Son Konu

AKP'li Elitaş, Dezenfektan Skandalını 'Etik' Buldu

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-f17c49206f237bdbab43e4d535c1dab64f5cf4cb.jpg

AKP Küme Başkanvekili Mustafa Elittaş, Ticaret eski Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşine ilişkin şirketin Ticaret Bakanlığı'na dezenfektan satmasını "etik" buldu. Elitaş, "Yaklaşık 3-4 liralık alkol fiyatlarının 25 liraya çıktığı bir periyottu. Fiyatları o günkü koşullarla pahalandırmak lazım" dedi. 

AKP Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. AKP'li Elitaş, CHP'nin, eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile ilgili Meclis'e bir araştırma önergesi vermesi hazırlığında olduğuna ait soru üzerine, şu an Meclis'e sunulmuş bir teklifin olmadığını aktardı. Teklifin Meclis'e sunulması halinde bir kanaat oluşturacaklarını söz eden Elitaş, CHP'nin bu hususta vereceği önergeye Pekcan'ın karşılık verdiğini anımsadığını söyledi.

Pekcan'a yönelik sav ile Pekcan'ın "Aldım" dediği para ortasında 20 kat fark olduğunu belirten Elitaş, "Etik olarak kıymetlendirilebilir mi? Kıymetlendirilebilir. Yaklaşık 3-4 liralık alkol fiyatlarının 25 liraya çıktığı bir periyottu. Fiyatları o günkü koşullarla pahalandırmak lazım. Böylesine dünyayı güç durumda bırakan salgın devirlerinde elinizde teknik imkan varken kamunun ya da ilgililerin dezenfektana gereksinim duyduğu bir devirde 'Kusura bakmayın benim eşim bakan, vermiyorum.' demek ne kadar hakikat olurdu, onu kıymetlendirmek gerekir. Bakılması gereken o malın kuruma verildiği tarih ve piyasadaki fiyattır" dedi.

Ne olmuştu?

Ticaret Bakanlığı’nın, Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'a ilişkin Nanoksia Biyoteknoloji firmasından 9 milyon liralık dezenfektan aldığı medyaya yansımıştı. Bakanlık, 507 bin 880 liralık eser alındığını doğrulamış, "Piyasa fiyatlarından hayli aşağıda, tarzına uygun bir biçimde gerçekleştirildi" savında bulunmuştu. 

Fakat bu argümanın da gerçeği yansıtmadığı, Nanoksia şirketinin bakanlığa piyasanın üzerinde bir fiyata dezenfektan sattığı ortaya çıkmıştı. Bakanlığa 175 TL’ye verilen beş litrelik dezenfektanın aracıya 100 TL’ye satıldığı belgelenmişti.

AKP'li Turan: "Yanlış yapan kim olursa gereğini yapan bir ekibiz"

AKP'nin öbür Küme Başkanvekili Bülent Turan, günlerde düzenlediği basın basın toplantısında "Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın yargılanmasına dönük bir adım atacak mısınız?" sorusuna "Bizim duruşumuz belirlidir. AK Parti'yi değerli kılan, 18 yıllık iktidarında yanlış yapan kim varsa gereğini yapmasıdır, milletiyle olan bağını koparmamasıdır. Biz milletimize yanlış yapan kim olursa olsun gereğini yaparak şimdiye kadar gelen bir takımız. Yanlış yapanın yanına kar kalmamasını isteyen, önemseyen bir ekibiz" karşılığını vermişti.

Üst Alt