Son Konu

Netflix'in Kişisel Verileri Paylaştığı İddia Edildi

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
arastirmacilar-netflix-interaktif-filmlerinin-kisisel-verileri-paylastigini-iddia-etti-1555945954.jpg

Netflix, kullanıcı kapalılığını korumak ismine tüm görüntü akışlarını şifrelese de, Hint Teknoloji Enstitüsü’nün (IIT) Madras kampüsünde yapılan bir araştırmaya nazaran hackerlar, Netflix’in tüm uğraşlarına karşın yaptığımız interaktif seçimlerden haberdar olabiliyor.

The Wired’ın Pazar günü yayımladığı habere nazaran Netflix’i inceleyen araştırmacılar, hackerların Netflix’in şifrelenmiş medya akışını tahlil edebildiğini ortaya çıkardı. Bu sayede hackerlar, kullanıcıların içerik tercihleriyle ilgili malumat edinebiliyor ve kullanıcıların interaktif içeriklerde hangi seçimleri yaptıklarını görüntüleyebiliyorlar. Araştırma raporuna nazaran, 100 kullanıcının yaptığı seçimleri tahlil eden araştırmacılar seçimleri %96 orantısında sahih kestirim edebildi.

Netflix platformunda taraf alan interaktif içerikler, kullanıcıların karakterlerin seçimlerine yan vermesine ve hikâyeyi şekillendirmesine imkan sağlıyor. Yani, kullanıcılar izledikleri içeriklerin gidişatlarını belirleyebiliyor ve verdikleri her farklı karar hikâyeyi farklı bir halde yönlendiriyor. Kullanıcılar ayrıyeten izledikleri sinemaları baştan izleyip farklı seçenekleri seçerek izledikleri sinemaları tüm cephelerden deneyimleyebiliyorlar. Black Mirror: Bandersnatch ve You vs. Wild, Netflix platformlarında yayınlanan interaktif sinemalara verilebilecek örnekler arasında bulunuyor.

87167ca91cfe58e10d300331082e4e3f8fb5bfa3.jpeg

IIT Madras kampüsünde doktorasını yapan Gargi Mitra, nokta aldığı araştırmayla ilgili görüşlerini The Wired’a şu biçimde bildirdi: “Ben şifrelenmiş ağ trafiğinin tahlili üzerinde çalışıyorum. Tesadüfen Netflix’in yayınladığı Bandersnatch sinemasına denk gelince, yepisyeni bir deneyim edindim.”

Mitras ayrıca “Ancak kullanıcıya seçim yaptıran etkileşimlere bakarken onların internet pratiklerinde ve üzerinde çalıştığım öbür internet sitelerinde bulunan etkileşimlerle epey benzeri olduklarını keşfettim. Bunun sonucunda, etkileşimler üzerinde yeteneklerimi kullandım ve böylelikle kullanıcıların hangi seçenekleri tercih ettiklerini tespit edebildik” diye ekledi.

Madras kampüsünde bulunan araştırmacılar, kullanıcıları hileli yönlendiricilere ya da erişim noktalarına bağlanmak için kandırmanın hackerlar için epeyce kolay bir aksiyon olduğuna dikkat çekti. Fakat Netflix, görüntü akışını tahlil etmek için hackerların evvel erişime sahip olması gerektiği ve bu nedenle de bu türlü bir hücum gerçekleştirmenin bu kadar kolay olmayacağı konusunda kendinden emin görünüyor.

Üst Alt