Latest Thread

Transkripsiyon ve translasyon nerede olur?

  • Konbuyu başlatan moderatör
  • Başlangıç tarihi
moderatör

moderatör

Yönetici
Katılım
27 Tem 2022
Mesajlar
2,903
Tepkime puanı
2
Puanları
9
Yaş
34

Translasyon hangi Organelde olur?​

DNA'dan protein sentezine doğru gerçekleşen bu olay sonucunda ise, DNA'dan protein sentezlenir ama proteinden DNA sentezlenemez. Translasyon Nedir? DNA yapılarında çeşitli genetik kodlar bulunur. Bu kodlara göre ise, ribozom organelinde bulunan protein molekülünün yapılması gerçekleşir.

Transkripsiyon hücrede nerede gerçekleşir?​

Transkripsiyon, bir DNA zincirinde depolanan genetik bilginin, taşınabilir bir tamamlayıcı RNA zincirine kopyalanması işlemidir. Ökaryotik transkripsiyon hücrenin çekirdeğinde gerçekleşir ve üç ardışık aşamada ilerler: başlama, uzama ve sonlandırma.

Transkripsiyon ökaryot hücrede nerede gerçekleşir?​

Ökaryotlarda transkripsiyon çekirdekte, translasyon sitoplazmada birbirinden tamamen ayrı olarak gerçekleşir. Transkripsiyonda 3 farklı RNA polimeraz görev alır.

Transkripsiyon nerede Sonlanir?​

"Begin" etiketi, transkripsiyonun başladığı DNA'nın 5' ucuna işaret etmekte, "End" de RNA sentezinin neredeyse bitmiş olduğu 3' ucuna.

Translasyon nasıl başlar?​

Başlangıç: İnisiasyon. İnisiasyonda ribozom okunmak için mRNA'nın etrafında ve ilk tRNA'nın etrafında (başlangıç kodonu AUG ile eşleşen metiyonini taşıyan) toplanır. İnisiasyon kompleksi denilen bu düzenleme, translasyonun başlaması için gereklidir.

mRNA sentezi nerede olur?​

Mesajcı RNA (İngilizce: messenger RNA) (mRNA), sentezlenecek bir proteinin amino asit dizisine karşılık gelen kimyasal şifreyi taşıyan bir moleküldür. mRNA, bir DNA kalıptan transkripsiyon yoluyla sentezlenir ve protein sentez yeri olan ribozomlara, protein kodlayıcı bilgiyi taşır.

Transkripsiyon tum canlılarda ortak mıdır?​

Transkripsiyon (RNA sentezi). ✔ Replikasyon (DNA sentezi). Her hücrede değil ancak her canlıda ortaktır.
 

Yazar: moderatör
Article Title: Transkripsiyon ve translasyon nerede olur?
Kaynak Url: Forum Sitesi-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.
Üst