Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Duyuru;

Forumda 'Tanıtım Yazısı' şeklinde ya da bariz belirgin kasıtlı bir kalıpta tanıtım amaçlı başka bir web sitesi'nin reklamı yapmak, 'Konu açmak' YASAKTIR! Bu şekilde açılan konular silinir ve ilgili üye ceza alır.

PM Kuralları;

Forumunda yer alan bir konuya istineden kesinlikle (özel mesaj) yolu ile destek talep etmeyiniz, zira bu tip alınan mesajlar kesinlikle cevapsız kalacaktır. İlgili konuya istinaden forumda destek konusu oluşturunuz.

İçerik hk;

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren "Bilgilihocam.Com" adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur! bunu unutmayınız.

"uzak" kelimesinin kökü nedir?

Katılım
25 Ara 2016
Mesajlar
351,451
Tepkime puanı
6
Puanları
38
Yaş
32
uz diye varsayım ediyorum ama kimisi uzamaktan uza diyor dogrusu nedir sizce?
 

Yazar: iltasyazilim
Article Title: "uzak" kelimesinin kökü nedir?
Source URL: Bilgilihocam Güncelden Bilimsele-https://bilgilihocam.com
Quote & Share Rules: Short quotations can be made from the article provided that the source is included, but the entire article cannot be copied to another site or published elsewhere without permission of the author.

urgot

Üye
Katılım
24 Eki 2020
Mesajlar
1,905
Tepkime puanı
2
Puanları
38
Yaş
33
Konum
Rusya
Kök, bir sözcüğü oluşturan en küçük ve en önemli birimdir. Kelime kökünün kelime anlamı ile ilişki içerisinde bulunması gerekmektedir. Bu bağlamda bir kelimenin anlam taşıyan en küçük parçasıdır. Kelime içerisindeki tüm çekim, yapım ekleri çıkarıldığında kalan kelimenin yalın kısmı, bu kelimenin kökü olmaktadır.- Uzak kelimesinin kökü, " uz " olacaktır.Bu durumun nedeni en küçük ve anlamlı parçanın " uz " parçası olmasıdır.
Bunun nedeni bir örnek ile açıklanmak istenirse,

" Az gittik uz gittik, dere tepe düz gittik. "Tümcesinde geçen uz, uzak anlamına kullanılmaktadır. Uz kelimesinin diğer anlamı olan güzel, iyi anlamı bu durumda geçerli değildir.
 
Konular

717,155

Mesajlar

717,867

Kullanıcılar

311

Son üye

Umut 79

Üst Alt