Son Konu

Prof. Dr. Naci Görür’den Kanal İstanbul ve Deprem İsyanı: 'Ülkenin Geleceğine Kendi Fikriyle Karar Veremez'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-df68d76189ad72525d2f474e9393ab42629a3867.jpg

Kanal İstanbul Projesi'ne ait ikazlarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, kelam konusu projenin geçtiği alanların zelzelesi tetikleyebileceği ikazında bulundu. Görür, "Bir bilim insanı olarak isyan ediyorum. Neden İstanbul'u zelzeleye hazırlayıp insanların can güvenliğine yatırım yapmıyorsunuz?" diye konuştu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, başta bilim insanları olmak üzere pek çok kısmın karşı çıktığı Kanal İstanbul Projesi'nin geçtiği alanların zelzelesi tetikleyebileceğini söyledi. Görür, "Bir bilim insanı olarak isyan ediyorum" sözleriyle, "Neden İstanbul'u zelzeleye hazırlayıp insanların can güvenliğine yatırım yapmıyorsunuz?" diye sordu.

Fox TV'de "İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına konuk olan Prof. Dr. Görür, tartışmalı Kanal İstanbul projesini kıymetlendirdi.

"Kimse bu ülkenin geleceğine kendi fikri ve takımıyla karar veremez" sözlerini kullanan Görür, "Bu kadar riskli bir projeyi yapmak yerine... İstanbul sarsıntı bekliyor yüzbinlerce insanın can güvenliği yok. Neden İstanbul'u zelzeleye hazırlayıp insanların can güvenliğine yatırım yapmıyorsunuz?" diye sordu.

Görür, şunları söyledi:

“Bu ülkenin geleceğine kendi fikriyle kendi grubuyla karar veremez. Benim çoluk çocuğum torunlarım burada yaşayacak. İstanbul sarsıntı bekliyor. Yüz binlerce insanın can güvenliği yok. Haykırmaktan sesim kesildi. Yalnızca ben değil, bütün bilim insanlarının! Neden İstanbul’u zelzeleye hazırlayıp da bu insanların can güvenliğini noktasında yatırım yapmıyorsunuz? Neden bu ülkenin en kuvvetli ekonomik kaidelerinde bu türlü riskli, getirisi de az olan bu projeye yöneliyorsunuz? İsyan ediyorum bir bilim insanı olarak.“

Üst Alt