Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Duyuru;

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları;

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikle cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk;

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren "Bilgilihocam.Com" adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur! bunu unutmayınız.

 • Bilgilihocam.com kar amacı gütmeyen bilgi, paylaşım üzerine kurulu ücretsiz bir forum sitesidir.Üyeler her türlü bilgiyi,dosyayı,video ve resimi önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir.Bu mesajlardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk mesajı yazan üyeye aittir.Şahısların yazmış oldukları mesajlardan ve göndermiş oldukları materyallerden Bilgiligocam.com ve yöneticileri sorumlu değildir. Bunlara rağmen sitemizde yasa dışı (illegal) içerik bulursanız admin@bilgilihocam.com email adresine bildiriniz, şikayetiniz incelendikten sonra en kısa sürede gereken yapılacaktır, Teşekkür Ederiz!

Trafik Polisi Nasıl Olunur?

adanali

Yeni Üye
Mesajlar
1,397
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Yaş
33
Konum
Adana
Web sitesi
bilgilihocam.com
Emniyet güçlerinde görev almak genel olarak zor ve dikkat gerektiren bir iş iken, trafik polisleri için durumu biraz daha fazla zordur. Trafik polisi olmak isteyenler için trafik polisi nasıl olunur ve genel olarak çalışma şartları vesaire nasıldır bahsetmek istiyoruz. Konuyu detaylı bir biçimde ele alacağımız yazımız umarız bu mesleğe mensup olmanın hayalini kuran ve isteyen gençler için yeterince aydınlatıcı olur.

Trafik Polislerinin Görevleri Nelerdir?
Trafik polisi olmayı düşünen kişilerin öncelikle bu mesleğe mensup kişilerin görevlerini ve çalışma şartlarını bilmesi gerekir. Genel olarak bu durum her meslek için geçerlidir. Birçok meslek dışarıdan göründüğünden oldukça farklıdır. Sonrasında hayal kırıklığı yaşamamak için kişilerin mutlaka tercih edeceği meslek ile ilgili olarak bu tarz araştırmaları yapması gerekir. Asıl konumuz olan trafik polisliğine dönecek olursak. Öncelikle trafik polislerinin görevleri nelerdir bundan bahsetmek istiyoruz. Şöyle ki;
 • Genel olarak trafiği düzenleme ve yönetme
 • Yaşanan trafik kazalarında gerekli tutanakların tutulması
 • Trafikte yapılan kural ihlallerini tespit etme ve araç sürücülerini denetleme
 • Gerçekleştirilen trafik suçlarında tutanak tutma
 • Yaşanan trafik kazalarında yaralanan kişiler için gerekli tedbirleri alma ve hem yaralanma hem de ölümlerde kişilerin ailelerine haber verme
 • Genel olarak Karayolları trafik kanunlarında yer alan görev ve sorumlulukları yerine getirirler
Trafik polislerinin genel olarak görev ve sorumlulukları bu şekildedir. Trafik polisi nasıl olunur diye merak eden kişilerin öncelikle bu detayları öğrenmeleri çok daha faydalıdır.
Trafik Polislerinin Görevleri Nelerdir?Kimler Trafik Polisi Olabilir?
Trafik polisi olmak için kişilerin belirli bir eğitim sürecinden geçmesi gerekir. Bu eğitim süreci aslında klasik polislik eğitimidir. Yani kişilerin polis meslek yüksek okulunu tamamlaması gerekir. Bu eğitimi tamamlayan herkes trafik polisliğine başvurabilir. Bir nevi alan seçmek gibi bir işlemdir. Kimler trafik polisi olabilir diye merak edenler için polis meslek yüksek okuluna girme hakkı kazanan her birey trafik polisi olabilir. Tabi polis meslek yüksek okulunu aynı zamanda başarı ile tamamlamış olması gerekir. Bu kurum dışında POMEM, PAEM, Lisans veya ön lisans mezunu kişilerde trafik polisi olmak için başvurabilir. Polis meslek yüksek okuluna girebilmek için kişilerin yerine getirmesi gereken koşullar nelerdir bahsedecek olursak.
Trafik Polisi Nasıl Olunur?Polis Meslek Yüksek Okulu Giriş Şartları Nelerdir?
Trafik polisi olmak isteyenlerin tamamlaması gereken eğitim polis meslek yüksek okulları tarafından verilir. Yani kişilerin bu mesleği yapabilmesi için mutlaka öncelikle bu meslek yüksek okuluna girmesi gerekir. Diğer başvuru koşullarını yerine getiren kişiler için süreç daha farklı ilerleyebilir. Polis meslek yüksek okulunu tamamlayarak trafik polisi olmak isteyenler için bu kuruma giriş için gerekli koşullar neler bahsetmek istiyoruz. Şöyle ki;
 • Başvuracak olan kişinin öncelikle T.C. vatandaşı olması gerekir.
 • En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmuş olması gerekir.
 • ÖSYM tarafından yapılan üniversite sınavından başvuruda bulunacak olan kişilerin ham tam puanın üzerinde puan almış olması gerekir. Güncel olarak başvuruda bulunacak olan kişilerden istenen taban puan TYT puan türü için 250 (İki yüz elli) puan olmaktadır.
 • Üniversite sınavların belirlenen taban puan şehit ve vazife malulü olan kişiler için farklıdır. Bu kişileri çocukları ve eşleri için güncel taban puan 150 (yüz elli) olmaktadır.
 • Meslek yüksek okuluna giriş için başvuruda bulunacak olan kişiler için ayrıca yaş sınırı vardır. Kişilerin başvuruda bulunacakları yılın Ekim ayının 1’i itibari ile 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Ayrıca aynı yılın 1 Ocak tarihi itibari ile de 26 yaşından gün almamış olması gerekir.
 • Polis meslek yüksek okuluna başvuracak olan kişilerin erkekler için en az 1,67 cm, kadınlar için ise en az 1,62 cm boyunda olma şartları vardır. Ayrıca kişilerin vücut kitle endekslerinin 18.00-27.00 olması gerekir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişinin veya evli ise eşinin herhangi bir suçtan ötürü daha önce hüküm giymemiş olması, hakkında herhangi bir zabıt tutulmamış olması gerekir.
 • Başvuruda bulunacak olan kişinin herhangi bir siyasi parti ve bu siyasi partinin kollarına üyeliğinin olmaması gerekir.
 • Kişinin halen veya daha önce alkol veya uyuşturucu gibi maddeler kullanmamış olması ve tedavi görmemiş olması gerekir.
 • Kişinin silah taşımasına engel olacak hukuki bir durumunun olmaması gerekir.
Trafik polisi olmak isteyenlerin yukarıda yer alan şartları yerine getirip meslek yüksek okuluna kabul edilmesi ve okulu başarı ile tamamladıktan sonra polis memuru olarak atanması gerekir.
Polis Meslek Yüksek Okulu Giriş Şartları Nelerdir?Trafik Polisi Nasıl Olunur ve Hangi Yollar İzlenir?
Sorumluluk ve dikkat gerektiren meslek gruplarından biri olan trafik polisliği üzerinde düşünülmesi gereken zorlu meslekler arasındadır. Zaten sizler ne kadar isteseniz de ancak gerekli koşulları yerine getiren kişiler bu meslek grubuna dahil olabilir. Tabi öncesinde zorunlu olan eğitimin başarı ile tamamlanması gerekir. Polis meslek yüksek okulunu tamamladıktan sonra kişiler için trafik polisi olma durumu son derece kolaydır. Gerekli koşulları yerine getiren adaylar için geriye yalnızca trafik şubeye dilekçe yazma işlemi kalmaktadır. Polis memuru olarak atandıktan sonra kişiler uygun bir dil ile trafik polisi olmak istediklerini belirttikleri bir dilekçe yazmak durumundadır. Dilekçeleri ve genel olarak kişilerin durumu incelendikten sonra olumlu veya olumsuz olarak dilekçelerinin sonucu gelir. Böylece trafik polisi olup olamayacakları bu şekilde belirlenir.
Trafik Polisi Nasıl Olunur ve Hangi Yollar İzlenir?
Trafik polisi nasıl olunur diye merak edenler için bu konuda gerekli koşullardan ve süreçten bahsetmeye çalıştık. Koşulları yerine getirdiğinizi ve trafik polislerinin görev ve sorumluluklarını yerine getirebileceğinizi düşünüyorsanız sizlerde başvuruda bulunabilirsiniz. Polislik mesleğini yapmaya hak kazanmış kişiler için trafik polisi olmanın önünde herhangi bir engel ve durum bulunmamaktadır.
Paylaş
 

Yazar: adanali
Makale Başlığı: Trafik Polisi Nasıl Olunur?
Kaynak URL'si: Bilgilihocam Güncelden Bilimsele-https://bilgilihocam.com
Alıntı ve Paylaşım Kuralları: Kaynak gösterilmek kaydıyla makaleden kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarın izni olmadan makalenin tamamı başka bir siteye kopyalanamaz veya başka bir yerde yayınlanamaz.
Üst