Son Konu

Zeka Geriliği / Akraba Evliliği

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Akıl Geriliği Akraba Evliliği akraba evliliği akraba evliliğinin sonuçları Toplumumuzun bir gerçeği de akraba evliliğidirHer ne kadar uyarıda bulunulsa da akraba evlilikleri devam ediyorAkraba evliliğinin ceremesini doğan bebekler ve dolayısıyla aile de çekiyor 1548117149 1548117149 zekageriligiakrabaevliligi5c4fea2fa50a9zekageriligiakrabaevliligi5c4fea2fa50a9 zekageriligiakrabaevliligi5c4fea2fa50a9 Zeka Geriliği Akraba Evliliği Akıl, ferdin algı, yönelim, düşünce, soyutlama, kavramsallaştırma, sebepsonuç ilişkisi kurabilme, gerçeği değerleme, muhakerne gibi kognitif (bilişsel) fonksiyonlarını düşünebilme, anlatabilme, öğrenme ve harmoni amaçları için kullanabilme melekelerini ihtiva eder Zeka seviyesi zeka testleri ile ölçülebilmektedir 90115 arası alışılagelmiş kabul edilir 115'in üstünde meydana çıkan zeka bölümleri yüksek zekayı gösterir 7090 arası sınır zekadır 70'in altına inmesi durumunda öbür seviyelerde akıl geriliği söz konusudur Ferdin zekası yerinde ve dinç çevre şartlarında büyük oranda kalıtım etkisi ile belirlenir ve genel olarak yaşam boyu koskocoman değiştirme göstermez Yani çocukluktaki akıl seviyesi adi şartlarda yetişkin yaşlara değin bir arz gelişme gösterir, ama temelde büyük farklılık oluşmaz Geri zekalılık ise çocukta bir gelişme geriliğinin belirtisidir ve bu gelişme geriliği çocuğun kognitif (bilişsel), dil, hareket ve sosyal melekelerinde kendini gösterir Akıl geriliği 5070 arası ise debilite'den (hafif), 3550 arası ise embesiliteden (orta) ve daha düşükse idio'dan (ağır akıl geriliği) bahsedilir Zeka gerisi olanların % 85'i debil, % 10'u embesil ve % 5'i idio'dur Nüfusun % 1 'inin akıl gerisi olduğu bildirilmektedir Sebepleri Doğum öncesi faktörler: • Kromozom anomalileri: Klinefelter sendromu, mongolizm (Down sendromu) • Doğuştan Olan metabolik bozukluklar: Hipotiroidi, aminoasid metabolizması bozukluğu (fenilketonüri) sayılabilir Fenilketonüri önlenebilir bir rahatsızlıktır • Doğum öncesi dönemde annenin geçirdiği enfeksiyöz hastalıklar (kızamıkçık, toksoplazmosis, herpes gibi), annenin aldığı ilaçlar, içki, annede ağır beslenme bozukluğu ya da yetersizliği akıl geriliğine yol açabilir Doğum sırasındaki faktörler • Erken ve düşük ağırlıklı doğum, oksijen azlığı, doğum travmaları ve doğum sırasında çocuğa bulaşan enfeksiyonlar zekii geriliğine sebep olabilir Doğum sonrası faktörler • Travma, enfeksiyon, gıda bozukluğu, zehirlenme, aşı ensefalitleri, kernikterus, ağır uyaran mahrumiyeti gibi çok sayıda etken mevcuttur Ne yapılmalı? Zekii geriliğinin tedavisi yoktur İlaçlar veya eğitim ile zekii geriliği adi seviyeye getirilemez Lakin zekii geriliğinde eğitimin, aile rehberliğinin, koruyucu tedbirlerin ve yeri geldiğinde ilaçların faydası büyük olabilir Özel Eğitim: Bilhassa hafif ve orta derecede geri zekiilıların özel eğitim okullarında veya özel dersanelerde eğitimi büyük ağırlık taşımaktadır Bu çocuklar okuma yazmayı öğrenebilirler, çok kompleks olmayan ve zihni çalışmaya dayanmayan iş becerileri kazanabilirler Koruyucu Tedbirler: Akraba evliliği yapacakların uzmana danışması öğüt edilir Fenilketonüri, hipotiroidi ihtimalinde araştırma yapılmalı ve vakit geçirmeden tedavisine gidilmelidir Aile ile işbirliği: Zeka geriliği olan çocukların da kendine göre hassasiyetleri ve duygusal hayatları vardır Onlar da sevgiye, anlayışa, yakın ilgiye ve desteğe ihtiyaç duyarlar Bu yüzden özel eğitim veya çocuğun alaka ve yeteneklerine meyilli beceriler kazanabilmesi için asistan olunması önemlidir İlaçlar: Zeka geriliğini düzeltecek ilaç yoktur Oysa, özellikle erginlik çağında ve öncesinde çocuklarda sık sık görülebilen taşkınlık, saldırganlık, ağır bağdaşmazlık gibi tavır bozukluklarına uygun ilaçlar verilebilir  

Üst Alt