Son Konu

BIOS Ayarı, Nasıl Varsayılan Olarak Sıfırlama

urgot01

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İşletim sistemi yüklü olmayan bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar satın alsanız bile BIOS kurulumu ile birlikte gelir. Bir işletim sistemi kurmadan BIOS’ta değişiklik yapabilirsiniz ve yapabileceğiniz değişiklikler konusunda birkaç kısıtlama vardır. Tabii ki tüm değişiklikler sizin kurduğunuz işletim sistemi ile iyi oturmuyor olabilir. İhtiyacınız olursa, BIOS’u her zaman varsayılan ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.

BIOS’a Giriş
Yapmanız gereken ilk şey PC’nizdeki BIOS’a giriş yapmaktır. Bir işletim sistemi yüklemediyseniz, bu kolay olacaktır çünkü doğrudan BIOS’u girmeyi seçebileceğiniz kurulum menüsüne gidecektir. Bir işletim sistemi zaten kurduysanız, BIOS’a erişmek marka modele göre farklılık gösterecektir. Genel itibari ile “Delete” tuşu başta olmak üzere F8, F11 veya F12 gibi tuşlardan biridir. Bilgisayar açılışında bu tuşlardan birine basarsanız BIOS ekranı açılacaktır.

BIOS’u varsayılan olarak sıfırla
BIOS’unuza ulaşmak işin zor kısımdır. Gerisi oldukça kolay. Varsayılan ayarlarını sıfırlama tuşu yine ana karttan ana karta göre değişkenlik gösterir. Genel itibari ile F9 tuşu olsa da diğer F tuşlarından biri olabilir. Bu makaleyi yazdığım bilgisayar tuşu F3’tür. Hangi tuşun ne işe yaradığı “Main” menüsünün sağ tarafındaki panalde yazmaktadır. Panelde yazan “Optimized Defaults” seçeneğindeki F tuşuna basın. Karşınıza yukarıdaki gibi “Load Optimized Defaults?” seçeneği çıkacaktır. Sağ sol ok tuşlarını hareket ettirerek “Yes” seçeneğine basarak BIOS’u varsayılan ayarlara getirerek sıfırlamış olursunuz.

BIOS’u sıfırlamak verileri silmez. Yüklü bir işletim sisteminiz varsa ve sürücülerinizdeki veriler, tam olarak bıraktığınız gibi olacaktır. İşletim sisteminizdeki bazı özelliklerin sıfırlama işleminden sonra önceden BIOS üzerinden yaptığınız ayarlar çalışmayacaktır onları ihtiyacınız halen varsa tekrar ayarlamanız gerekir.

BIOS’u sıfırlamak bir sorun giderme çözümünün çoğunu oluşturmuyor. Bazı durumlarda yardımcı olabilir, ancak işletim sisteminizle ilgili herhangi bir sorunu çözmez. BIOS donanım ile ilgili bilgiler veren ve kısmı olarak onları yöneten alandır. BIOS’u sıfırlamak, daha eski bir sürüme geri getirmez, ancak varsayılan ayarın ne olduğuna bağlı olarak Güvenli ön yüklemeyi etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir.

Üst Alt