VPN NEDİR? NASIL KULLANILIR?

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,598
Tepkime puanı
7
Puanları
1,075
Yaş
31
Konum
Türkiye
Türkiye’de meydana gelen internet sitelerine yönelik erişim engelleri Vpn uygulamasının kullanımına daha çok ilginin artmasına nede olmaktadır. Vpn uygulamalarının sahipler ise bu tür durumlara yaşayan kişilerin engelleri aşması için özel uygulamalar yapmaktadır.
Vpn nedir sorusunu merak edenler bu programların çalışma mantığını anlamaları yeterlidir. Vpn programları bir çeşit protokol teknolojisini kullanarak bağlı oluğu bilgisayarın fiziksel olarak değil de şifreli bir ağ üzerinden farklı bir lokasyonda göstermektedir. Böylelikle engellenmiş olan sitelere giriş yapılabilmektedir. Özellikle son zamanlarda Wikipedia web sitesine olan erişim engeli Vpn ile bu siteye girişi önemli hale getirdi. Farklı ağlarda görünerek internete giriş imkanı tanıyan bu sistemler güvenlik anlamında da önemli bir yere sahiptir.
Vpn nasıl kullanılır konusunda da programlar sayesinde bu uygulamaları kullanmak oldukça basit hale geldi. Belirleyeceğiniz bir Vpn programını tablet, telefon veya bilgisayarınıza yükledikten sonra çalıştırmanız yeterlidir. Program çalıştığımda sizin Vpn ile giriş yaptığımız uyarısı sürekli olarak gösterilecektir. Programı sonlandırdığınızda ise Vpn giriş alanı kapatılarak normal ağınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 
Üst