Son Konu

Balıkesir'de şaşırtan olay! Trabzon'da valilik yapan dedesinden miras kale kaldı

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
balikesirde_sasirtan_olay_trabzonda_valilik_yapan_dedesinden_miras_kale_kaldi_1613985609_2364.jpeg

Balıkesir'de yaşayan ve Osmanlı Devleti periyodunda Trabzon Valiliği yapan Üçüncüzade Ömer Paşa'nın soyundan gelen Şefika Seray Üçüncü'ye, dedesinden miras olarak Trabzon Kalesi kaldı. Memnunluk duyduklarını belirten Üçüncü, kalan mirası nasıl değerlendireceklerini anlattı.

Balıkesir'de epey değişik denilecek bir olay yaşandı. Şefika Seray Üçüncü isimli bir bayana, Osmanlı Devri'nde Trabzon Valiliği yapan büyük dedesi Üçüncüzade Ömer Paşa'dan miras olarak bir kale kaldı. Duruma epey şaşıran Üçüncü, 700 yıllık bir geçmişe sahip olan kalenin sülalesine tescil edilmesinden ötürü büyük memnunluk duyduğunu belirtti. Üçüncü aile büyüklerinin aldıkları ortak karar sonucunda Trabzon'da bir vakıf kurma çalışmalarının olduğunu ve kaleden elde edilecek gelirle öğrencilere burs, yoksul, fukaraya yardım, Kızılay'a da 10 bin ünite kan temin etmek için kan bankası kurama çalışmalarının olduğunu söyledi.

Aslen Trabzonlu olan ama Balıkesir'de ikamet eden Üçüncü, büyük dedesi ve aile soybağları hakkında, 'Üçüncüoğlu sülalesindenim. 700 yıllık bir kalenin varisi olduğumu bana söyleseler ben inanmazdım. Lakin şu an bunun memnunluğu ve sevinci içerisindeyim. Bu olay etrafımda de büyük bir ilgiyle karşılandı. Dedem Üçüncüzade Ömer Paşa, Karadeniz'e kıyısı olan bütün vilayet ve ilçelerin bağlı olduğu Trabzon Eyaleti'nin 1836 yılında valiliğini yaptı.

O vakitten bu yana tabi Trabzon'un birinci kuruluşunda dedemin büyük emekleri oldu. Trabzon'da başlayan bir ayaklanma nedeniyle saray tarafından burada görevlendiriliyor ve oraya vali olarak atanıyor. Oradaki ayaklanmayı bastırıyor.

Onun ardından tabi dedem Üçüncüzade Ömer Paşa Trabzon'a yerleşiyor ve kendine saray yaptırıyor, orada bulunan yerlerden satın alıyor. Dedem Üçüncüzade Ömer Paşa Trabzon'da bir vakıf kuruyor. Vakfın gelirlerini etrafındaki yoksul, fukaraya yardım ederek harcıyor. Kendi şahsi ismine hiçbir şey yaptırmıyor.' açıklamasında bulundu.

Üst Alt