Son Konu

Mortal Kombat 11 - İnceleme

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
review_cover_image_57387.jpg

Hepimizin hayatında oyunlara karşı duruşunu değiştiren birkaç oyun vardır. Benim için bu oyunlardan biri Ultimate Mortal Kombat 3. Haliyle bir oyuna bağlandığınızda devamının gelmesini de merakla bekliyorsunuz.

Mortal Kombat serisinin yıllar içinde yaşadığı ritim kaybını hissetmemek mümkün değil. Midway Games’in yaptığı işi devrinde çok beğeniyor olsam da Armageddon ve Mortal Kombat vs DC Universe üzere oyunlar tadımı kaçırmıştı. Sanıyorum Ed Boon için de bardağı taşıran damla bu son ikili oldu.

mk11a-big.jpg

Bu sebeple Mortal Kombat tarihini iki başlıkta incelemek gerekiyor. Klasik “Midway” serisi ve kabuk değiştiren “NetherRealm” serisi. Bugün, yeniliklerle dolu olsa da köklerine sadık kalan “NetherRealm” çıkışlı Mortal Kombat 11’e bakıyoruz.

“Aparkat at, Fatality yap” kadar olağan görülebilen Mortal Kombat kozmosunun aslında hayli kıymetli bir hikayesi var. Bu hikaye çok karışık olduğu için çoklukla art plana atılıyor. Öte yandan Ed Boon ve NetherRealm ekibi, 2011 yılında ektiği tohumların meyvesini Mortal Kombat 11 ile almayı başarmış.

Hikayeyi anlayabilmek ismine bahsettiğim 2011 yılına giderek NetherRealm ekibinin ellerinden çıkan birinci Mortal Kombat’ı incelememiz gerekiyor. Bu oyun ile birlikte seriyi sıfırlayan ekip; Liu Kang, Kung Lao ve Jax üzere kıymetli karakterleri öldürerek tüm topluluğu şok etmeyi başarmıştı. 9. oyunun ahir Shao Kahn’ı “Kadim Tanrı’ların” yardımı ile yenmeyi başaran Raiden, yerküreyi kurtarmış olsa da dostlarının birçoklarını kaybetmişti.

Neye mal oldu? Her şeye.

Serinin en beyaz ve en berbat adamı Quan Chi tarafından “Revenant” olarak geri getirilen karakterlerimiz, Mortal Kombat X’te yerkürenin eski bir kadim ilah olan Shinnok’un eline geçmesine yardımcı olacaktı. Seriye yeni bir tat katmak isteyen NetherRealm ekibi bu oyunda Johnny Cage ve Sonya Blade’in kızı Cassie Cage ve Jax’ın kızı Jacqui Briggs’i bizlerle tanıştırmıştı. Bildiğiniz üzere bu ikili Mortal Kombat 11’e de direkt geçiş yaptı.

jb-big.jpg

cassie-big.jpg

Shinnok’un yenilmesinin akabinde karanlık gücü Jinsei’den temizleyen Raiden, Mortal Kombat 11’deki hikayeleri tetikleyen kişinin ta kendisi. Evvel Liu Kang’ı öldüren Raiden, Shinnok’un madalyonu ve Jinsei’den çektiği berbat güç sayesinde “Dark Raiden’a” evrilmişti. Revenant Liu Kang ve Kitana tarafından daima akına uğrayan yerküreyi korumaktan yorulan şimşekler yaradanı, “en yeterli savunma saldırıdır” taktiği ile NetherRealm’de bulunan ana katedrale bir atak düzenler. Bu taarruzun akabinde yıkılan katedral, Ed Boon’un “patronların patronu” ismini verdiği Kronika’yı rahatsız eder.

Revenant olarak hayatına devam eden Liu Kang ve Kitana, Kronika’nın saflarına geçen birinci isimler olur. “Zamanın kumlarını” (bu terimi daha evvel duymuştuk güya?) kullanarak vakti geçmişe saran Kronika, çok sevdiğimiz karakterlerin de geri dönüşüne sebep olur.

mk11b-big.jpg

Hikayenin geri kalanının sürprizini bozmamak ismine anlatmıyorum. Öte yandan geniş açıdan baktığımızda Mortal Kombat 11’in son üç hikayeyi tamamlayıcı bir rol üstlendiğini söylemek gerek. Hikayenin kimi kısımlarında tutarsızlıklar olsa da umumî olarak başarılı ve sefalı buldum.  Oyunun iki farklı sona sahip olduğunu da belirteyim. Saf bu sonların hiçbiri oyun içerisinde verdiğiniz kararlar ile alakalı değil, Kronika ile olan savaşınıza nazaran şekillenen sonlar.

Kolu ver de geçeyim

Hikaye moduyla yavaş yavaş ısındığınız dövüş mekanikleri de bir oldukça değişmiş. Yalnızca fragmanları görerek tahlil yaptığımda oyunun yavaşladığını düşünerek üzülmüştüm. Lakin bu yavaşlama konumunu oturaklı bir vuruş hissine ve doyurucu mekaniklere bırakmış. Evet, artık attığınız tekmenin ya da yumruğun vurduğunu iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz.

Yeni mekaniklerden birincisi olan Fatal Blow özelliğinden bahsedeyim biraz. 2011 çıkışlı Mortal Kombat ile “X-Ray” ismi altında çıkış yapan bu sistem artık mükemmelleştirilmiş ve savaşın gidişatını değiştirebilecek iki kesime bölünmüş. Bunlardan birincisi olan Fatal Blow’u, karakterinizin canı yüzde 30’un altına indiği anda kullanabiliyorsunuz. Rakibinizi oldukça hırpalayan bu yeni dinamiğin en kıymetli özelliği ise tüm dövüş boyunca bir defa kullanabiliyor olmanız.

mk11e-big.jpg

Bu sebeple bu değerli saldırıyı yanlışsız anlarda ya da güzel kombolar ile kullanmak daha mühim hale geliyor. Rakibinize savunma anında vurursanız ya da saldırıyı kaçırırsanız Fatal Blow özelliğinizin boşa gitmediğini de belirteyim. Yaklaşık 10 saniye kadar sonra ufak bir ses efekti, özelliğin tekrar açıldığını bildiriyor size.

Yüzde 30’un altında kalan canları tek bir Fatal Blow ile alabilmeniz de mümkün. Yani önünüzdeki rakibe “Mercy” yapmadan evvel birkaç kere daha düşünmek gerekiyor artık.

mk11d-big.jpg

Gelelim X-Ray’in 2. kesimi olan Krushing Blow mekaniğine. Mortal Kombat 9 ve 10’da bulunan “yavaş çekimde kemik kırılması” olarak tanımlayabileceğimiz bu mekanik oyunun en değerli özelliklerinden biri haline gelmiş. Yanlışsız anlarda yahut akıllıca kombolarla yapabileceğiniz bu vuruşlar rakibinize standart hasarın iki katını verebilmenizi sağlıyor. Örneğin uygun bir kounter ile rakibinize vurduğunuz aparkat; hem rakibin çenesini dağıtıyor, hem de kendisini daha yukarıya fırlatıyor.

Hengame mı edelim uzaylıların içinde?

NetherRealm ve Ed Boon, bu kadar atak için kusursuz bir savunma sistemi düşünmüş. Hatırlayacağınız üzere son iki oyunda da kendine mahal bulan bir güç barı sistemi vardı. Bu sistem de evrimleşerek iki kesime bölünmüş. Bunlardan birincisi ve dikey olanı savunmaya, ikincisi ve yatay olanı ise atağa yarıyor.

mk11j-big.jpg

Örneğin rakibiniz sizi yakaladı ve havada hırpalamaya devam ediyor. Artık sondan oyun kumandasını ısırmak zorunda değilsiniz. Havada bulunduğunuz anlarda bu savunma barınızdan ikisini birden kullanarak havada dönebiliyor ve rakibinizin tam önüne bakacak formda bölgeye inebiliyorsunuz. Breakaway denilen bu sistem bir nevi combo breaker olarak tanımlanabilir. Birebir halde bulunduğunuz kesimden yuvarlanarak kaçmanızı sağlayacak “Wake up Roll” ismi verilen bir mekaniğimiz de var artık. Mahsusen çevrimiçi oyunlarda sizi havada sektiren rakiplerinize karşı artık biraz daha bahtınız var.

Alttaki hücum çubuğu ise oyunun yukarıda bahsettiğim “yavaşlıktan” kurtulmasının önünü açmış. Bu çubuklar sayesinde kullanacağınız kişisel güçlerinizi “Amplify” ederek daha uzun kombolar üretebiliyor, haliye açık veren rakibinizi pişman edebiliyorsunuz. Bilhassa Sonya Blade, Cassie Cage ve Kollector üzere uzun kombolara sahip olan karakterler taarruzlarını güçlendirerek “Allahım neden ben?” diye sordurtabiliyor.

15567195842781717.gif

Velhasıl yeni güç çubuğu mekanikleri hayli düzgün formda dengelenmiş. Evvelden sık sık X-Ray için bekletilen bu çubuklar artık çok daha değerli hale gelmiş. Bu sebeple kaynaklarınızı hayli değerli formda yönetim etmeniz gerekiyor.

Finish Him

Fatality’siz Mortal Kombat hayal edilebilecek bir şey değil. Bu sebeple Ed Boon ve ekibi eskisinden de vahşi Fatality’ler yaratmış. Hele ki bunları yüksek çözünülürlükte görebilmek vakit hengam gözlerinizi yaşartabiliyor (Kronika’nın bir Fatality’si var ki aman aman). Her karakterin tekrar farklı farklı Fatality’leri olduğunu hatırlatayım. Doğal bunları açabilmeniz için Krypt’e gitmeniz gerekiyor.

Yeniden 2011 Mortal Kombat ile hayatımıza giren özelliklerden biri olan Krypt, öncelerde karakterler için yeni içerikler açabileceğiniz ufak bir ortamdan ibaretti. Mortal Kombat X’te büyüyen bu alan şu an başlı başına bir oyuna dönüşmüş durumda.

mk11k-big.jpg

Krypt’in içerisi o kadar yeterli tasarlanmış ki bir mühlet ne yaptığınızı anlamadan geziniyorsunuz ortalıkta. Bir vade sonra gözünüz ufak tefek Easter Egg’lere takılıyor -ki Mortal Kombat serisinin bu işi epey yeterli yaptığını hepimiz biliyoruz. Lakin bu toz pembe yerkürenin içerisinde kalp kırıcı bir gerçek var.

Hatırlarsanız Ed Boon, oyun içerisinde Loot Box bulunmayacağını açıklamıştı aylar evvel. Aslında bu argümanında da günahlı değil. Lakin oyun içerisinden Krypt’teki kutuları açmak için kullanacağınız farklı para üniteleri mevcut ve bu paralar kolay kolay kazanılmıyor. Örneğin Shao Kahn’ın kutuları için kalp, Soul Vaults için Soul, sıradan kutular için ise oyun içi paranızı harcamanız gerekiyor.

krypt1-big.png

krypt2-big.png

Johnny Cage Giydirme Oyunu

Injustice serisini oynayanlar, Mortal Kombat 11’deki şahsileştirme seçeneğinde yabancılık çekmeyecektir. Bazılarının beğendiği, bazılarının nefret ettiği bu sistemde ben birinci kümenin içerisinde görüyorum kendimi. Bahsettiğim şahsileştirme “mor ceketli Johnny Cage’den” ibaret değil tabi ki. Her karakterin hazır varyasyonlarını değiştirebiliyor ya da kendinize has bir varyasyon yaratabiliyorsunuz artık. Bu da oyunun cümbüşünü iki üç kat artırmış.

Örneğin ben sık sık Scorpion ile oynadığım için kendi zevkime nazaran değiştirdim karakterin özelliklerini. Aşağı+Geri+B tuşu ile Kunai’mi sallıyor, Yukarı+Aşağı+Y ile Kunai kombomu tamamlayabiliyorum. Ki bu komboyu da kendi üslubuma nazaran değiştirebiliyorum.

Karakter ekranına girdiğinizde karakterinize verilen güç puanı kadar özelliği ekle/çıkar yapabiliyorsunuz. Farklı kombolar, farklı kozmetikler ile birleştiğinde ortaya inanılmaz sefalı bir oyun çıkıyor.

mk11c-big.jpg

Yanlışsız Mortal Kombat Olmaz

Evet oyunun hiç mi kusuru yok? Yukarıda da yazdığım üzere, yanlışsız Mortal Kombat olmuyor maatteessüf. Kulağa saçma gelse de ben koşma mekaniğini “dash” mekaniğinden çok daha ziyade seviyorum. Mortal Kombat X'te oldukça alıştığım koşmanın eksikliğini oynarken çok hissettim maatteessüf.

Bir gayri mesele, NetherRealm’in PC kullanıcılarını pek sevmemesinden kaynaklanıyor. Dostlar; şayet konsolunuz varsa ve Mortal Kombat’ı seviyorsanız, paranıza kıyın ve konsol versiyonunu satın alın demek istiyorum. Benim bu türlü bir imkanım olmadığı için PC üzerinden Xbox One kolu ile oynuyorum ve 30 FPS kilidi yüzünden imanım gevremiş durumda. Bunu çözmek için kullanabileceğiniz bir mod çıktı, velev habere de şuradan ulaşabilirsiniz lakin keşke NetherRealm bu işi kendisi çözseydi demekten de alamıyorum kendimi.

Nihayetinde ortada bir Mortal Kombat gerçeği var. Her oyunuyla bizi heyecanlandırmayı başaran bu seri, bu sefer epeyce güzel bir yola girmiş ve oyunculara görmeyi umdukları 'içeriği' vermiş üzere görünüyor.

Üst Alt