Son Konu

ABD, 20 Yıl Sonra İlk Kez Yeni Bir Alzheimer İlacını Onayladı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-bc64b3f28b2bebb4c7ddfa9ba713783598914d45.jpg

Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (FDA), 20 yıl sonra birinci sefer Alzheimer hastalığına yeni bir tedavi imkanı sunan ilacı onayladı, fakat ilacın etkisiz olduğunu düşünen bilim insanları da var.

BBC Türkçe'nin aktardığı bilgiye nazaran, 'Aducanumab' isimli ilaç, demansın en yaygın biçimi olan Alzheimer'ın belirtilerinden fazla altında yatan nedeni tedavi etmeye çalışıyor.

Ama bilim insanları, bilimsel deneylerin sonuçlarındaki belirsizlik nedeniyle tedavinin mümkün tesiri konusunda bölünmüş durumda.

FDA, "aducanumab'ın beyindeki amiloid beta plaklarını azalttığına dair değerli kanıtlar" olduğunu ve bunun "hastalar için değerli yararlar saylamasının mümkün olduğunu" açıkladı.

Mart 2019'da, yaklaşık 3.000 hastayı kapsayan milletlerarası aducanumab denemeleri, ayda bir verilen ilacın, hafıza ve düşünme meselelerinin bozulmasını yavaşlatmada uydurma bir ilaçtan daha uygun olmadığını gösterdiğinde durduruldu.

Lakin ilerleyen aylarda, ABD'li üretici Biogen daha fazla bilgiyi tahlil etti ve ilacın daha yüksek dozlarda verildiği durumlarda işe yaradığı sonucuna vardı. Şirket ayrıyeten ilacın bilişsel zayıflamayı değerli ölçüde yavaşlattığını söyledi.

Aducanumab, Alzheimer hastalarının beyinlerinde hücrelere ziyan verebilen ve hafıza ve düşünme problemleri, irtibat meseleleri ve şuur bulanıklığı üzere sonuçlara yol açan bunamayı tetikleyebilen olağandışı kümeler oluşturan bir protein olan amiloidi maksat alıyor.

Deneylerde yer alan Aldo Ceresa, birinci olarak 10 yıl evvel sol ve sağ ortasında ayrım yapmaya ait meseleler yaşadığını fark etti.

İskoçyalı olan ve şu anda İngiltere'nin Oxfordshire bölgesinde ailesine yakın yaşayan 68 yaşındaki hekim, teşhis konulduktan sonra cerrahlığı bırakmak zorunda kaldı.

Ceresa, deneyler durdurulmadan evvel iki yıl boyunca aducanumab aldı ve akabinde neredeyse bir o kadar Londra'daki Ulusal Nöroloji ve Beyin Cerrahisi Hastanesi'nde diğer bir deney başlayıncaya dek beklemek zorunda kaldı.

"Gönüllü olmaktan epeyce mutlu" olduğunu söyleyen Ceresa, "Gerçekten, hakikaten yaşadığım bu seyahatten zevk alıyorum - ve açıkçası sağladığı yararlar nedeniyle çok, çok minnettarım" diyor.

Ceresa, ilacın ona yardım ettiğini düşünüyor:

"Kafam o kadar karışık değilmiş üzere hissediyorum. Eskisi kadar makûs değil. Kendime itimadım biraz geri geliyor."

Ceresa, ailesinin de güzelleşmeler fark ettiğini söylüyor.

"Önceden bir şey alacak olsam, mutfakta onları nerede bulacağımı hatırlayamıyordum. Bu sorun azaldı.

"Daha evvel bulunduğum düzeyde değilim fakat gerçek istikamette ilerliyorum."

Dünya çapında 30 milyondan fazla insanın Alzheimer hastası olduğu ve bu bireylerin birçoklarının 65 yaşın üzerinde olduğu varsayım ediliyor.

Tıp editörü Fergus Walsh ilaç hakkında ne diyor?

"Gerçekçi olmalıyız. Bu ne mucizevi bir ilaç, ne de Alzheimer'ın devası fakat beyindeki nöronların yok edilmesine yol açan yıkıcı mekanizmayı ele alan birinci tedavi usulü.

Bu da onu bir dönüm noktası yapıyor.

Lakin hem burada (İngiltere'de) hem de ABD'de bilimsel görüşler bölünmüş durumda. Kimileri, Alzheimer ile yaşayan milyonlarca insan için bir dönüm noktası olarak nitelendirerek onayı memnuniyetle karşılarken, başkaları ilacın sırf çok az yararları olacağına inanıyor."

University College London'da ileri yaş psikiyatrisi profesörü olan Robert Howard, ilacın onaylanmasını "ciddi bir hata" olarak nitelendirerek, "gelecek on yıl boyunca" tedavi arayışlarının önünü kesebileceği ikazında bulundu.

Profesör Howard, Amerikan Besin ve İlaç Dairesi'nin, bilişsel faaliyetlerdeki düşüşte yavaşlama olmadığını gösteren deneylerden elde edilen dataları görmezden geldiğini söyledi.

İngiltere merkezli 'Alzheimer's Society' isimli dernek ise, ilacın "umut verici" olduğunu söylüyor lakin bunun "Alzheimer hastalığı için yeni tedavilere giden yolun yalnızca başlangıcı" olduğunu kaydediyor.

Öteki bir yardım kuruluşu olan Alzheimer's Research UK, İngiltere Sıhhat Bakanı Matt Hancock'a bir dilekçe yazarak, hükümetin ilaca süratli onay vermesini istediklerini açıkladı.

İcra Konseyi Lideri Hilary Evans, "Demanslı beşerler ve aileleri, ömürlerini değiştirecek yeni tedaviler için çok uzun vakittir bekliyorlar" dedi.

Pek çok tabip aducanumab'ın faydalarından kuşku duysa da, ABD'nin verdiği onay, kanser yahut kalp hastalığına kıyasla çok daha az olan demans araştırmalarına daha fazla kaynak ayrılmasını sağlayabilir.

Üst Alt