Son Konu

Güney Kore Windows’u bırakıp Linux’a geçiyor!

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
maxresdefault-OZEf_cover.jpg

maxresdefault-OZEf_cover.jpg

Microsoft’un 2020’de Windows 7’yi tadavülden kaldıracağı haberlerinden sonra Güney Kore hükümetinin Windows 10’a geçmek yanına, bu işletim sistemini büsbütün bırakıp Linux’a geçme kararı almasının gerisinde, Windows 10’un güvenilirliğine dair kuşkular bulunması var.

Güney Kore hükümeti Windows’u bırakıp Linux’a geçiyor!

Güney Kore hükümeti Ocak 2020’den itibaren bilgisayarlardaki işletim sistemini değiştireceğini ve Windows’u bırakarak Linux’a geçeceğini açıkladı. Microsoft’un 2020’de Windows 7’yi tadavülden kaldıracağı haberlerinden sonra Güney Kore hükümetinin Windows 10’a geçmek noktasına, bu işletim sistemini büsbütün bırakıp Linux’a geçme kararı almasının gerisinde, Windows 10’un güvenilirliğine dair kuşkular bulunması var. Üst seviyede uz-ölçümü olması, Windows 10’un casusluk yapıyor olabileceği telaşlarına yol açıyor. Başkaca birçok iş konumu için birden Windows 10’a geçiş yapmak finansal açıdan çekişmeli olabilir.

Bütün bu gelişmeler ışığında Güney Kore hükümeti Linux’a geçmeye karar vermiş durumda fakat bunun hangi Linux versiyonu olacağı şimdi görünür değil. Linux’a geçmek yarım milyar dolara mal olarak kısa vadede pahalı olacak gelgelelim İçişleri ve Güvenlik Bakanı Choi Jang-hyuk’un söz ettiğine nazaran açık kaynaklı bir işletim sistemine geçmenin uzun vadede avantajlı olması bekleniyor.

Üst Alt