Son Konu

Dolar 10 Liranın Yamacında Nefes Aldırmıyor Türk Lirasına!

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
tamamsa.jpg

Sahi, dolarda Türk Lirası’na karşı ralli nasıl başladı? Ekonomi zaten taklaya gelmişti. Üzerine Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal kovuldu, Şahap Kavcıoğlu geldi. Bu durum tuttu fırlattı doları…

O günden beri artışı hiç durmadı. Ciğerimizi söktü, ezdi TL’yi çiğnedi… Zamanla geçer dendi. Her geçen gün daha da yükseldi.

Bir ölçü birimi olarak hayvan kullanırsak, dolar öküz gibi arttı. Türk Lirası karşısında çift haneye ulaşması başlı başına bir dönemin kapanıp yeni bir dönemin başlaması… Bir gıdım kaldı.

Ne fark edecek? Göreceksiniz algı tamamen değişecek. Türkiye’nin ekonomiye güven göstergesi dolar kurudur. Hep beraber giderler.
dolar-tl-2.jpg
Faiz ve Kur ile Mücadele Edilmez

Öncelikle bu yükseliş kendi kendini besliyor. Dedikodu mekanizması çok yönlü çalışıyor. “Dolar şuraya gidecek dememiş miydim?” diyenlerin sayısı hızla artıyor. En tehlikelisi de bu zaten.

Normal şartlarda hızlı yükselişlerin ardından geri çekilme beklenir. Oysa seviyesini kaybetmeden yükseldiği yerde duran dolar her geçen gün konumunu güçlendiriyor ve adım adım ilerliyor.

Faiz ve kur ile mücadele edilmez! Bunlar problem değildir, belirtidir. Ekonomiyi nasıl yönetiyorsan ona göre dengelenir. Kısaca zamanında yediğin hurmaların tırmalamasıdır. Ekonominin aynasıdır.

Kötü Yönetimin Kitabını Yazdık

Merkez Bankası gerçekten bağımsız mı? Hep sarayın gölgesinde kaldı. Bir çeşit gönül Merkez Bankacılığı… Yaptığı açıklamaları ciddiye alan var mı?

Adamlar “Bir ülke merkez bankası bağımsız olmayınca ne olur?” sorusunun kitabını yazdı. Önce batırdık sonra sıvamaya çalıştık şimdi de tüy dikiyoruz demeyecek tabii ki… Algıyı yönetmek hep en önemlisi…

Ekonomiyi düzeltmek için yaptıkları anlaşılması zor, karmaşık her hamle aslında ne kadar sıkıştıklarını ilan eden bir gösterge…

Yabancı yatırımcı olmazsa dolar hızlı hareket edemez. Kurlarda daha fazla kontrol sağlanabilir. Bunu başardılar… Ne kadar yabancı yatırımcı var hepsini kaçırdılar.

Elimizde kaldı yerli yatırımcı. Aldığın 100 doların 25 doları tekrar Merkez Bankası’na munzam karşılığı olarak gidiyor. Rezervlere ekleniyor. Şimdilik bu sistem kendini besliyor.
0c147e00-222e-481e-a830-2ab3ce68d2f4.jpg
Yapılan Planı Açıklıyorum!

Ülkede dolarla maaş alınmıyor ama maaşını alan koşup dolar alıyor. Bu belirsizlik döneminin mantıklı tek bir açıklaması var. Kriz algısını düzeltmek için ne yapmak gerekli? Önce piyasaların baktığı en önemli iki veride olumlu bir tablo çizmeli…

Nedir bunlar? Biri vatandaşın ekonomideki gidişatı anlamak için baktığı dolar… Diğeri iş âleminin ilgilendiği faiz… Zamanlama önemli!

Seçime yaklaşana kadar hiçbir müdahalede bulunmayacaklar. Sonrasında uzun bir süre için geldiği seviyeyi koruyacaklar. Türk vatandaşının kısa vadeli hafızasına güveniyorlar.

Görmedikleri, ekonomik krizler gelir geçer. Bu ülke çok ekonomik krizler atlattı. Zira bugün yaşadığımız bir ekonomik krizden fazlası…

Üst Alt