile ilgili bilgiler verilmiştir) oluşan sorunlar nedeni ile ses sorunları yaşanabilir. Difransiyel kapağı açılarak Parçalar tek tek kontrol edilmek sureti ile bir sorun olup olmadığı kontrol edilebilir.

4 – Ayna Mahruti Dişli Ayarı Nasıl Yapılır
Olası ayar bozulmaları ve ayna mahruti dişlisi arızası, ses sorunlarının %60-70 lik bir kısmının ana nedenidir. Neredeyse ses sorunlarının tamamına yakınında söz konusu parçanın arızası ile karşılaşılmaktadır. Bu nedenle iç kısımda ilk bakılması gereken parçalardan biriside bu parçadır. Ayna Mahruti Dişli arızası nasıl anlaşılır sitemizden öğrenebilirsiniz.

Parça Fiyatları
Tofaş Serisi Araçlarda (Şahin, Doğan, Kartal Vb) Ses sorununa en çok neden olan Ayna mahruti dişlisi Parça fiyatları 300 tl civarındadır. Bu durum bmw serisinde biraz daha pahalıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst