Son Konu

Windows 11, Mevcut Donanımınızla En Yüksek Performansı Böyle Verecek!

Garfield

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
windows-11-mevcut-donaniminizla-en-yuksek-performansi-boyle-verecek.jpg

Intel'in yaklaşmakta olan 12. Kuşak Alder Lake işlemcilerinin, Microsoft'un Windows 11 işletim sistemi ile en verimli çalışacak halde optimize edildiğini esasen biliyoruz. Emsal donanımlarla gerçekleştirilen testler, bu savın gerçek olduğuna dair ipuçları veriyor lakin Alder Lake işlemcilerle elde edilen kazanımlar Intel'in yeni Thread Director teknolojisi nedeniyle daha yüksek olacak üzere görünüyor.

Microsoft, işletim sisteminin kendisinin de mevcut donanım kaynaklarından en güzel formda yararlanmak için tasarlandığını açıkladı. Şirketin yayınladığı bir görüntüde, Microsoft'ta Kurumsal İdare Lider Yardımcısı Steve Dispensa, bu detayların kimilerine değindi.

Aşağıdan izleyebileceğiniz tanıtım görüntüsünde, Windows 11'in bellek ve misyon idare sistemini ön planda çalışan uygulamalara daha fazla işlemci ve sistem kaynağı verecek biçimde optimize edildiği belirtiliyor.

Microsoft, bu fonksiyonun nasıl çalıştığını göstermek için HeavyLoad test yazılımı ile bir test gerçekleştirdi. Testte ön planda çalışan uygulamalar rastgele bir takılma kelam konusu olmadan çalışıyor. Elbette, Windows 10'un yüksek performanslı çalışması için süratli bir SSD sistemi, bol ölçüde bellek ve çoklu çekirdekli bir işlemci yararlı oluyor. Windows 11 ise ön planda çalışan uygulamalara daha fazla dayanak vererek bu performansı daha da fazla artırmayı hedefliyor.

Dispensa, Windows 11'de uyku modundan çıkmanın da daha süratli olacağını söylüyor: "Daha yeterli genel bellek idaresi için uyanma sırasında açılması gereken donanım bileşenlerine yönelik davetleri optimize ettik. Yazılım katmanında ise nitekim güce muhtaçlığı olan iş parçacıklarını tespit ediyor ve gücü onlara yönlendiriyoruz."

Son olarak, Windows 11'de daha yüksek sıkıştırma uygulanmakta olduğundan diskte kapladığı yer de azalıyor. Yapışkan notlar üzere kritik olmayan uygulamalar genel disk kullanımında daha az yer tutuyor. İşletim sistemi ve Windows gezgininin önbelleklemesi de azaltarak sistem kaynakları daha optimize kullanılıyor.

Üst Alt