Neler yeni

Bilgilihocam ,Forum Sitesi ,Bilgi Sitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

Vites Geçişlerinde Zorlanma Nedenleri

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,596
Tepkime puanı
8
Puanları
1,075
Yaş
31
Konum
Türkiye
Araçlarda kimisi basit sorunlardan kimisi ise ciddi arızalardan kaynaklanan vites geçişlerinde zorlanma nedenleri oluşabilir. Bu durumun kaynağını kendiniz tespit edebilir iseniz hem sorun büyümeden önüne geçilir hem de daha ekonomik bir onarım süreci yaşarsınız

Bu yazımızda Vites Geçişleri Neden Zorlaşır, ve en önemlisi Vites Geçişleri Zorlaştı İse Çözümü için yapılması gerekenleri bulabilirsiniz.Vites Geçişlerinde Zorlanma Nedenleri
Debriyaj Üst Merkezi Arızaları : Araçta debriyaja bastığınızda, debriyajdaki hidrolik sıvısı merkezler aracılığı ile debriyaj çatalına baskı uygulayarak baskı balatayı ayırır. Bu sistemde meydana gelen sorunlar viteslerde zorlanmaya neden olabilir.

Hidrolik Seviyesi : Araçta debriyaj merkezi içerisinde hidrolik azaldığında basınçda azalarak vites geçişlerinde sorun oluşturmaya başlar. Hidrolik seviyesini kontrol edin.

Debriyaj Çatalı Arızaları : Debriyaj çatalı, pedaldaki hareketle baskıyı ayıran parçadır. Bu parça arızalanır ise siz debriyaja bastığınızda tam kuvvet iletilmez ve vitesler tamamen yada kısmen geçişlerde zorlanmalar yaşanabilir.

Baskı Balata : Baskı Balata azaldığında yada bittiğinde vites geçişleri üzerinde dramatik bir etki oluşturur. Zamanla tamamen geçişler imkansız hale gelebilir.

Şanzıman Yağı : Özellikle sabahları yada soğuk havalarda kendini daha çok belli eder. Şanzıman yağı azaldığında vites geçişlerinde bir miktar sertlik oluştuğu ve zorlanıldığı görülür. Şanzıman Yağınızı Kontrol Edin.

Senkromeç Arızası : Şu ana kadar saydığımız tüm sorunlar şanzıman dışında yada çevresinde bulunan parçalardan kaynaklı sorunlardır. Bu aşamadan sonra sistemin iç kısmında oluşabilen arıza nedeni ile oluşan zorlanma sorunlarına bakıcağız. Senktromeç, vites geçişlerini sağlayan parçadır. Fakat bu parça genellikle belli bir vitesde zorlanmaya neden olur. Örnek vermek gerekir ise 1. vites senkromeçinde sorun var ise sadece 1. viteste zorlanma olur. Diğer viteslerde geçişler oldukça rahattır. Aracınızda bu gibi bir sorun var ise nedeni senkromeç olabilir.

Dişli Sorunları : Yıpranan iç dişli aksamlar zamanla vites geçişlerinin kademeli olarak zorlaşmasına neden olacaktır. Bu gibi durumlarda aynı senkromeçde olduğu gibi tek bir viteste görülebileceği gibi tüm viteslerde de görülebilir.

Çözümü İçin Ne Yapılmalıdır
Bunun haricinde ufak tefek ve nadir görülen nedenlerde olabilir. Fakat en sık görülenleri bu yazıda listelenmiştir. Yapmanız gereken öncelikle şanzıman yağı ve hidrolik seviyesini kontrol ettirmektedir. Sonrasında Sorun düzelmez ise araç sahibi olarak sizin kontrol edebileceğiniz bir nokta kalmamış demektir. Gerisi özel yada yetkili servislerde usta tarafından kontrol edilmeli ve nedeni size söylenmesi gereklidir. Senkromeç yada baskı balata arızasını kendinizin anlaması biraz zordur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst