Son Konu

Çocuklar yaz tatilini nasıl değerlendirmeli?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi ’nden Uzman Psikolog Nazende Ceren Kimsesiz, yaz tatilinin çocuklar açısından dinlenmek ve gelecek eğitim öğretim yılı için enerji depolamak anlamında önemli bir fırsat olduğunu söyledi
*
İşte çocukların keza eğlenip keza de öğrenerek yazı en verimli şekilde geçirme yolları:
*
“Yaz tatili çocukların yeni bir döneme başlamadan önce dinlenmeleri için bir fırsattır Oysa bu firsatın dürüst değerlendirilmesi gerekir Bu dönemde uzun saatler bilgisayar başında süre vermek fiziken ve psikolojik açıdan çocukların gelişimine uygun değildir Aileyle planlanan saatlerde ve şekilde bilgisayarda zaman geçirilmelidir
*
Ufak sorumluluklar verin
*
Aile üyeleri karşılıklı faaliyetlerde bulunmalı çocuğa minik sorumluluklar vermelidir Çocuğun arkadaşlarıyla vakit geçirmesi ve yaşına uygun şekilde farklı alanlara yönlendirilmiş becerilerini geliştirecek oyunlar oynaması sağlanmalıdır Ebeveynler bu aktiviteleri desteklemeli, özendirme etmeli
*
Kitap okuma ve ders tekrarları yardımsever olabilir
*
Çocuklar yaz döneminde de Kitap okumaya özendirme edilmelidir Geride bırakılan eğitim öğretim yılına ait konuların tekrarı da yaz tatilinde yapılmalı
*
Lüzum akademik lüzum ise hayati başarıda önemli olan bu önerileri çocuklara açıklama ederken kullanılacak dil de kayda değer Yapıcı bir dil kullanarak, çocuğumuzu olumlu geribildirimlerle motive etmek gerekir

Üst Alt