Son Konu

Erdoğan: 'Kıbrıs'ta Bir Müjde Açıklayacağım'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-33a42e528a7176b3a174208e1eafe645c0ee67ca.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Pazartesi günü biliyorsunuz Kuzey Kıbrıs'a ziyaretimiz var. Muştusunu orada vermek istiyorum, hoş bir adımımız var, ön çalışmalarını bitirdik" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan özetle şunları kaydetti:

"Pazartesi günü biliyorsunuz Kuzey Kıbrıs'a ziyaretimiz var. Geniş bir heyetle gerçekleştireceğiz. Birinci gün Kuzey Kıbrıs Parlamentosunda milletvekillerine bir hitabımız olacak. Müjdesini orada vermek istiyorum, hoş bir adımımız var, ön çalışmalarını bitirdik. 

Salı günü de Kuzey Kıbrıs'ta her yıl yaptığımız törenlerimiz var. Törenlerimizi de geniş bir heyetle yapmak suretiyle salı akşamı tekrar yurda döneceğiz. Bu yılki merasimlerimiz de en hoş formda gerek adaya gerekse tüm dünyaya barışın tesisi için bildirilerimiz olacak.İkili görüşmemiz var, heyetlerimiz ortasında görüşmelerimiz var.

Rize ve Almanya'da sel

Almanya'dan yardım talebi kelam konusu değil. Felaketin boyutunun çok çok büyük olduğu aldığımız bilgi ışığında var. Rize'de de 6 vefatımız var. 3 Bakanımız biliyorsunuz orada. Daima kendileriyle irtibat halindeyim. Ağır bir halde AFAD'ımızın çalışmasını var. Ölenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Biliyorsunuz Doğu Karadenizimiz her vakit bu çeşit felaketlerle karşı karşıya zira bol yağmur alan bir ilimiz. Saatte 202 metreküp yağmur aldı. Çay bitkisi aldığı o yağmurla gübrenin yani azotun bilhassa bir balçığa dönüştüğü bir bitki. Bu da dikey bir kök olmadığı için, onlar daima birlikte aşağı gerçek iniyor. Ağaçlarla çay ortasında yok, evvelden dikey esaslı ağaçlarımız vardı, onlar kalmadı zira onların yerine çaylıklar yapıldı. Kendi dayılarımın yerleri olmak üzere tüm bunlar kaydılar, önemli manada ziyanlar kelam konusu. Temennimiz cana bir şey gelmesin, maalesef 6 kaybımız var.

15 Temmuz anmaları

Biliyorsunuz dün şafak vakti sineması vizyon olarak gündeme girdi. Milletlerarası yüzlerce canlı yayın bu vesileyle gerçekleştirildi. 90 bin camimizde selalar okutuldu. 15 Temmuz itibariyle 3 bin 876 proje gerçekleştirildi. Çeşitli yürüyüşler, stantlar gerçekleştirildi. Bunlardan öte külliyemizin tam karşısında 15 Temmuz Demokrasi Müzesi'nin açılışını yaptık. Tavsiye ederim, görmenizin faydası var. İnanıyorum ki yalnızca ulusal değil milletlerarası bazda da bu müzemiz dünyaya çok hoş bildiriler verecek. İnsanı duygulandıran, gözyaşlarına sahip olamadığımız bir müze oldu. Emeği geçenleri tekrar kutluyorum.

Üst Alt