Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Varis dereceleri

bilgisayarci

Yeni Üye
Mesajlar
19,072
Tepkime puanı
0
Puanları
6
Yaş
93
imodifier

Varis hastalığını “Kozmetik ve hastalık” olmak üzere iki ayrı şekilde derecelendirebiliriz. Kozmetik varisler fiziki olarak bireye rahatsızlık vermez. Kozmetik varisler, erkeklere oranla bayanlarda çok daha sık yaşanır.

Semptomatik varis hastalığı ise, fiziki olarak bireyin günlük hayattan verim almasını engeller. varisin kalınlığını, yayılım gösterdiği alanı dikkate almak gerekir. Varis hastalığını; hafif, orta, ileri, çok ileri olarak derecelendirmek mümkündür.

Tedaviyi reddettiğiniz aşamalar sonrasında varis hastalığınız ilerler. Son aşamada kalın varis olarak karşınıza çıkarak rahatsızlanmanıza sebep olur. İleri düzeyde oluşan görünümler bireyi oldukça korkutabilir.

Damarlarda çatlama meydana gelir, yaralar oluşur. Bu tip yaralara “varis ülseri” adını vermekteyiz. Oksijen tekniğiyle varis ülserlerinin tedavisi mümkündür.

Varis Dereceleri
  1. Büyük boy varisler: Çapı genellikle 5-14 mm arasında değişmektedir. Ayrıca bu varisli yapılar cilt üzerinden net bir şekilde gözle görülebilmektedir.
  2. Orta boy (Retiküler) varisler: Orta boy varisler ise, hafif cilt üzerinden çıkıntı yapan, koyu yeşil renkli olabilen, 2-5 mm arasında çapları değişen, patolojik varis damarlarıdır.
  3. Kılcal varisler: Telenjiektazik yapılar olarak da tıbben tarif edilen ince kıl gibi patolojik venöz yapılardır. Çapları 1-2 mm olabilen örümcek ağları şeklinde kılcal varislerdir.
 
Üst Alt