Son Konu

Bolu'da Yabancılara 10 Kat Zamlı Su Teklifi Oylanamadı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-938a2f7bb8d5b1a7678d9a855fdebaabaecde4e8.jpg

Bolu'da Tanju Özcan'ın yabancı uyruklulara suyun 10 kat artırımlı verilmesi önerisi Plan ve Bütçe Komitesi'nin kâfi bilgiyi toplayamaması üzerine mecliste oylanmayarak Eylül'deki toplantıya ertelendi.

Bolu’da, geçtiğimiz günlerde kentte yaşayan yabancı uyrukluların su ve katı atık vergilerine 10 kat artırım yapacağını söyleyen Belediye Lideri Tanju Özcan, öneriyi Ağustos ayı meclis toplantısında teklif olarak sundu.

Oy çokluğuyla kabul edilen teklif Ağustos ayı meclis toplantısı ikinci bileşiminde oylanmak üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na ertelendi.

Bolu Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısının ikinci bileşimi halka açık formda Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

"Yeterli bilgiye sahip değiliz"

Toplantıda yabancılara 10 kat artırımlı su teklifiyle ilgili kelam alan Plan ve Bütçe Komitesi Lideri Hüseyin Ekrem Serin kelam aldı.

Serin, “Konuyu Plan ve Bütçe Kurulu arkadaşlarımızla görüştük. Şöyle bir kanıya vardık. Su abone kayıtlarında bulunan bilgilerde kâfi bilgiye sahip değiliz. Uyruklarla ilgili rastgele bir bilgi kelam konusu değil. Vilayet Göç İdaresi’ne rastgele bir yazı yazılması kanısındayız. Kaç tane dijital, kaç tane mekanik su sayacı kullanan var, kaç tane abone var bunları bilmek durumunda değiliz. Ayrıyeten kanun ve mevzuatlara uygun olması kanısındayız. Daire müdürü ve lider yardımcısı arkadaşımızın da bize bu kısa mühlet içerisinde ulaştıramayacağı için sağlıklı bir bilgiye sahip olamayacağımız düşünerek rastgele bir karar almadık. Bunun bir sonraki meclis toplantısında görüşülmesi üzerine görüş birliğine vardık” dedi.

"Türkiye tartışsın diye gündeme getirdim"

Kurulun karar verememesine reaksiyon gösteren Lider Özcan, “Komisyonun bu raporu vermemesini ıstırapla karşılıyorum. Kurul toplanabilirdi. Birbirimizi kandırmayalım. Ben bunun toplanmamasının ardındaki sebepleri anlatacağım. Komite bu mevzuda karar verebilirdi. Ben bu mevzuyu Türkiye tartışsın diye gündeme getirdim. Bana batan bir şey mi vardı? Ben bunları sorumlu bir vatandaş olarak söyledim. Ben bunları söylerken halkın tercümanlığını yaptım. Bu husus ulusal basında tartışılsın, politikler bunu tartışsın. Bir siyaset oluşturalım. Geri adım atmayacağım. Benim amacım bu mevzuyu gündeme getirmekti” sözlerini kullandı.

Üst Alt