Son Konu

Annelerin en büyük yardımcısı : Kids Gourmet

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Anneler bilirler Onlar doymadı mı, sen de doyamazsın
Çocuğun yemediyse gece uyuyamazsın “Sabahleyin kahvaltısının içine ne eklesem de vitamin olsa diye düşünür durursun
*
Oğlum Bulut doğmadan önce “Ne o pek peşinde tabakla koşturma diyordum lakin sonra anladım fakat yemeyen çocuğu yedirmek Çin İşkencesi gibi bir şeymiş Ah o zamanlarda Kids Gourmet olsaydı, ben uykusuz geceler çeker miydim ?
*
Serap Torun eli öpülecek kadınlardan biri hanımlar Yalnızca kendi çocuğunun yok hepimizin çocuklarının sağlıklı beslenmesinde, yeme problemleri yaşamamasında, zaman zaman körelen analık yaratıcılığımızı her zaman ortaya çıkartmakta fazla önemli bir rolü var
*
Kids Gourmet dergisinin yaratıcısı Serap Torun her ay birbirinden yararlı bilgileri, tarifleri, röportajları bizimle buluşturan becerikli, tebessüm eden, bilinçli, güzel bir bayan, tecrübeli, donanımlı, başarılı bir gazeteci, olağanüstü bir anne…
*
PembeNarCom ’da kendisi ile işbirliği içinde olduğumuz, bizimle kıymetli yazılarını paylaştığı ve ailemizin bir bireyi olmayı kabul ettiği için fazla şanslıyız: )
*
Serap Torun ’ a Türk annelerinin kurtarıcısı Kids Gourmet hakkında bir takım sorular sorduk ve bu dergi için sizler adına da teşekkür ettik
*

*
Mülâkat: Papatya Somer

Kids Gourmet ’i tanımayanlar bilmeyenler için varoluş amacını anlatır mısın?
Natürel… Tüm anneler çocukları için en iyisini yerine getirmek ister Bizim güzel annelerimiz bu konuda fazla titiz ve tahlilci Hamilelikten itibaren ne yapmalıyım, ne yemeliyim, nasıl davranmalıyım her noktayı titizlikle araştırıyorlar

Yakın arkadaşım bununla beraber oğlumun hekimi olan Dr Gülşah Güven ile bu konuda gerçekten sağlık durumu kurallarına yerinde bir yayınlama olmadığını ayrım ettiğimizde birlikte bir Kitap ve dergi yayınlama kararı aldık

Dr Gülşah Güven ’in tıbbi desteği ile 2019 yılı Ağustos ayında ad tescilini de alarak ilk sayıyı yayınladım Şuan dergiye, tıp fakülteleri, hastaneler, konuyla ilgili vakıflar, dernekler tıbbi veri desteği vermekte Burada amacımız ayrıca ebeveyne içten beslenme önerileri, sağlık bilgileri, uzman doktor kontrolünden geçmiş yemek tarifleri ulaştırmak keza de çocuk doktorlarına, hastalarına verebilecekleri hazırlanmış yemek tarifleri sunmak

Daha da önemlisi dergiyi bedava ve internet ortamında yayınlayarak ülkemizin önde gelen uzmanlarının bilgilerini bütün topluma ulaştırabilmek Çocuğumuza vereceğimiz en manâlı hediyenin sevgimiz ve sağlıklı bir ömür olduğuna inanıyorum Dinç bir hayatın temelleri çocukluk çağı beslenmesinde atılıyor

Ben bu konuda yaptığım işin ciddiyetinin ve hassasiyetinin bilincindeyim
Etrafta bu kadar fast food ve cezbedici sağlığa zararlı besin varken çocukları bunlardan koruyabilmenin sırrı ne olmalı dersin?
Tüm bu ürünlerle çocuklar ne kadar geç tanışırsa o kadar iyi Mümkünse hiç tanışmasınlar Tanımadığın, tadını bilmediğin bir ürünü yemek yemek istemezsin

Çocuk eğer evde ve yakın çevresinde bu alıcı ürünlerin tüketildiğini görüp örnek almazsa veya çocuğa tattırılmazsa doğal olarak tanımadığı bir şeyi özlemeyecektir
Eğer çocuk bu ürünler ile tanıştı ve ısrarla istiyorsa bu noktada yasaklanmış koymak yerine sınırlamak, ürünü göz önünde bulundurmamak, alternatif diğer ürünler arzetmek bir usul olabilir

Bu konuda alanında uzman hekim, psikolog ve diyetisyenlerin verdikleri aktüel ve bilimsel içerikli bilgilere geniş yer veriyoruz

Çocuklara dinç ve besleyici gıdaların oluşturulması için incelemeler yürütüyoruz Ebeveynleri bilgilendirmek amacıyla bilirkişi kadromuzla seminerler düzenliyoruz Hem medyada yer alan haber ve reklamlara nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda keza de daha bilinçli ve dürüst bilgileri edinmeleri açısından farklı alanlara yönlendirilmiş etkinlikler yapıyoruz

Bu çalışmalarımızda sektörel şirketler de bize her türlü desteği veriyor** Gelecek nesillerin dinç, bilinçli ve üreten bir görüş açısıyla yetişmesi için elimizden gelen bütün çabayı gösteriyoruz
Yalnızca çocukları sağlıklı beslemek tatmin edici mi? Bizler onlara nasıl örnek olabiliriz?
Temel nokta burası aslında Çocuklarımız bizlere bakarak dünyayı tanıyorlar, bizleri misal alıyorlar Dolayısıyla biz ne yaparsak, ne yersek, nasıl yaşarsak onlar da öyle yaşıyorlar Bu sebeple onlara iyi misal olmalıyız

Biz kötü beslenirken onları dinç beslememiz ve büyütmemiz azıcık zorlama ve çocuk tarafından bakıldığında da inandırıcı olmuyor Çocuklar sözlerle yok, hareketlerle davranış modelleri edinirler böylece sadece beslenmeyle kalmıyoruz, bu alandaki tüm gereklilik duyulan konulara karşın içerikler hazırlıyoruz
Anne olduğun için bu konuda daha alıngan olduğunu düşünüyorum Oğlunun bu derginin çıkmasındaki payı nedir ?
Anne olmam bu alandaki eksik bilgilerin ve zorunlu çalışmaların olmadığını anlamam açısından katkı maddesi sağladı Gereklilik duyduğum bilgilere ulaşamadığımda bu alanda çok büyük bir bilgi kirliliği ve eksiklikleri olduğunu farkettim

Bu amaçlada iyice profesyonel ve alanında bilirkişi hekim, diyetisyen, psikologlarla yayınlama üzerinde çalışmaya başladım* Bizim için en manâlı kriter, ebeveynlerin çocukları için en içten bilgilere birinci ağızdan ulaşmalarını sağlamak
Bu alandaki diğer eksikleri de görüyoruz ve yeni projeler üreterek ailelerin ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz
Dergide yalnızca besinler yok, zengin içerikle bütün bir anne dergisi Konuları neye tarafından belirliyorsun?
Çocuk geliştirmek ülkemizde her zaman annelere bir tahsis olarak adlediliyor Oysa bu sadece annelerin yok,** tüm ailenin görevidir
böylece, ailenin her bir üyesi bizim amaç kitlemiz içerisine giriyor Dergimizi hazırlarken, beslenme, hastalıklar, psikoloji, aktiviteler, okullar, müzik, sanat, spor* gibi fazla varlıklı içerikle ayrı bir dergi hazırlıyoruz
Genellikle her ay dergide sağlıkla ilgili bir özel konu oluyor ve bu konuya tabi olarak ilişkili konuları her uzman kendi branşı açısından ele alıyor* Hem belli bir iki röportajımız oluyor Konu seçiminde de yalnızca gündemdeki çok okunan konuları değil yaşadığımız toplum içinde yer alan bütün başlıklara değinmeye çalışıyoruz

Yemek tarifleri bölümünde her ay iki adet, inek sütü alerjisi olan çocuğa karşın tarif verirken diğer yanda glütensiz veya yumurtasız bir tasvir sunuyoruz
Ek gıdadan başlayarak 1 yaş üzeri çocuk yemeklerine değin çeşitlendiriyoruz Aynı konu sağlık durumu için de geçerli Yazan hekimlerimizin de sadece çocuk hekimi olması her konuda yazacağı anlamına gelmiyor zira onlar da tabi dallarına tarafından kendi konularında yazıyorlar

Hem kadın hastalıkları, doğum, estetik gibi anneye karşın konularda da emin bir yazımız oluyor Natürel burada okuyucuyu yeniden ikaz etmek istiyorum ansiklopediden bile okusanız bu bilgileri hekiminize danışarak onunla koordineli şekilde kullanınız
Sence Türkiye ’de yaşamış çocukların en tâlihsiz olduğu konu ve benzer şekilde annelerin en kısmetsiz olduğu konu nedir?
Büyük şehirlerde çocuklar için doğal alanlarının kalmaması çok büyük aksilik Taşraya gidildiğinde ise eğitim ve sıhhat olanaklarının çok da büyük şehirlerde olan ile eşdeğer olduğunu düşünmüyorum

Annelerin şanssızlığı ise, ayrıca kariyer, hem eş ayrıca de evlerinde çok iyi olmak için çabalayıp durmaları Bu anlamda yeni bir çözüm getirilmeli ve çocukların sadece annelerin sorumluluğunda olmadığı üstünde durulmalı Çocukların bakımı ve yetiştirilmesi bütün ailenin yapması gereken bir görevdir
Son yılların modası bloggerlar ve sözde bilirkişiler (ancak tek uzmanlığı anne olmak olan kişilerden bahsediyorum) özellikle beslenme ve sağlık durumu konusunda hatalı paylaşımlar ve hatalı bilgilendirmeler yapıyor Sen bu konuda ne düşünüyorsun? Anneler bu herif ticari yayınlardan kendilerini nasıl koruyabilir?
İnternette çok fazla bilgi kirliği var ve bu kirlilik gerçekte insan sağlığını hele hele bebek ve çocukların sağlığını tehlikeye atacak boyutlara ulaşıyor Çocuk yetiştirirken dijital mecraların doğru kullanımına, haberi, bilgiyi kimin verdiğine, data veren kişinin o konuda yetkili bilirkişi olup olmadığına dikkatli olmak gerekli Bu konuyu seminerlerimde oldukça geniş olarak anlatıyorum
Kısaca özet çıkarmak icabında annelere en büyük tavsiyem lütfen kulaktan dolma yöntemlere başvurmasınlar, diğer bir çocuğa iyi gelen bir usul sizin çocuğunuza iyi gelmeyebilir Sağlık Durumu konularında güvenilirliğini kanıtlamış, bilirkişi hekimlerin, kurumların imzasını taşımayan bilgilere itimat etmesinler
Sosyal medya gruplarında, bloglarında çözümleme sonuçlarını değerlendiren, teşhis koyan, çare önerenler var Bununla yetinilmeyip ilaç önerisi de yapıyorlar Tam tersi, verilen ilaçları kullanmayın önerileri de oluyor Iş bilmeyen şahısların yabancı bilimsel yayınları tercüme ederek yayınlaması da cabası

Bu işlerin bir takım kuralları vardır Her bilimsel yayın doğru kabul edilmez Bunu en iyi o konuda eğitim almış ve mesleği gereği bu işi takip eden hekimler bilir
Hem yurtdışında geçerli olan her kullanım bizim ülkemiz için yerinde olmayabilir Dünyanın bir yerinde bebeklere demir verilmezken bizde verilmek zorunluluğu olabilir Bu konuları Afiyet Bakanlığı düzenler Mesleği bu olmayan kişiler bu konularda yorum yapmamalıdır

Şahsen ben, yayıncı olarak açıklama yapmıyorum Binlerce sene önce bile tıp fakülteleri yokken doktor olmayanların bu işi yapması yasaktı Hekimler de bir diğer hekimin yanına bu işi öğrenmek zorundaydı
Aklı başında her ülkede yasak olan bu işi yapan ve haksız yere üzerinizden prim yapan, para şampiyon, sağlığınızı tehlikeye atan insanlara güvenmeyin Doğuma hazırlanıyorsanız bu iş için eğitim almış ebeler var, hemşireler var, hastaneler ücretsiz kurslar düzenliyor

Buralara başvurun Ben aslında anlamakta güçlük çekiyorum şuana dek hiçbir hekimin çıkıp “bu binayı neden böyle yaptınız eksik demir kullanmışsınız gibi mesleği haricen bir konuda fikir yürüttüğünü görmedim lakin ülkemizde herkes hekim oldu çıktı Herkes sağlık durumu ve dinç hayat uzmanı
Dergide her konuda bir uzmana danışıyor olman ciddiyetini ve konuya hassasiyetini gösteriyor Ben bir anne olarak her ay yeni dergiyi heyecanla bekliyorum Bana ve tüm annelere çocuk beslenmesi konusunda verebileceğin en büyük nasihat nedir?
Bu konuda tavsiye vererek haddimi vermek istemem çünkü bu doğrusu özel uzmanlık gerektiren bir konu Dergide konunun uzmanları her ay öyle çok konuda veri veriyor

Fakat ufak bir teklif olarak ilk 6 ay sadece anne sütü sonrasında dinç pişirme teknikleriyle, usulüne uygun hazır ve taze yemekler ile çocuklarımızı mümkün olduğunca sağlıklı beslemeye itina gösterelim

Abur cubur ile mümkünse tanıştırmayalım, en azından bu tanışma küçük yaşlarda olmasın
Kids & Gourmet*Mutlaka Ziyaret Edin

Üst Alt