Son Konu

13 Yaşındaki Hentbolcu Merve Akpınar: 'Sen Kızsın, Şort Giyemezsin, Erkeklerin Yanında Oynayamazsın Dediler'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-94671c0071934fddb16d545d2426890a989c01df.jpg

Şanlıurfalı 13 yaşındaki hentbolcu Merve Akpınar, yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Merve Akpınar, “Sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın diyerek daima beni dışladılar. O vakit kendime bir kelam verdim. 'Köyümdeki kız çocuklarının bahtını değiştireceğim' diye" dedi.

Toprak alana çizdikleri çizgilerle öğretmenleri Bayram Kaplan öncülüğünde hentbol oynayan Şanlıurfa Konuklu İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi 13 yaşındaki Merve Akpınar, Hentbol Federasyonu'nun davetlisi olarak Ankara'ya geldi. Yaşadığı zorlukları gözyaşları ile anlatar Merve Akpınar, Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulundu.

Hentbola başlamak için çok çalıştığını belirten Merve Akpınar, “Ben 5’inci sınıfta başlamak istedim lakin başkalarına nazaran daha güçsüzdüm, yetersizdim. O vakitlerde bir arkadaşımı çok kıskanıyordum, 'o yapıyorsa ben niçin yapamayayım' diye düşünüyordum. 6’ncı sınıfta hırslandım ve çabalayarak bu yere kadar geldim. Bayram hoca da beni seçti, çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Spora birinci başladığında etrafındaki bireyler tarafından yadırgandığını lisana getiren 13 yaşındaki sportmen kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İlk başladığımda sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın diyerek beni dışladılar. Sonra ben de 'hayır ben neden oynamayayım' dedim. O vakit kendime bir kelam verdim. 'Köyümdeki kız çocuklarının yazgısını değiştireceğim' diye. Hem kendim çalışacağım, hem kendi mesleğimi yapacağım hem de spora devam edeceğim ki onların o ön yargılarını yıkayım. Ondan daima spora devam ettim, hiç bırakmayı da düşünmüyorum.”

Merve Akpınar, turnuvalara giderken kitap okuduğunu en son okuduğu kitabın da Anna Karanina olduğunu belirterek, “Kitap okumayı daha çok seviyorum. Kitap okurken vakit daha çabuk geçiyor bana. Bir de otobüsle filan geliyoruz, insanın midesi bulanıyor. Ondan ben daima kitap okumayı istiyorum. Okuyunca da aslında zevk alıyorum. Oraya gidene kadar da zati kitap elimde olduğu için hiç sıkılmıyorum” formunda konuştu.

Köyde kendisine reaksiyon gösterenlerin artık olumlu yorumlar yaptığını lisana getiren Merve, “Hepsi sen çok güzel olmuşsun diyor. Benim başarımı görüp kendi çocuklarını da yönlendirmek istediler ancak başaramadılar. Bak elalemin kızı gidiyor geziyor, sen burada boş boş dolaşıyorsun, o senden daha başarılı olacak diyorlar” dedi.

Toprak alandan sonra bir hentbol salonunda idman yapmanın keyfini yaşayan Merve Akpınar, “Buradaki saha çok uygun. Orada toprak ayağımıza giriyordu. Ter şelale üzere üstümüzden akıyordu. Burada mesela Şanlıurfa'ya nazaran hiç terlemiyoruz. Biz şu içlikleri orada hayatta giyemezdik. Burası gölge orada ise kızgın güneş bizi yakıyordu. Burası hiç o denli değil, serin hoş. Burası tahtadan, ahşaptan filan yapılma. Orası kumdandı. Hayır hiç yıldırmadı. Buraya gelebilmek için oraya katlanmam lazımdı. Ben de katlandım” tabirlerini kullandı.

Merve, maksatları ve hayallerinden bahsederek, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Buradan ağabeyime ve babama da teşekkür ediyorum, onlar bana çok dayanak verdi. İnşallah onların dayanağını boşa çıkarmam. Onlara, kendime, ülkeme layık bir atlet olurum. Benim hayalim 3 şey. Birincisi beyin cerrahi olmak, ikincisi hoş bir sportmen olmak, üçüncüsü ise polis olmak.”

Kaynak: Fanatik

Merve'nin yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına boğulduğu o anlar:

Üst Alt