Son Konu

Epic Games CEO'su Tim Sweeney, Android ve iOS'u Ağır Bir Şekilde Eleştirdi

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
epic-games-ceo-su-tim-sweeney-android-ve-ios-u-agir-bir-sekilde-elestirdi_1581588620-b.jpg

Son devirlerde Steam'in en büyük rakiplerinden biri haline gelen Epic Games'in CEO'su Tim Sweeney, kıymetli açıklamalar yaptı. Oyun yerküresinin değerli etkinliklerinden birisi olan DICE Summit oyun etkinliğinde konuşan Tim Sweeney, oyun bölümünün gelecek yıllardaki vizyonuyla alakalı açıklamalarda bulundu. Sweeney,  Apple'ın kendisine ilişkin mobil işletim sistemi olan iOS'i ve Google'ın mobil işletim sistemi Android'i piyasaya sürdüğü pratikleri nedeniyle eleştirdi.
6597-entry-1-1581588620.jpg
    Teknolojinin her geçen gün daha da geliştiğini ve gelişmeler önünde işletim sistemlerinin daha dışa örtülü hale geldiğini belirtti. Bu durumun ise birçok platformun gelişmesinin önüne geçtiğini ve son 10 yıllık süreçte Windows'u MacOS üzere şiddetli örtük hale getirmeye çalışan Microsoft'un firma olarak büyümesinin önüne geçtiğini belirtti.

Ayrıca son günlerin en kıymetli teknolojilerinden birisi olan çapraz platform teknolojisini kullanmak istediklerinde Sony, Microsoft ve Nintendo ile çok dertli süreçler geçirdiklerini belirten Tim Sweeney, zorluklar önünde Epic Games olarak güçlü durmaya çalıştıklarını söyledi.

Tim Sweeney'in iOS ve Android'i eleştirdiği bir öteki husus ise oyun içi yapılan ödemelerde alınan encümenler. Visa ve Mastercard üzere şirketlerin ödemeler anında yüzde 2.5 ile yüzde 3.5 nispetine encümen aldığını fakat Steam, Apple ve Google'in ise bu ödemelerden yüzde 30 nispetine yarkurul aldığını belirti. Bununda şirket açısından gelirleri büyük orantıda etkilediğini söyledi.
6597-entry-2-1581588620.jpg
      Oyun yerküresine dair tekliflerde de bulunan Tim Sweeney, artık bu kolun büyük bir içtimaî medya platformunu hakkettiğini belirtti. Oyuncuların bu türlü platformlarda daha etkin hale gelebilmesi için TikTok ve Discord üzere değerli içtimaî medya platformlarında bir araya gelerek kararlar verebileceklerini belirtti. Ayrıyeten Tim Sweeney, milyarlarca dolarlık oyun kolunun içerik üretimi konusunda daha destekleyici olması gerektiğini söyledi.

Üst Alt