Son Konu

Yangınlarda Son Durum: Köyceğiz ve Bodrum'da Alevler Şiddetlendi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-d197a3d011fcd48993cb4b1e30342417462d901a.jpg

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde makilik alanda başlayıp ormana sıçrayan yangını söndürme çalışmaları 13'üncü günde devam ederken rüzgarın şiddetiyle öğlen saatlerinde Alibaba Dağı eteklerinde yangın büyüdü.

Bunun yanı sıra Muğla'nın Bodrum ilçesindeki otluk ve makilik alanda yangın çıktı. Yangını söndürmek için takımlar çalışma başlattı.

Köyceğiz Yangı Mahallesi'ndeki makilik alanda 29 Temmuz günü saat 13.30 sıralarında yangın çıktı. Alevleri fark edenlerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ile orman çalışanları sevk edildi. Rüzgarın tesiriyle yangın, ormana sıçrarken, gruplar ise alevlerle ağır gayret başlattı. Orman, itfaiye, polis, jandarma, Kızılay ve UMKE takımlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları temsilcileri de bölgede misyon yapıyor.

9 helikopter yangına müdahale ediyor

Yangın, 13'üncü günde Çövmen Yaylası ile Çiçekbaba Dağı ortasındaki vadide devam ederken bu hatta sarp yamaçlar ve derin vadilerin bulunması, karadan müdahaleyi olumsuz etkiliyor. Bölgede, havadan 9 helikopterle aralıksız müdahalede bulunuluyor.

Sabah saatlerince Köyceğiz'deki son durumu CNN Türk canlı yayınında anlatan DHA muhabiri Tolga Taşçı, "Köyceğiz'de yangının 13. günü ve yangın devam ediyor. Dün olumlu haberler vermiştik, bugün de tekrar havadan ve karadan müdahaleler devam ediyor. Alevler hala devam ediyor ve vakit zaman da büyüyebiliyor. Alevlerin olduğu bölgeye karadan ulaşmak neredeyse imkansız. Yerleşim yerlerini tehdit etmiyor alevler. Karadan da alevlere giden yeni yollar açılmaya çalışılıyor" açıklamasını yaptı.

'Köyceğiz'de yangın hala devam ediyor'

Rüzgarın şiddetini artırmasıyla öğlen saatlerinde Alibaba Dağı eteklerinde yangın büyüdü. Farklı noktalara sıçrayan yangın nedeniyle gökyüzünü dumanlar kapladı. 

DHA muhabiri Tolga Tahçı, CNN Türk canlı yayınında saat 16:00 itibariyle Köyceğiz'deki son durumu şöyle anlattı:

''Yaklaşık 2 saat evvel alevler rüzgarın şiddetini artırmasıyla yine yükselmişti. Çabucak havadan müdahale başladı, karadan müdahale yapılması neredeyse imkansız. Alevler yine vadi düzeyine indirilmiş diyebiliriz kısmen de olsa. Yavaş yavaş denetim altına alınmaya başladı o tutuşan bölgeler. Şayet bu dağın gerisine geçerse Denizli'ye dayanacak alevler. Gruplar ağır bir formda çalışıyor. Köyceğiz'de yangın hala devam ediyor.''

Bodrum'da makilik alanda yangın

Muğla'nın Bodrum ilçesindeki otluk ve makilik alanda yangın çıktı. Yangını söndürmek için gruplar çalışma başlattı.

Bodrum'un Dereköy Mahallesi'ndeki otluk ve makilik alanda saat 15.00 sıralarında şimdi belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Bölgeden yükselen dumanları görenler orman takımlarına bildirdi. İhbar üzerine gruplar söndürme çalışması başlattı.

Rüzgarın tesirle yayılan yangını denetim altına almak için çalışmalar devam ediyor.

Bodrum'daki yangın bu türlü görüntülendi

Muğla, Antalya ve Aydın'daki öbür yangınlarda durum ne?

Muğla'nın Ula ilçesindeki ormanlık ve zeytinlik alanda çıkan yangında bir hektar alan ziyan gördü.

Çıtlık Mahallesi'nde ormanlık ve zeytinlik alanda başlayan yangın rüzgarın tesiriyle kısa müddette yayıldı.

İhbar üzerine bölgeye 5 arazöz, çok sayıda orman çalışanı ve itfaiye takımı sevk edildi.

Yangın, takımların 2 saat süren çalışmasının akabinde denetim altına alınarak söndürüldü. Yangında yaklaşık bir hektar alan ziyan gördü.

Aydın'ın merkez Efeler ilçesinde ağaçların da bulunduğu otluk alanda çıkan yangın, itfaiye takımları ile vatandaşların müdahalesiyle söndürüldü.

Cet Mahallesi Kanal Yolu mevkisindeki otluk alanda, şimdi belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Durumu itfaiye gruplarına bildiren bölgedeki vatandaşlar tıpkı vakitte yangına müdahale etti. Ağaçların da bulunduğu bölgedeki yangın takımların çalışması sonucu söndürüldü.

Aydın'ın merkez Efeler ilçesinde ağaçların da bulunduğu otluk alanda çıkan yangın, itfaiye takımları ile vatandaşların müdahalesiyle söndürüldü.

Cet Mahallesi Kanal Yolu mevkisindeki otluk alanda, şimdi belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Durumu itfaiye takımlarına bildiren bölgedeki vatandaşlar birebir vakitte yangına müdahale etti. Ağaçların da bulunduğu bölgedeki yangın takımların çalışması sonucu söndürüldü.

Antalya'nın Kaş ilçesinde çıkan orman yangını denetim altına alındı. Yaylaçavdır Mahallesi'ndeki ormanlık alanda yükselen alevler, rüzgarın tesiriyle kısa müddette yayıldı.

İhbar üzerine bölgeye Kaş Orman İşletme Müdürlüğü ve itfaiye grupları sevk edildi. Havadan ve karadan müdahale edilen yangın, denetim altına alındı.

Milas'ın kırsal Beyciler Mahallesi'nde 31 Temmuz'da çıkan orman yangını, Bodrum'un Mazı ve Gökpınar mahallelerine sıçradı. Grupların müdahalesiyle yangın kısmi olarak denetim altına alındı. Fakat rüzgarın taraf değiştirmesiyle Mazı Mahallesi, tekrar tehlikeye girdi. Evvel Aşağı Mazı, akabinde Üst Mazı mevkilerindeki meskenler, alevlere teslim oldu. Her iki bölge de tahliye edildi. Daima taraf değiştiren rüzgar nedeniyle alevler Çökertme Koyu ve Gökbel Mahallesi'nde tesirli oldu. Buradaki mahalleler tahliye edilirken, bu sefer alevler Türkevleri Mahallesi'ne yöneldi. Dağınık yerleşimin olduğu mahalledeki 3 mesken kullanılmaz hale geldi. Havadan müdahalenin başlamasıyla Çökertme'deki yangın, denetim altına alındı. Ören Mahallesi istikametinde ilerleyen alevler, Kemerköy Termik Santrali'ne yöneldi. Santralin ana binasına dayanan alevler, grupların müdahalesi sonucu denetim altına alındı. Akabinde Gürceğiz ve Bayırköy mahallelerinde tesirli olan yangında onlarca konut küle döndü.

İstanbul'un Sarıyer ilçesinde yangın

Öte yandan İstanbul'un Sarıyer ilçesinde de orman yangını çıktı. İhbar üzerine çok sayıda itfaiye grubu sevk edildi. Yangına  grupların müdahalesi sürüyor.

Üst Alt